A Pentagon irányította az iraki kínzásokat?

A Washington Post cikke szerint a Pentagon utasítására kínozták a foglyokat Irakban. Ennek kapcsán lemondásra szólították fel Donald Rumsfeld amerikai védelmi minisztert és Tony Blair brit kormányfőt. Rumsfeld vizsgálóbizottság felállítását rendelte el az iraki foglyok kínzásának ügyében. Az érintettet védelmébe vette Dick Cheney amerikai alelnök és Condoleezza Rice nemzetbiztonsági főtanácsadó. Támadta ugyanakkor az amerikaiakat a német külügyminiszter, aki most készül Washingtonba.

2004. 05. 10. 17:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A testület 45 napon belül tisztázza, elegendőnek bizonyulnak-e a hadseregen belül már megindított vizsgálatok, vagy azok kiterjesztésére lesz szükség – olvasható a Washington Post című lap szombati számában. Az amerikai elnök egyébként néhány ember gaztettének nevezte az iraki fővároshoz közeli Abu Garib börtön foglyainak kínzásáról és megszégyenítéséről készült képeken látható cselekedeteket. George Bush szokásos heti rádióbeszédében elmondta: „Ami abban az iraki börtönben történt, néhány ember gaztette csupán, s nem tükrözi vissza annak a több mint 200 ezer embernek a jellemét, akik az Iraki Szabadság hadművelet megindítása óta Irakban szolgáltak.” Az amerikai elnök által elmondottak ellentétesek a Vöröskereszt nemzetközi bizottsága jelentésével, amely szerint a néha a kínzás határát súroló rossz bánásmód általánosan elterjedt volt, és azt az amerikai hadsereg elnézte a katonáknak.
Az említett amerikai lap szerint éppenséggel az amerikai védelmi minisztérium hagyta jóvá azokat a kemény módszereket, amelyeket a guantánamói támaszponton őrzött foglyok őrzésekor alkalmazhattak. A lap tegnapi számában adott hírt arról, hogy a Pentagon és az amerikai igazságügy-minisztérium legmagasabb szintjén fogadták el 2003 áprilisában az engedélyezett kemény módszerek listáját. A mintegy húsz engedélyezett kemény vallatási technika között olyanok szerepelnek, mint a normális alvás megvonása, a foglyok kitétele hőségnek és hidegnek, vagy az érzékszervek elleni támadások: hangos zene, illetve éles fény. A lap honlapján olvasható cikk hangsúlyozta, az előírások között szerepel, hogy a fizikai és pszichikai nyomás eszközeinek alkalmazásához mindig magas rangú Pentagon-tisztségviselő, egyes esetekben a védelmi miniszter jóváhagyása szükséges. A The Washington Post egy nappal korábban megszólaltatta az egyik amerikai katonai rendőrnőt, aki ellen vizsgálat indult az iraki foglyokkal szembeni visszaélések miatt. Sabrina D. Hartman hangsúlyozta: a börtönben szolgálatot teljesítő katonai rendőröknek az volt a feladatuk, hogy tegyék pokollá a foglyok életét, törjék meg őket kihallgatás előtt.
A brit kormányt már az év elején tájékoztatta a Vöröskereszt azokról az értesülésekről, amelyek szerint szövetséges katonák iraki őrizeteseket kínoznak – ismerte el a londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője. Tony Blair kormányfőt egyik legszorosabb politikai szövetségese, Lord Puttnam felszólította, hogy néhány héten belül mondjon le. A szombati Daily Mirrorban egyébként újabb – néhány napon belül immár a negyedik – brit katona számolt be arról, hogy ő és társai iraki őrizeteseket bántalmaztak. Az iraki háborút ellenző, baloldali irányzatú brit bulvárlap először a múlt héten közölt fotókat brit katonákról, akik a képekhez fűzött magyarázat szerint egy iraki őrizetest vetnek alá válogatott kínzásoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.