Erkölcsi mandátum nélkül

Szentesi Zöldi László
2004. 05. 26. 16:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Voltaképpen már nem is meglepő a hír: jövő januárban Lengyelország jelentősen korlátozza katonáinak számát Irakban. Ahogy mondani szokás, a bejelentés már régóta a levegőben lógott. Az a tény, hogy Varsó politikájának felülvizsgálatára készül, tovább bővíti a magyar kormány mozgásterét. Amennyiben ugyanis a lengyelek lassan kihátrálnak Irakból, ismét joggal merülhet fel, hogy mit keresünk mi a távoli országban? A lengyel kontingens számának csökkentésével a háború támogatói ismét egy elveszítettek egy illúziót, vagy ha jobban tetszik, egy kelletlen barátot. Mindeddig azt lehetett hinni, hogy Varsó a végsőkig kitart, de legalábbis a közeljövőben nem bírálja felül álláspontját. Nos, nem így történt, és ma már napnál világosabb, hogy a sokat emlegetett nemzetközi együttműködés csak látszat. Üres szólam, amely mögött egy erkölcsileg egyre nehezebben vállalható politikai-katonai együttműködés húzódik meg. Cseppet sem meglepő, de Kovács Lászlónak erről más a véleménye. Amint azt egy minapi sajtótájékoztatóján felvázolta, az iraki fegyveresek nem ellenállók, hanem terroristák. Igazán szólhatna neki valaki, hogy az 1956-os pesti srácok hazájában nem szerencsés ilyen minősítést használni. Mindaz a vérontás, ami jelenleg is folyik, nyilvánvalóan az elhibázott amerikai invázió eredménye. Vagy legalábbis – fogalmazzunk így – a 140 ezer külföldi katona tartós jelenléte, a fogolykínzások, a letartóztatások, a házkutatások, az iraki szunniták és síiták jogainak sárba tiprása nem segíti, hogy a „felszabadítottak” végre birtokukba vehessék országukat, és felhőtlenül élvezzék az állítólagos szabadságot.
Persze, a háború természete merőben más. A győztes csak az erő nyelvét beszéli. Érthetetlen azonban Bush újabb szónoklata, miszerint felszámolják az erőszakot, és addig maradnak az országban, amíg megteremtik a demokráciát. Az Egyesült Államok kitart, legyőzi az ellenséget és megtartja a nehezen elnyert terepet a szabadság tartományában – tette hozzá az amerikai elnök, aki a jelek szerint mintha keresné önmagát minapi fejsérülése után. Ha Bush szavai zavarosak, akkor Kovács László napi beszámolói százszorosan azok. Szerepvállalását bátran nevezhetjük egyfajta túlteljesítési kényszernek, hiszen ő korántsem főszereplő ebben a darabban, sokkal inkább a hármas számú alabárdos (al) pozíciójából osztja az igazságot. Miről is van szó? Például arról, hogy a pártelnök-külügyminiszter napok óta másról sem beszél, mint az ENSZ-nek írt leveleinek fogadtatásáról. Szerinte páratlan diplomáciai bravúrról van szó, mint mondta, rengeteg pozitív visszajelzés érkezett. Elfeledkezett azonban egy roppant fontos momentumról: nemcsak ő írt levelet a világszervezetnek. Köztudott, hogy ezekben a napokban-hetekben óriási diplomáciai háttérmunka folyik, amely az ENSZ fokozottabb iraki szerepvállalását célozza. Ha a szóban forgó Kovács-levél valóban akkora szenzáció lett volna, bizonyára megemlítik a világsajtóban, vezető hír lenne a CNN-ben, és így tovább. Valójában egészen másról van szó: belpolitikai indíttatású pótcselekvésről, kényszerű magyarázkodásról, az önálló és karakteres magyar külpolitikát elfedő kampány- és látszatintézkedésről.
Mindezek után már csak egy kérdés maradt: a világbéke kivívása helyett miért nem napi ügyekkel foglalkozik Kovács László? A felvetés indokolt, hiszen jelenleg úgy tűnik, négypárti megegyezés és közös álláspont híján Medgyessy Péter erkölcsi mandátum nélkül utazik Washingtonba. Még az is meglehet, hogy a nyolcak levele után megint aláír nekünk valamit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.