Baktériumokat ?vetnek be? Garén

Szegedi kutatók és környezetvédelmi vállalkozók egy új technológiával, UV-fénnyel, fotokatalizátorral és baktériumokkal kísérlik meg ártalmatlanítani Garén az elszállított mérgező hordók után hátramaradt szennyezett földet. Az eljárás lényegesen olcsóbb, mint az eddig alkalmazott módszer, a föld elégetése.

Bálint József
2004. 05. 26. 15:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindmáig nem sikerült megnyugtatóan rendezni az ország egyik legelső, nagy társadalmi ellenkezést kiváltó környezetvédelmi botrányát: a Budapesti Vegyi Művek korábbi garéi környezetszennyezésének gondját. A klórtartalmú benzolszármazékokkal teli hordók közül az utolsót 2001-ben szállították el a baranyai településről és semmisítették meg osztrák, valamint német égetőművekben. Mint kiderült, a gyomirtószer-gyártásnál keletkezett veszélyes termékeket tartalmazó hordók alatt anynyira elszennyeződött a talaj, hogy először a környezetvédelmi hatóság, majd a bíróság annak megsemmisítésére kötelezte a Budapesti Vegyi Művek jogutódját, az azonos nevű részvénytársaságot. A határozat úgy szól, hogy égessék el az erősen szennyezett földet, a közepesen szennyezetett pedig baktériumokkal méregtelenítsék.
A talajszennyező vállalatnak kapóra jött a szegediek ajánlata, hiszen a 75 ezer fémhordó megsemmisítésére jórészt állami források felhasználásával eddig is 1,8 milliárd forintot költöttek, a talajégetés és rekultiváció 2,5 milliárdba kerülne, viszont az új technológiák alkalmazásával másfél milliárd forinttal kevesebbet kellene erre a célra költenie.
Két környezetvédelmi szolgáltató ugyanis arra vállalkozott, hogy üzemi mértékben is kipróbálják a szegedi kutatók által laboratóriumban már alkalmazott és bevált eljárásokat. Bulik Lászlótól, a Hologén Kft. ügyvezetőjétől megtudtuk: Garén kétféle eljárást próbálnak ki, amelyek a szegedi egyetem koloidkémiai tanszék kutatóinak eredményein alapulnak. Az egyik a Dékány Imre akadémikus vezette NATO-programban már kipróbált fotooxidációs módszer. Ebben a fotokatalizátor anyaggal elkevert földet UV-fénnyel sugározzák be. A katalizátor a fény hatására megbontja a szenynyeződést. Az eljárást mindaddig ismétlik, amíg a szennyezettség koncentrációja olyan szintre nem csökken, hogy azt már a baktériumok is képesek lesznek lebontani. A másik módszer a mikroemulziós kezelés. Ezzel a klór-benzolt oldják. A júniusban kezdődő kísérlet során derül majd ki, melyik eljárás bizonyul elfogadhatóbbnak. Bulik Lászlóék vállalkozása korábban már sikeresen alkalmazta a fotokatalizátoros eljárást olajfinomítási maradékanyagokkal szennyezett területeken, de a klór-benzol ellen üzemi méretben most próbálják ki először a módszert. Ha sikerrel jár ez az egyedülálló kísérlet, és bebizonyosodik, hogy így is meg lehet szabadulni a szennyeződéstől, akkor elkerülhető lesz a költséges égetés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.