Főként spekulatív tényezők hatására emelkedtek a 18. héten a mértékadónak tartott chicagói tőzsdén a gabonajegyzések. A búza májusi lejárata 3,1 dollárral tornászta feljebb magát, annak ellenére, hogy végre a szárazabb területeket is eső öntözte. Az USDA (amerikai mezőgazdasági minisztérium) jelentése szerint a jó és a kiváló minősítésű termény aránya 48 százalékra emelkedett. A takarmánykukorica-jegyzések szintén nőttek a jelzett héten, a májusi lejáratot követően több mint öt dollárral erősödtek. Az amerikai időjárás a tengerinek is kedvezett, ennek köszönhetően a vetés 37 százalékával már végeztek a termelők, ami rekordnak számít. A búza és kukorica áremelkedése egyaránt a szója jelentős áremelkedésével támogatott korrekció következménye. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacokon szűk sávban mozgó árak várhatók, nagyobb kilengés csupán egészen szélsőséges időjárás esetén valószínűsíthető. A 18. héten a szójadarajegyzések a hét elejei stabil árszint után emelkedtek, miután a Safras termésbecslő cég közreadta jelentését, amely szerint a dél-amerikai szójababtermés 50,5 és 49,5 millió tonna között várható, vagyis akár a bűvös ötvenmilliós határ alá is eshet.
A Budapesti Árutőzsdén (BÁT) a 18. héten a forgalom több mint duplájára nőtt, erős kereskedés zajlott mind a kukorica-, mind a búzaszekcióban, ingadozó, illetve gyengülő árszint mellett. Összesen 504 kontraktusnyi üzlet született, 1,83 milliárd forint értékben. Közben az egységes búzapiacon kifutott a májusi lejárat 38 740 forinton, és az agrártárca is lejjebb vitte az aukciós árát, 42 ezer forintról 40 ezerre. A piaci szereplők többsége már az új- termés-lejáratokat figyelték, mert az időjárás megfelelően alakult a búzavetések számára. A héten az augusztusi termin elszámolóára
28 100 forintról 27 510-re csökkent, a nyitott kötésállomány 550 kontraktus körül ingadozott. A takarmánykukorica piacán az ótermés- lejáratok emelkedtek: a májusi jegyzés kifutó ára 37 080 forint volt. A kukorica esetében azonban az FVM nem csökkentette, hanem emelte az aukciós árát, 36 000-ről forintról 36 500-ra. A nyitott kötésállomány a hét eleji 1296 kontraktusról 1289-re csökkent.
Az előző (19.) hét nyitónapján nem mozdultak a búzaárak, az augusztusi határidő is 27 510 forint maradt. Ez kedden sem változott, ellenben a szeptemberi terminus 400 forintos gyengülésével. Szerdán a búza minden lejárata gyengült, augusztusi ára 510 forinttal, 27 000 forintra csökkent. Jót nem, csak további – igaz, már enyhe – csökkenést hozott a csütörtök a kenyérgabonának, és a péntek is hasonlóképpen kedveskedett neki. Ekkor a búzajegyzések 150–800 forinttal csökkentek, legkevésbé a december, legjobban pedig a jövő május jegyzése gyengült. Augusztusra 300 forinttal kevesebbe, 26 600 forintba kerül az étkezési búza tonnája.
Egyenletesen estek a múlt heti kereskedés során a kukoricajegyzések is, igaz, a hétfő még csak a jövő márciusi lejáratot helyezte száz forinttal alacsonyabb pozícióba. Kedden azonban már kézzelfoghatóbbak voltak a gyengülés jelei, amelyek forintosítva 50 és 400 egységet értek, míg szerdán a júliusi határidő kerekedett 38 000 forintra, újabb 250 forintos csökkenéssel. Mindez egy napig sem tartott, mert csütörtökön már 400 forinttal gyengült a kukorica júliusi határideje, ami pénteken már nem változott, ellenben az árak novembertől jövő májusig 240–400 forinttal estek. Ugyanekkor a takarmánybúza augusztusi árfolyama 200 forinttal, 25 800 forintra csökkent, a napraforgó ára viszont nem változott: októberre 60 000 forintot ért.

Itt a megrázó felvétel arról, ahogy a tatabányai áruházban betörik egy férfi fejét - videó