A keserves ébredés ideje

Nánási Tamás
2004. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vége minden köntörfalazásnak, napvilágra került a meztelen igazság. A kormányzat és a mögötte álló agrárértelmiség nyíltan cserbenhagyja, nem hitegeti tovább a rábízottakat. Félmillió embernek nincs helye a magyar mezőgazdaságban. Ezt hivatott kimondani a nemzetinek most már aligha nevezhető agrárkerekasztal, ahol a másként gondolkodók csak demokratikus sormintának számítanak. Félmillió ember készülődjön, mihamarább szedje a holmiját. Adja át a földjét, mert az még kell a magyar mezőgazdaságot jövőben uraló gazdaságoknak.
Nem annyira a tény okoz döbbenetet, amit a napokban az agrárkerekasztal elé került dokumentum tartalmaz. Nem a számok, mert azok legalább őszintén elárulják, hogy a vidéki parasztpolgárság életben maradásáért küzdők mire számíthatnak. Az ember szívét az szorítja össze, hogy most már többedszer árulták el, hitegették és verték át a falvakban élőket a szocialisták. Többedszer, mert az ország esélyt adott nekik rá. Esélyt adott arra, hogy megerősítsék a kisgazdaságokat, növeljék a családi üzemek számát és a nekik adott támogatásokat – mint ahogy azt 2002 tavaszán ígérték, szirének hangján csalogatva az urnákhoz a vidéki választókat. De a színes díszlet most már tényleg szétfoszlott. Lejárt a hazugságok ideje, hamarosan mindenki számára kézzelfogható lesz a kegyetlen valóság. Miután kétszázezer ember már távozott a mezőgazdaságból, a hatalom elég erősnek érzi magát ahhoz, hogy az életképtelennek kikiáltott félmillió gazdálkodó ellen megkezdje a végső rohamot. A keserves ébredés időszakát éljük az agrárpolitikában. Azt hittük, rendszerváltozást hajtottunk végre a magyar mezőgazdaságban. Mostanra kiderült, hogy ez elmaradt. Azt hittük, hogy történelmi jelentőségű földreformon estünk túl. Az eredmény és a nyomában járó káosz viszont azt igazolja, hogy kijátszották az eredeti szándékot. Abban bíztunk, hogy az unió a családi gazdaságok reneszánszát hozza. Most már nyilvánvaló, hogy az EU kétarcú. Mosolygósabbik tekintetével csakugyan a tájfenntartó hagyományos parasztgazdaságok jövőjét hirdeti, ugyanakkor a felállított kereteket a háttérben sikerrel feszegeti az iparosított nagyüzemben érdekelt globális tőke. Ez utóbbi törekvések idehaza is jelentős hatalommal bíró szövetségekre leltek.
Hiánypótló művek jelzik a szakmai irodalomban ezeket a folyamatokat. A szerzők közé tartozik a nemzeti birtokpolitika alapvetését magára vállaló egyetemi docens, Tanka Endre, a Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezetője, az MTA doktora. Eddigi munkásságát foglalja össze, a magyarság sorskérdései iránt érdeklődő közvélemény számára ad iránymutatást és fogódzót napokban megjelent új kötete. A magyar birtokpolitika az Európai Egyesült Államokban, földviszonyaink útja Moszkvától Brüsszelig – hirdetik a könyv címei, melyek már önmagukban is beszédesek. Kifejezik azt, ami a szerző egyik alaptétele: alávetettségünk, korlátozott nemzeti függetlenségünk a termőföld tekintetében a korábbi és a mostani világrendhez igazodás során változatlan maradt.
Ha nem rosszabbá vált, mert Tanka Endre szerint a föld feletti önrendelkezés elvesztése hosszú távon a magyarság etnikai megsemmisüléséhez vezethet. Ősi mondás, de ma még fontosabb, és igazabb: „Akié a föld, azé az ország.” A magyar termőföld pedig részben már nem a miénk, és egyre erősödnek azok a folyamatok, melyek abban érdekeltek, hogy ezzel a vagyonnal Magyarország ne rendelkezzék. Ha pedig a föld kikerül a kezünkből, területi integritásunk kerül veszélybe. Ha nem is egyszerű határhúzással, ennél jóval csalafintább és rejtettebb eszközökkel, de egy második Trianon bekövetkeztével számolhatunk.
A docens úr könyvében számos ponton bizonyítja, hogy a globális nagytőkének ez velünk a szándéka. A különféle éghajlat-változási forgatókönyvek valóra válásával a Kárpát-medence természeti és élelmiszer-termelési adottságai jelentősen felértékelődnek. A legszembetűnőbb külső szándék Tanka Endre szerint a csatlakozási tárgyalásokon mutatkozott ezen adottságok megszerzésére. Ez áll a hátterében annak, hogy az unió mindenáron a tőkemozgások körében tartotta a földkérdést, miközben a birtok a közös agrárpolitika elvei szerint is jóval nagyobb jelentőséggel bír, mint egy egyszerű vagyontárgy. A vidéki élet alapja, a falusi társadalom jövője múlhat a föld helyzetén, ami messze túlmutat a szimpla profitérdekeken. Az ökoszociális piacgazdaság, amelyik az ember felől közelíti meg a kérdést, olyan értékelvű birtokpolitikát folytat, amelyik a nemzetközösség érdekében korlátozza a tőke mozgását a föld adásvételében. Ezzel szemben áll a haszonelvű birtokpolitika, mely szabad kezet akar a tőke számára. Ezt követelték tőlünk a csatlakozási tárgyalásokon, és ezt tartalmazzák Tanka Endre elemzése szerint a Világbank megrendelésére készült neoliberális forgatókönyvek, melyek térségünkben a szocialista nagyüzem helyét felváltó tőkés nagybirtokrendszer kialakítására tesznek javaslatot. Az EU 1999-es előretekintési programja – melyet kezdetben széles körben a szakmai közvélemény sem ismerhetett meg – pedig aszerint osztja fel a huszonötöket, hogy a kisgazdaságokra épülő vidékfejlesztési programokat nyugatnak, a nagyüzemi termelést, az éléskamra szerepét pedig keletnek – többek között hazánknak – szánja.
Földrajzilag is kétarcúvá válhat tehát az EU. A brüsszeli boszorkánykonyhákban kifőzött szerepnek pedig hazánk kiválóan megfelelhet, hiszen az unió kapuját – minden ellenkező erőfeszítés ellenére – a múltból örökölt nagybirtokrendszerrel léptük át. Helyben hagyott mindent az elsikkasztott földreform – írja Tanka Endre. A kárpótlásnak, téeszföldek nevesítésének győztese egyértelműen a korábbi agrárelit volt. S nyertese most is, hiszen zajlik a magánosított parcellák visszaszedegetése azoktól, akik ugyan birtokot kaptak, ám a szükséges pénzhez, paripához, fegyverhez nem juthattak hozzá, és nem bírják tovább a hiábavaló kínlódást. Mindehhez társul a helyben lakó gazdák megerősítésének kudarcot vallott kísérlete, a földpiac kormányzati nyitása, a kiskapuk szaporítása a spekuláns tőkebefektetők felé. Arról már nem is beszélve, hogy az EU kiharcolta magának azt a jogot, hogy három év múlva lerövidítse a külföldiekkel szemben számunkra eredetileg hét évre engedélyezett tilalmakat. Miközben szabadon adható-vehető lesz a termelési jogot biztosító kvóta, amivel a tőkecsoportok a hazai nagyüzemek alól is kihúzhatják a talajt.
Tanka Endre könyve széles körű hátteret nyújt, beavat minket a hazai agrárhírek mögötti összefüggések rendszerébe. Vajon miért és kinek van útjában az a félmillió ember, aki a következő tíz évben kapja meg az obsitot a kerekasztal által tárgyalt stratégiai dokumentum szerint? Vajon az EU melyik arcát mutatja felénk a következő esztendőkben? Jobb, ha tisztában vagyunk azzal, hogy milyen erőkkel, szándékokkal állunk szemben, mert akkor tudjuk azt is, hogy miképp védekezhetünk ellenük. Mert erre is nyitott a lehetőség. Gazdag tárháza van az önvédelemnek, melyekből felépíthető az uniós lehetőségek között is versenyképes nemzeti agrárpolitika. Nem vagyunk egyedül, adott a példa. Tanka Endrétől tudjuk, hogy hét uniós tagországban él az a birtokpolitika, mely az üzemek számának és méretének korlátozásával, a helyben lakók elővásárlási jogának előírásával tartja távol a spekulánsokat. Ugyancsak rajtunk múlik, hogy az EU 2006-tól kezdődő, következő költségvetési periódusában mire helyezzük a hangsúlyt, sikerül-e kiharcolnunk a kicsiket segítő vidékfejlesztési támogatások növelését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.