Súlyos válságban az európai haderő

Bár Brüsszel a következő hétéves ciklusra 131 milliárd eurót irányzott elő az európai védelem megerősítésére, a kontinens hadseregei egyre nagyobb problémával néznek szembe: az emberhiánnyal. Az európai országok védelmi válságát nem csupán a geopolitikai fenyegetések, hanem a sorozatos toborzási kudarcok is gyengítik, mondta lapunknak Szenes Zoltán volt vezérkari főnök.

2025. 07. 17. 15:41
Nem a kötelező katonai szolgálatra feliratú graffiti látható egy Duna-parti falon Regensburgban, Felső-Pfalzban, Bajorországban, Németországban, 2025. április 19-én Fotó: Michael Nguyen Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az európai erők szerződéses katonai személyzetének létszáma bizonyos területeken évek óta csökken. Bár az országok és a konkrét szerepkörök között eltérő tendenciák figyelhetők meg, összességében észrevehető az eltolódás a hagyományos katonai struktúráktól és személyzettől való kizárólagos támaszkodástól más megközelítések felé.

Válság
Képernyőkép

A megnövekedett védelmi költségvetések és a fejlett technológia ellenére az olyan nagy európai nemzetek, mint Németország és az Egyesült Királyság is küzdenek azzal, hogy elegendő személyzetet toborozzanak és tartsanak meg védelmi szükségleteik kielégítésére.

A NATO haderejének megerősítésére vonatkozó politikai ígéretek kudarcot vallottak.

A valóság rácáfol a reformígéretekre: a 21. századi, önkéntességen alapuló modellek nem tudják kielégíteni a megnövekedett védelmi szükségleteket. A CEPA intézet szerint Európának az Egyesült Államok védelmi ernyője nélkül legalább 300 ezer katonával többre és évi 250 milliárd euróval nagyobb védelmi költségvetésre lenne szüksége az orosz fenyegetés visszaszorításához.

Az Európai Katonai Szövetségek és Szakszervezetek Szervezete 2024-es jelentésében üdvözli az Európai Parlament 2023. évi döntését, amely szerint azonnali végrehajtásra és erős politikai akaratra van szükség az európai fegyveres erők előtt álló problémák kezeléséhez és a védelemben erősebb Európa felé való elmozduláshoz.

A válságban újra felmerül a sorkatonaság lehetősége

A kialakult válság hatására újra a közbeszéd tárgya lett a sorkatonaság bevezetése. Bár az Európai Unió vezetői hivatalosan tagadják, hogy közös kötelező szolgálatot vezetnének be, több ország már előkészítette a rendszer visszaállítását. Németországban például egyre erősebb a politikai nyomás a sorkatonaság újbóli bevezetésére, amely az Európai Védelmi Unió koncepcióját támogatja.

A V4NA hírügynökség szerint a kérdés már nem az, hogy lesz-e sorkatonaság Európában, hanem az, hogy mikor és mely országokban vezetik be újra – a háborús fenyegetettség ugyanis realitássá vált.

Fiatal német katonák a Bundeswehr éves nyílt napjain Neubrandenburgban, Németországban, 2025. június 28-án
Fiatal német katonák a Bundeswehr éves nyílt napjain Neubrandenburgban, Németországban, 2025. június 28-án (Fotó: NurPhoto/AFP/Emmanuele Contini)

Sorkatonaság vagy jobb feltételek?

Szenes Zoltán, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professor emeritusa szerint a probléma nem mindenhol azonos mértékű.

A skandináv országokban például nincs utánpótlási gond, míg Közép-Európában – így Németországban is – hosszú évek óta nem sikerül megfelelő létszámú hadsereget felállítani

–mondta a volt vezérkari főnök.

Több katona kell, de ez nem csak a sorkatonaság visszaállításával oldható meg. Legalább ilyen fontos lenne a szolgálati feltételek javítása, a hivatásospálya vonzóbbá tétele

– mutatott rá.

Szenes Zoltán  (Fotó: Szilágyi Dénes)

Szenes Zoltán Kína példáját hozta fel, ahol ugyan van sorkatonaság, de a létszám olyan nagy, hogy gyakorlatilag önkéntes rendszerré vált, és csak a legjobbak kerülnek be.

Az orosz–ukrán háború hatása Európára

A szakértő az orosz–ukrán háború kapcsán az utánpótlás sérülékenységéről is beszélt. Az ukrán hadsereg drámai létszámhiánya – amely az utánpótlás fenntarthatatlanságát mutatja – előrevetíti Európa jövőbeli kihívásait is.

Az, hogy az ukránoknál égető problémává vált a létszám, átgyűrűzhet Európa védelmi gondolkodásába is. Az Európai Uniónak ehhez a feltételrendszert is javítania kell, a nemzeti védelmi stratégiákkal együttműködve

– hangsúlyozta.

Young men wait in a hall to be seen by a doctor during Myslenice district medical qualification for military service as it starts in all districts of Poland on 1st of February, 2024. Obligatory medical checks register young men and women's ability to serve in the Polish army. This nationwide action will examine 22 thousand young men and women in 2024 and will continue in the future. Poland is the eastern flank country of NATO and the European Union. (Photo by Dominika Zarzycka/NurPhoto) (Photo by Dominika Zarzycka / NurPhoto via AFP)
Fiatal férfiak várakoznak a lengyelországi Myslenice járásbeli katonai szolgálatra felkészítő orvosi vizsgálaton (Fotó: NurPhoto/AFP/Dominika Zarzycka)

A szakértő arról is beszélt, hogy sok függ attól is, hogy az adott országnak milyen hagyományai vannak és milyen a védelmi stratégiája.

Jelenleg a NATO érvelése szerint 6-7 éven belül háborúra kell készülnie a szövetségnek Oroszországgal szemben, kérdés, hogy ezt hogyan tudják megcsinálni. Ahol nem pozitív a sorkatonai szolgálat megítélése, kérdéses, hogy hogyan tudják bevonzani a potenciális katonákat

– összegezte a szakértő.

Borítókép: „Nem a kötelező katonai szolgálatra” feliratú graffiti látható egy Duna-parti falon Regensburgban, Felső-Pfalzban, Bajorországban, Németországban, 2025. április 19-én (Fotó: NurPhoto/AFP/Michael Nguyen)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.