Zokogó, egymás nyakába boruló hozzátartozók valahol Philadelphiában… A Berg család gyászát megörökítő felvételek hamarabb bejárták a világot, mint a rejtélyes kivégzés előéletéről szóló hírek. Jóllehet a nevezetes gyilkosság már napokkal ezelőtt megtörtént, egyelőre csak az indítékok világosak. Az iraki ellenállók szándéka nyilvánvalóan az lehetett, amit szerkesztőségi cikkében az Evening Standard is leszögezett: „Berg meggyilkolása az amerikaiak kivonulását célzó szörnyű propagandafegyver.” Mindezen túl nehezen érthető, hogy miért nem tudunk meg további részleteket a kivégzett férfi előéletéről, iraki tartózkodásáról és elfogásának körülményeiről. Alighanem azoknak lehet igazuk, akik arra emlékeztetnek, hogy ebben az ügyben az amerikai hatóságoknak akad rejtegetnivalójuk.
Az első hírek arról szóltak, hogy május 8-án egy járőr lefejezett és hátrakötött kezű holttestet talált Bagdadban. Az áldozat személyazonosságát nem hozták nyilvánosságra, de időközben értesítették az elhunyt családtagjait. Aztán kiderült, hogy egy „Irakban tartózkodó amerikai magánszemélyről” van szó, akinek nem volt kapcsolata a hadsereggel vagy a védelmi minisztériummal. Ennek a verziónak némileg ellentmond Dan Senor koalíciós szóvivő későbbi nyilatkozata, amely szerint Berget március 24-én illegális tevékenység gyanújával őrizetbe vette a moszuli rendőrség, s miután az FBI emberei három alkalommal is kikérdezték, április 6-án, tizenhárom napos fogság után, vádemelés nélkül szabadon engedték. A döntésben feltehetően közrejátszott az is, hogy Berg családja Philadelphiában panaszt nyújtott be az őrizetbe vétel miatt. Nem tudni, mikor és milyen körülmények között esett fogságba.
A huszonhat évet élt Nick Berget barátai nyílt szívű, becsületes és okos fiatalembernek tartották. Több amerikai egyetemre is járt, az elektronika iránti érdeklődése már gyermekkorában is megmutatkozott. Teljes mellszélességgel támogatta Bush iraki terveit, őszintén hitt abban, hogy az amerikaiak békét és biztonságot hoznak. Utazóként nem volt teljesen tapasztalatlan, járt már Ghánában, ahol a bennszülötteket tanította. Irakban már tavaly körutat tett, mert jó üzletet látott a Szaddám Huszein utáni ország hírközlési lehetőségeiben. Cseppet sem mellékesen édesapja nemet mondott az iraki beavatkozásra, a család Nick gyakori utazásait, veszélyes életformáját is ellenezte. Utoljára április 9-én vette fel velük a kapcsolatot, közölte, hogy megpróbálja elhagyni az országot. Zsidó származású volt, és amint édesapja a sajtónak elmondta, ez a tény kétségkívül nem használt a fogságban. Ha volt is remény rá, hogy életben hagyják, így ez a lehetőség elszállt – nyilatkozta a BBC-nek a gyászoló apa. Michael Berg azt is értésre adta, hogy a család véleménye szerint az amerikai hatóságok késlekedése is hozzájárult a fia halálához. A fogva tartók talán szerették volna kicserélni a fiatalembert, de az amerikai hatóságok nemet mondtak az ajánlatra.

Világhírű sorozat forgatása zajlik Dunaújvárosban – videó