Az országban teljes a felháborodás, s a BBC helyszíni jelentése szerint az emberek már nem foglalkoznak az iraki börtönökben zajlott kínzásokkal. A vezető politikusok és közéleti személyiségek egymással versenyezve ítélik el a gyilkosságot, s fejezik ki részvétüket a Berg családnak. John Kerry, a demokrata párt elnökjelöltje is elítélte a tettet, pedig korábban a Bush-kormányt hibáztatta a kínzásokért. Az összetört família ugyanakkor felvetette az Egyesült Államok vezette nemzetközi megszálló hadsereg felelősségét fiuk halálában. Szerintük ugyanis a háború vezetett ahhoz, hogy Nicket egy hónappal ezelőtt elrabolták. A fiatalembert ugyanis – tisztázatlan körülmények között – az iraki rendőrség két hónappal ezelőtt letartóztatta, s átadta a megszálló koalíciónak. A család szerint további tizenhárom napon át a fiút őrizetben tartották, majd szabadon engedték. Nick Berg holttestét végül május 8-án találták meg egy Bagdad melletti úton.
Scott McClellan, a Fehér Ház szóvivője szerint az eset megmutatja „a szabadság ellenségeinek valódi természetét”. A brit és az ausztrál kormány is barbárnak nevezte az akciót, ugyanakkor a Közel-Kelet lakossága megosztott a kérdésben. Az arab világ újságjai és híradói kommentárjaikban azt mondták, a gyilkosság az iraki foglyok kínzásaira adott bosszú volt. A gyilkosok egyébként azt közölték, az amerikai fiút felajánlották az Abu Graib börtönben raboskodó néhány fogolyért, ám a megszállók visszautasították a cserét.
Eközben a Pentagonban foglalkoztak a kínzások eddig be nem mutatott képeivel. A legújabb videofelvételen egy tiszt haldokló iraki foglyokkal évődve beszél, s nyilvánvalóvá teszi, egyáltalán nem érdekli az őrizetesek sorsa. Lynndie England, a fotókon szereplő katonanő egy televíziós interjúban azt közölte, felettesei utasították, hogy tartsa a fotón látható pórázt, ám ő ezt saját bevallása szerint „nagyon bizarrnak” tartotta. Ugyanakkor a Vatikán „külügyminisztere”, Giovanni Lajolo kijelentette, a kínzások nagyobb kárt okoznak az Egyesült Államoknak, mint a 2001. szeptember 11-i terrortámadások, mivel ezt az amerikaiak követték el. A Corriere della Sera olasz napilap tegnapi száma pedig beszámolót közöl egy olasz ezredessel, aki elismerte, a nasziríjai börtönben – ahol az olasz katonák sokszor tartottak ellenőrzéseket – szörnyű állapotok uralkodnak, s az olaszok tudtával kínozzák az őrizeteseket.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó