Többé nem tűri a migráció nyomását Athén

A görög kormány új migrációs politikája radikális változásokat hozhat az uniós határvédelemben. A migráció visszaszorítása érdekében Athén nemcsak jogi szigorítást vezet be, de katonai eszközökkel is fellép az illegális határátlépők ellen, miközben átvilágítja a migrációval foglalkozó nemzetközi szervezeteket.

Forrás: Migrációkutató Intézet2025. 07. 22. 5:40
Migránsok a görög parti őrség felügyelete alatt a lavriói kikötőben 2025. július 10-én, miután Kréta helyett ide irányították őket a líbiai indulás után. Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új korszak kezdődött a görög migrációs politikában – hívja fel a figyelmet a Migrációkutató Intézet legfrissebb elemzése –, miután a kormány egy korrupciós botrány nyomán távozó elődje helyére Thanosz Plevriszt nevezte ki migrációs miniszterré. Plevrisz júniusi hivatalba lépését követően átfogó szigorításokat jelentett be: a jövőben azok a személyek, akik szabálytalanul tartózkodnak Görögországban, és a hatóságok felszólítása ellenére sem hagyják el az országot, bűncselekményt követnek el. Az új törvénytervezet értelmében három évig terjedő szabadságvesztés és pénzbírság is kiszabható rájuk. Az érintetteket gyorsított bírósági eljárásban ítélik el, és ha bűnösnek találják őket, azonnal börtönbe kerülnek.

A Migrációkutató Intézet szerint Görögország új migrációs politikája börtönt, katonai fellépést és kérelmi felfüggesztést is magában foglal.
A Migrációkutató Intézet szerint Görögország új migrációs politikája börtönt, katonai fellépést és kérelmi felfüggesztést is magában foglal.
Fotó: AFP

A szabályozás egyértelmű üzenetet küld azoknak is, akik eddig abban reménykedtek, hogy tartózkodásuk legalizálható. 

A jövőben nem lesz lehetőség az országba szabálytalanul belépő személyek tartózkodásának legalizálására

szögezi le az új irányvonal. A miniszter hangsúlyozta, hogy az elutasított menedékkérőknek távozniuk kell az országból, különben büntetőeljárás vár rájuk.

Migrációs feszültség a görög partokon

A szigorítások hátterében a migrációs nyomás gyors ütemű növekedése áll. A hivatalos adatok szerint 2023-ban 48 ezer, 2024-ben már 60 ezer migráns érkezett a tengeri útvonalon Görögországba. 

Az idei év első hét hónapjában már 18 622-en lépték át itt az EU külső határait, ami 350 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. 

A beáramlás elsősorban Kréta és Gavdos szigetét érinti, amelyek közel 1140 kilométerre fekszenek Líbiától.

A növekedés egyik fő oka az Olaszország és a Líbia keleti felét uraló kormány közötti megállapodás, amely következményeként az embercsempész-hálózatok egy része a görög partok felé irányította át a forgalmat. 

E fejlemények hatására Athén úgy döntött, hogy két fregattot és egy további hadihajót küld a líbiai felségvizek közelébe, hogy elrettentsék a migránsokat az útnak indulástól. A műveletet a líbiai hatóságokkal és más európai erőkkel együttműködésben hajtják végre.

Athén auditot rendel el és felfüggeszti a kérelmek elbírálását

Az intézkedések nemcsak a tengeri határvédelemre terjednek ki, hanem a migrációs rendszer egészére. Plevrisz teljes auditot rendelt el azoknál a civil szervezeteknél, amelyek az elmúlt években részt vettek az Európai Unió által finanszírozott migrációs programok lebonyolításában. 

A kormány célja, hogy átláthatóbbá tegye a forrásfelhasználást és kizárja a szabálytalan gyakorlatokat a menekültügyi ellátórendszerből.

Július 14-én a görög hatóságok három hónapra felfüggesztették az Észak-Afrikából hajóval érkező menedékkérők kérelmeinek elbírálását. A lépés újabb elrettentő eszköz lehet azokkal szemben, akik a tengeri útvonalon próbálnák meg elérni Európát. A kormány ezzel is azt üzeni: 

Görögország nem kíván többé „átjáróház” lenni az irreguláris migrációban.

A migrációval kapcsolatos egyik legérzékenyebb kérdés a kísérő nélküli kiskorúak státusza. 

Az új szabályozás értelmében azok a személyek, akik megtagadják a szükséges orvosi vizsgálatokat, automatikusan felnőttként lesznek kezelve. 

Ez jelentős változás a korábbi gyakorlathoz képest, ahol a kiskorúság vélelme számos kedvezményt és védelmet biztosított. A kormány célja ezzel a visszaélések visszaszorítása, ugyanis sok esetben felnőttek élnek a kiskorúság látszatával, hogy elkerüljék a kiutasítást vagy a büntetőeljárást.

Borítókép: Migránsok a görög parti őrség felügyelete alatt a lavriói kikötőben 2025. július 10-én, miután Kréta helyett ide irányították őket a líbiai indulás után (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.