Brit–amerikai ellentét a láthatáron

Jelentős ellentét van kialakulóban a brit és az amerikai kormány között azzal kapcsolatban, hogy amikor június végén a koalíciós erők átadják az új, ideiglenes iraki polgári hatóságnak a kormányzást, mit jelent ez a koalíciós katonai parancsnokok szempontjából. Tony Blair, amikor feltették neki ezt a kérdést, röviden így válaszolt: „A szuverenitás szuverenitást jelent.”

Jotischky László
2004. 05. 27. 15:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Blair is, kormánya más tagjai is hangsúlyozták, hogy június végétől a brit, amerikai vagy egyéb koalíciós haderők csak az iraki ideiglenes kormány felhatalmazásával indíthatnak bármiféle hadműveletet az országban. Bush elnök legutóbbi beszédéből, majd Colin Powell amerikai külügyminiszter nyilatkozatából az világlik ki, hogy az amerikaiak nem értenek egyet ezzel a megfogalmazással, ők csak addig akarnak elmenni, hogy a koalíciós erők csak „az iraki ideiglenes kormánnyal történt előzetes egyeztetés után” léphetnek akcióba.
Bár az angol kormány részéről eddig nem hangzott el utalás a brit kontingens létszámának jelentős emelésére, amit az amerikaiak szorgalmaznak, elég világos, hogy ennek eldöntésében szerepe lesz a haderők fölötti fennhatóság kérdésének. Tony Blair aligha engedheti, hogy az iraki polgári kormányzat működésbe lépte után is a koalíciós erők amerikai parancsnokának kezében legyen a végső döntés joga a seregek akciói fölött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.