Bírósági felhatalmazás az izraeli rombolásra

Az izraeli legfelsőbb bíróság tegnap elutasította a hadsereg házrombolási műveleteinek betiltását célzó palesztin beadványt. Értesülések szerint az izraeliek több száz palesztin házat akarnak még – immár bírósági felhatalmazással – eltüntetni a föld felszínéről, noha csak az elmúlt három évben mintegy 11 ezer palesztint tettek földönfutóvá otthonaik elpusztításával.

Hírösszefoglaló
2004. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gázai övezet déli részén fekvő Rafah város 13 lakosának nevében egy palesztin jogvédő szervezet nyújtott be panaszt az izraeli legfelsőbb bírósághoz, amely szombaton elrendelte a házrombolások ideiglenes leállítását. A háromtagú bírói testület tegnap azonban már úgy rendelkezett, hogy az izraeli hadsereg biztonsági megfontolások alapján folytathatja a veszélyesnek ítélt palesztin házak megsemmisítését.
A Holt-tenger partján fekvő Súnéban, a világgazdasági fórum jordániai rendezvényén részt vevő Colin Powell amerikai külügyminiszter mindeközben elítélte az izraeli házrombolásokat, s bírálta Jasszer Arafatot is, mivel a palesztin elnök szombaton az „ellenség terrorizálására” szólított fel a palesztin nemzeti katasztrófa, a „nakba” évfordulója alkalmából.
*
Colin Powell, aki a Holt-tenger partján fekvő Súnéban a világgazdasági fórum jordániai rendezvényén vesz részt, leszögezte, Washington elítéli, hogy az izraeli hadsereg palesztin házakat rombol le a Gázai övezetben, az egyiptomi–palesztin határ közelében fekvő Rafah városban. A külügyminiszter ugyanakkor bírálta, hogy Arafat Izrael állam kikiáltásának évfordulóján beszédét egy Koránból vett idézettel zárta, amely szerint „találd meg az erődet ellenséged és Isten ellensége terrorizálására”. Az 56. évfordulón – amelyet a palesztinok a „katasztrófa napjának” neveznek – tízezrek tüntettek, a déli órában az egész Gázai övezetben és a Jordán folyó nyugati partvidékén felharsantak a szirénák, s három percre gyakorlatilag megállt az élet. Sok palesztin tüntető, néhányan a száműzetésbe kényszerült 700 ezerből, annak a lakásnak a kulcsát tartotta kezében, amelyet több mint fél évszázada kellett elhagynia.
Jelképértékű, hogy épp az évforduló idején vált – az ENSZ adatai alapján – 1064 palesztin az izraeli házrombolás károsultjává. Palesztin tájékoztatás szerint a buldózerek a rafahi menekülttáborban és a város Szaladin nevű negyedében romboltak le házakat. Móse Jaalon vezérkari főnök ugyanakkor azt közölte, hogy jelentéktelen számú épületről van szó, amelyekben palesztin fegyveresek húzódtak meg.
Tel-Avivban mindeközben izraeli tüntetők gyűltek össze, hogy nyomást gyakoroljanak Ariel Saron kormányfőre a Gázai övezetből való kivonulás végrehajtásáért. A baloldali szervezetek, az ellenzéki Munkapárt és különféle békecsoportok által meghirdetett nagygyűlés kezdetére a szervezők közlése szerint több mint százezren érkeztek a város főterére. Colin Powell még szombaton sürgette Ahmed Korei palesztin kormányfőt, hogy ragadja meg az alkalmat; az Izrael által javasolt kivonulás terve a Gázai övezetből az első lépés lehet a palesztin állam 2005-ben való létrehozása irányában. A megbeszélés után Korei kijelentette, a palesztin vezetés látni akarja, mit javasol Ariel Saron izraeli kormányfő.
Bár a találkozón még egy esetleges tűzszünet is szóba került; szombat hajnalban az izraeli hadsereg három célzott légi támadást is indított a Gázai övezetben, hogy megpróbálja megölni az Iszlám Dzsihád palesztin mozgalom két vezetőjét. Több tucat palesztin megsebesült, de a célszemélyek sértetlenek maradtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.