Lehet készülni, itt az európai bejelentés a sorkatonaságról

A német védelmi miniszter, Boris Pistorius konkrétabbá tette az új, önkéntes alapon működő katonai szolgálat terveit, és a lehetséges hadkötelezettség visszavezetésének feltételeit is megfogalmazta. A Spiegel által bemutatott törvénytervezet szerint a kötelező szolgálat akkor lépne életbe, ha a hadsereg létszámának gyors növelése önkéntes alapon nem lenne biztosítható – például súlyosbodó biztonsági helyzet esetén.

Forrás: Tagesschau2025. 07. 08. 8:50
Katonák árnyéka a német fegyveres erők gárdazászlóaljának katonai tiszteletadásán a Szövetségi Kancellária előtt Fotó: Katharina Kausche Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervezet értelmében a kötelező sorkatonai szolgálat nem lenne többé kizárólag egy hivatalosan kihirdetett válság- vagy háborús helyzethez kötve. Ehelyett a szövetségi kormány és a Bundestag dönthetne egy gyors sorozásról, ha az adott helyzet azt megköveteli, írja a Tagesschau.

Pistorius
Boris Pistorius (SPD), német védelmi miniszter részt vesz a szövetségi kabinet ülésén (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Kay Nietfeld)

Bár Pistorius szerint a szolgálat önkéntességre épülne, céljuk egy olyan rendszer kiépítése, amely gyorsan átállítható lenne a hadkötelezettségre, ha a szükség úgy kívánja. 

A miniszter a szociáldemokrata párt (SPD) frakcióülésén úgy fogalmazott: bízik benne, hogy a következő években nem lesz szükség kötelező sorozásra, mert a szolgálatot vonzóvá teszik a fiatalok számára.

Kezdetben a szolgálat önkéntes marad, de egyre több fiatalon végeznének alkalmassági vizsgálatot, hogy szükség esetén sorozhatóak legyenek. A tervek szerint minden fiatal férfinak – a 2008-as korosztálytól kezdődően – kötelezően ki kell töltenie egy kérdőívet, amelyben szolgálati hajlandóságukat mérik fel. A nők számára ez önkéntes lenne. 

Ez a kérdőív, valamint az alkalmassági vizsgálatok újbóli bevezetése már kötelező elemeket tartalmaz a tervezet szerint.

Vonzóbb juttatások, magasabb zsold

Boris Pistorius tervei szerint a hadkötelezettséget teljesítőket a jövőben időszakos katonának minősítenék, akik így jelentősen magasabb fizetést kapnának. Egy hat hónapos alapkiképzés során a fizetés meghaladná a havi kétezer eurót. A tervezet egyelőre nem konkretizálja pontosan a szolgálati idő hosszát, de legalább hat hónappal számolnak.

Soldiers of the German army stand in front of transport trucks during an excercise on the Tag der Bundeswehr (Bundeswehr Day) at the Bundeswehr Logistics School at Lucius D. Clay barracks in Garlstedt near Osterholz-Scharmbeck, Germany, on 28 June 2025. On Bundeswehr Day, the German armed forces demonstrate their capabilities to a wide audience at ten locations throughout Germany. (Photo by FOCKE STRANGMANN / AFP)
A Bundeswehr napján a német fegyveres erők tíz helyszínen mutatják be képességeiket széles közönség előtt Németország-szerte (Fotó: AFP/Focke Strangmann)

30. 000 önkéntes évente, és 460 000 fős hadsereg 2030-ra

Jelenleg a Bundeswehr évente legfeljebb 15 000 önkéntest tud kiképezni és elhelyezni. Ezt a számot Pistorius 2029-ig 30 000 főre szeretné növelni. Ezáltal összesen körülbelül 100 000 hadkötelezett szolgálhatna az évtized végéig – kötelező sorozás nélkül.

Pistorius célja, hogy 2030-ra a német hadsereg létszáma elérje a 460 000 főt. 

Ebbe egy 260 000 fős aktív állomány, valamint 200 000 tartalékos tartozna. A miniszter abban bízik, hogy az alapszolgálatot teljesítők közül sokan hosszabb távra is a Bundeswehrnél maradnak.

Politikai viták övezik Pistorius terveit

A hadkötelezettség kérdése megosztja a német politikát, különösen Pistorius saját pártján, az SPD-n belül. A párt baloldali ifjúsági szervezete (Jusos) elutasítaná a kötelező szolgálat bármely formáját, de a hétvégi pártkongresszuson Pistoriusnak sikerült megakadályoznia ennek elfogadását.

Ezzel szemben a CDU/CSU azt szorgalmazza, hogy a kötelező szolgálat lehetősége egyértelműen és jogilag kötelező módon kerüljön be a törvénybe. A jelenlegi kompromisszum – miszerint válsághelyzetben a kormány és a Bundestag dönthetne erről – számukra nem elegendő.

A tervezet várhatóan augusztus végén kerül a kormány elé, és 2026-tól léphet életbe, amennyiben a parlament is jóváhagyja.

Borítókép: Katonák árnyéka a német fegyveres erők gárdazászlóaljának katonai tiszteletadásán a Szövetségi Kancellária előtt (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Katharina Kausche)
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.