Miniszterelnök úr, nem sajnálta, hogy nem lehetett Magyarországon a csatlakozás pillanatában?
– Amikor az ember közéleti szerepre, a politika művelésére adja a fejét, cselekvési szabadságának tekintélyes részét elveszíti. Éppen a múlt héten az is megtörtént velem, amit egyébként soha nem hittem volna, hogy a magyar–brazil mérkőzés idején Bécsben tartottam előadást. Egy politikusnak ezzel számolnia kell.
– Mi volt a téma Dublinban?
– Pénteken a néppárt elnöksége ülésezett, szombaton pedig a kibővített elnökség, itt már jelen voltak a szervezethez tartozó miniszterelnökök is. Vendégként részt vett a megbeszélésen Ivo Sanader horvát és Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő is, amire korábban még nem volt példa. Szó volt az Európai Bizottság leendő összetételéről, és arról is egyeztettünk, hogy a néppárt kit jelöl majd az Európai Bizottság elnöki tisztségére, akkor, ha az európai parlamenti választásokon a legtöbb képviselői helyet szerzi meg. Több jelölt is van a tisztségre, ezért felkértük Wilfried Martenst, a néppárt elnökét, hogy ebben az ügyben közvetítsen a néppárti miniszterelnökök között.
– Az Európai Néppárt győzelemre készül a választásokon?
– Az elnökség bizakodó, de vannak bizonytalansági tényezők. Nagyon fontos kérdés, hogy mi történik majd Lengyelországban, amelynek tekintélyes súlya van az Európai Parlamentben, ugyanakkor maga az ország a politikai szétzilálódás olyan szakaszához érkezett, hogy a választások kimenetele teljességgel kiszámíthatatlan.
– Mi indokolta a horvát és a szerb miniszterelnök részvételét?
– Három kérdés állandóan szerepel a néppárt elnökségének napirendjén. Európa és az Egyesült Államok viszonya, a közel-keleti állapotok és Délkelet-Európa. Ennek a régiónak a helyzetét a néppárt nagy figyelemmel kíséri, mert az unió bővítésének ez a természetes iránya, ami magyar szemmel sem mellékes körülmény, hiszen Magyarország a kapu a térséghez. Horvátország már tagjelölt, Szerbia-Montenegró pedig számít a néppárt támogatására abban, hogy azzá válhasson.
– Magyarország Románia felé is kapu, Romániában pedig vannak aggasztó jelenségek. Az erdélyi Magyar Polgári Szövetség kizárása a román helyi választásokból Dublinban is szóba került. Mire jutottak?
– A néppárt felállít egy szűk körű bizottságot, ami a romániai helyhatósági választásokkal, illetve közvetve a romániai demokrácia állapotával foglalkozik.
– Ennek lehet valamilyen hatása?
– A mostani választásokra aligha, Románia azonban pályázik az uniós tagságra, következésképpen eleget kell tennie a koppenhágai kritériumoknak. Annyi bizonyos, hogy Romániának sokat kell még fejlődnie, és az Európai Néppárt kész arra, hogy javaslatokat tegyen Bukarestnek, miként érheti el a kívánt célt.

Egész héten kitart a borongós, hűvös idő