Az idei Balassi-év előzményeként tavaly a hajdani lengyelországi Balassi-birtokon három emléktáblát avattak fel: egyet a Duklai-hágó közelében fekvő Rymanóvban, egyet-egyet Nowy Zmigródban és a kamieneci várban. Bármilyen érdekes, de ebben közrejátszott a tokaji bor híre, kereskedelmi jelentősége is. A térség egyébként számos Rákóczi-nevezetességről is híres, hiszen a vezérlő fejedelem egy ideig 300 emberével itt kapott menedéket.
A közelmúltban a Rákóczi Szövetség és a Rodostó Alapítvány népes küldöttsége lengyel politikusok, művészek és üzletemberek társaságában kereste fel a lengyelországi Balassi-emlékhelyeket. Az emléktáblák állításában központi szerep jutott Kovács István volt krakkói főkonzulnak (a Medgyessy-kormány hatalomra kerülését követően járt le megbízatása), akit – a táblaállítás történetéről szólva – 2002 januárjában keresett fel Zbigniew Ungeheuer építési vállalkozó, ajánlatot kérve tőle a Portius Társaság bírósági bejegyzéséhez. Robert Portius protestáns vallásüldözöttként menekült Skóciából Lengyelországba, s feltehetőleg 1623-ban telepedett le Krosnóban. Meggazdagodását annak köszönhette, hogy a lengyel–litván állam területén szinte kizárólagos jogot kapott a tokaji borral való kereskedésre. Krosno egyébként alig 150 kilométerre fekszik a tokaji borvidéktől, s mint a tokaji borúton fekvő és árumegállító joggal rendelkező város, Jaslo, Biecz és Tarnow városokhoz hasonlóan a XVI–XVII. században az aszúnak, a „wegrzynnek” köszönhette a gazdagságát. A Portius Társaság célja egyébként nem más, minthogy a gazdagságában egykor Krakkó mellett emlegetett Krosno visszanyerje hajdani rangját és tekintélyét, ennek pedig egyik alapfeltétele a tokaji borkereskedelem felélesztése. Kiderült az is, hogy a Portius Társaság alapítói között van Maciej Syrek szobrászművész és Zdzislaw Gil műemlékvédő, s tagja Andzrej Kolder vállalkozó is, aki a lengyel államkincstár tulajdonában lévő kamieneci várat 2015-ig bérbe vette. Kovács István a társaság vezetőinek és tagjainak elmondta, hogy a Balassi-család hogyan kötődött Kamienechez (Balassi Bálint felségsértéssel vádolt apja családjával együtt Lengyelországba menekült, és tízezer aranyforintért megvásárolta a Krosno melletti várat, Odrzykon falut és Zmigród mezőváros felét), majd egy hónap elteltével már Balassi Bálint portréja díszítette a várat, feltüntetve azon az egykor odalátogató Szapolyai János magyar király nevét is. A második ércdomborművet nemrégiben a zmigródi körjegyzőség segítségével, lengyel és magyar vállalkozók, valamint Kovács István támogatásával készítették el, s avatták fel Nowy Zmigródban.
A lengyel Portius Társaság jóvoltából az 1376-ban alapított Rymanów Városszépítő Egyesület megtudta, hogy Balassiék, a magyar főúri család az ő városukban kötötte meg a kamieneci vár birtoklásáról szóló szerződést, s Balassi Bálint 1570 és 1572 között feltehetőleg ott fordította németről magyarra a szülei vigasztalására szánt Füveskönyvecskét, ezért úgy gondolták, hogy a településük jövője Balassi Bálint emléktáblája nélkül már elképzelhetetlen. Kovács István akkori krakkói főkonzul úgy vélekedett, hogy az emléktáblák állításának csak akkor lehet igazán értelme, ha nemcsak egy szűk társaság tudja azt szócikkszerűen, hogy ki volt Balassi Bálint, hanem az érintett települések tágabb közösségei is. Az emléktáblákhoz ívelő szellemi híd a költő verseskötetének újrakiadásával teremthető meg, amely a budapesti Balassi Intézet és a varsói Magyar Ház támogatásának köszönhetően meg is jelent. Ma már a Nowy Zmigród-i líceum diákjai egyébként nemcsak lengyelül, hanem magyarul is Balassit szavalnak. Mindhárom lengyelországi Balassi-emléktábla Krosno közelében található. Itt, a város hatalmas főterén egyébként az önkormányzat és a Portius Társaság közreműködésével tavaly ősszel hagyományteremtő szándékkal magyar kulturális napokat és borvásárt tartottak, amelyen egri, villányi, siklósi termelők és borpincék mutatkoztak be. Krosno polgármesterétől, Piotr Przytockitól megtudom: a településen több ipari létesítmény van, a leghíresebb az üveghuta, amely termékek kétharmadát exportálják, jelentős a gépkocsialkatrész-gyáruk, amelyben a Mercedesnek készítenek felfüggesztéseket, s a repülőgépalváz-gyáruk. A lengyel település számára országuk EU-csatlakozása jelentős esemény: 5,2 millió eurót nyertek a szennyvíztisztító felépítésére.
A polgármester közölte: operaénekesek és színészek is jelöltették magukat az EU-parlamenti mandátumra, de ezen már senki sem lepődik meg, hiszen 1990 és 1994 között a lengyel parlamentben képviseltette magát a sörivók pártja is. Mint mondta, a krosnóiak mostanában inkább borban gondolkodnak. Lengyelország, Szlovákia és Magyarország EU-tagsága óta két órával csökkent a határokon való átjutás ideje, s ma már Tokajból nem csak egy üveg bort hozhatnak haza. Elérkezett a Portius Társaság ideje is: rövidesen létrehoznak Krosnóban egy kereskedelmi lerakatot, ahonnan – akár régen – Európa-szerte vihetik tovább a tokaji bor hírét.
Hazai emlékév. A magyarság és az európaiság egysége – ezt fejezte ki a 450 évvel ezelőtt született Balassi Bálint egész életútja, amelynek a hit, a vitézség és a szerelem egyaránt fontos része volt. Az 1594-ben, Esztergom ostroma során meghalt költő gondolkodásmódja átívelt a határokon; éppúgy büszkék rá a határokon túl, mint itthon. Nyáron Balassi-emlékhelyeket érintő emléktúrát rendeznek. Budapest régizene-fesztivál helyszíne lesz; s a Művészetek Völgyében Balassi-rendezvényre várják az érdeklődőket. A Szigeten reneszánsz sátrat is felállítanak.