Athéni merénylet száz nappal az olimpia előtt

Három robbanás történt tegnap hajnalban Athénban, a görög rendőrség központjánál. Görögország augusztusban a nyári olimpiai játékok házigazdája lesz, s komoly az aggodalom amiatt, hogy az olimpia terrorakciók célpontjává válhat.

Ruff Orsolya
2004. 05. 06. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs összefüggés a szerdai athéni merénylet és a közelgő nyári olimpiai játékok között – sietett leszögezni a görög kormány szóvivője, Theodorosz Ruszopulosz. Mint mondta, „elszigetelt eseményről” van szó, olyanról, amely „a világ bármely részén megtörténhet”. Ugyanakkor a robbantás – amely pontosan száz nappal az olimpiai játékok kezdete előtt történt – aggodalmakat keltett Görögországban és a szervezők körében egyaránt.
A három időzített pokolgépet egy athéni rendőrőrsnél hozták működésbe. A detonáció előtt egy névtelen telefonáló tájékoztatta az egyik görög lap szerkesztőségét a készülő merényletről, így még időben ki tudták üríteni az épületet. Személyi sérülés nem történt, a robbantás a környéken parkoló autókat rongálta meg. Az akciót eleddig még egyetlen szervezet sem vállalta magára, megfigyelők ugyanakkor valószínűnek tartják, hogy hátterében szélsőbaloldali csoportok állnak.
Görögország a következő hetekben-hónapokban különösen nagy gondot kíván fordítani a biztonsági intézkedésekre. Az augusztusi görög olimpia lesz ugyanis az első a New York, Washington, Bali és Madrid ellen elkövetett támadások óta, és sokan tartanak attól, hogy a görög főváros is a terroristák célpontjává válhat. A játékok biztonságát illetően egyébként mind többen – főként Amerikában – aggodalmukat hangoztatják: Serena Williams még márciusban kijelentette, hogy biztonsága és élete fontosabb számára, mint a tenisz, ezért még megfontolja, hogy elmenjen-e Athénba. Mark Spitz pedig – az 1972-es müncheni olimpia hétszeres győztes úszóbajnoka – a minap úgy nyilatkozott: az Egyesült Államok lemondhatja a játékokon való részvételt, attól tartva, hogy néhány héttel az elnökválasztás előtt merényleteket kísérelnek meg az amerikai csapat tagjai ellen. A terrorveszély egyébként nemcsak a sportolókat, hanem a politikai élet szereplőit is meglehetősen aggasztja. Az amerikai szenátus egyik albizottságának tagjai kedden tanácskoztak a kérdésről, ám a többség úgy vélekedett, hogy a játékoknak folytatódniuk kell, és az amerikai sportolóknak részt kell venniük az olimpián. A görögök egyébként minden eddiginél nagyobb összeget, várhatóan több mint egymilliárd dollárt költenek a biztonságra.
Helyszíni beszámolók szerint Görögországban nagy meglehetősen a kapkodás, hiszen a sportlétesítmények építése és az infra-strukturális beruházások egy része is „csúszik”. Habár a görögök bizakodók, sokan mégis attól tartanak, hogy a házigazdák a hátralévő időben már nem tudják pótolni a lemaradást. A szervezők egyébként – a játékok történetében először – biztosítást kötöttek arra az esetre, ha háború, terrorcselekmény vagy földrengés miatt elmaradna az olimpia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.