A néppárt már előrenéz

A néppárt és tagpártjai döntő szerepet játszottak az európai újraegyesítésben, és ha valamit együtt értünk el, akkor azt együtt kell megünnepelnünk – nyilatkozta Orbán Viktor, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnöke, az Európai Néppárt alelnöke, aki a szervezet pénteken és szombaton a bővítés alkalmából tartott tanácskozásán vett részt Dublinban.

2004. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miniszterelnök úr, nem sajnálta, hogy nem lehetett Magyarországon a csatlakozás pillanatában?
– Amikor az ember közéleti szerepre, a politika művelésére adja a fejét, cselekvési szabadságának tekintélyes részét elveszíti. Éppen a múlt héten az is megtörtént velem, amit egyébként soha nem hittem volna, hogy a magyar–brazil mérkőzés idején Bécsben tartottam előadást. Egy politikusnak ezzel számolnia kell.
– Mi volt a téma Dublinban?
– Pénteken a néppárt elnöksége ülésezett, szombaton pedig a kibővített elnökség, itt már jelen voltak a szervezethez tartozó miniszterelnökök is. Vendégként részt vett a megbeszélésen Ivo Sanader horvát és Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő is, amire korábban még nem volt példa. Szó volt az Európai Bizottság leendő összetételéről, és arról is egyeztettünk, hogy a néppárt kit jelöl majd az Európai Bizottság elnöki tisztségére, akkor, ha az európai parlamenti választásokon a legtöbb képviselői helyet szerzi meg. Több jelölt is van a tisztségre, ezért felkértük Wilfried Martenst, a néppárt elnökét, hogy ebben az ügyben közvetítsen a néppárti miniszterelnökök között.
– Az Európai Néppárt győzelemre készül a választásokon?
– Az elnökség bizakodó, de vannak bizonytalansági tényezők. Nagyon fontos kérdés, hogy mi történik majd Lengyelországban, amelynek tekintélyes súlya van az Európai Parlamentben, ugyanakkor maga az ország a politikai szétzilálódás olyan szakaszához érkezett, hogy a választások kimenetele teljességgel kiszámíthatatlan.
– Mi indokolta a horvát és a szerb miniszterelnök részvételét?
– Három kérdés állandóan szerepel a néppárt elnökségének napirendjén. Európa és az Egyesült Államok viszonya, a közel-keleti állapotok és Délkelet-Európa. Ennek a régiónak a helyzetét a néppárt nagy figyelemmel kíséri, mert az unió bővítésének ez a természetes iránya, ami magyar szemmel sem mellékes körülmény, hiszen Magyarország a kapu a térséghez. Horvátország már tagjelölt, Szerbia-Montenegró pedig számít a néppárt támogatására abban, hogy azzá válhasson.
– Magyarország Románia felé is kapu, Romániában pedig vannak aggasztó jelenségek. Az erdélyi Magyar Polgári Szövetség kizárása a román helyi választásokból Dublinban is szóba került. Mire jutottak?
– A néppárt felállít egy szűk körű bizottságot, ami a romániai helyhatósági választásokkal, illetve közvetve a romániai demokrácia állapotával foglalkozik.
– Ennek lehet valamilyen hatása?
– A mostani választásokra aligha, Románia azonban pályázik az uniós tagságra, következésképpen eleget kell tennie a koppenhágai kritériumoknak. Annyi bizonyos, hogy Romániának sokat kell még fejlődnie, és az Európai Néppárt kész arra, hogy javaslatokat tegyen Bukarestnek, miként érheti el a kívánt célt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.