Faktoring Kvantum nélkül?

Az FVM szerint csak négy pénzintézet jogosult arra, hogy közreműködjön a termelői előlegek kifizetésében. Cikkünk nyomán arra nem érkezett válasz: mi lesz a Kvantum Investment Rt. által megkötött szerződésekkel, s arra sem, hogy a vonatkozó rendelet hiányában miért lehetett ilyen szerződéseket kötni.

Nagy Ottó
2004. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közleményben tudatta a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM), hogy a mezőgazdasági termelők földhasználati és állattartási támogatásának előfinanszírozásáról szóló, május 19-én aláírt rendeletet a Magyar Hivatalos Közlönykiadónak kihirdetésre megküldte. Az FVM közlése szerint a rendelet mintegy 46 milliárd forint előre hozott támogatás kifizetését teszi lehetővé. A pénzeszközök hozzájutásának előfinanszírozását pedig a Kereskedelmi és Hitelbank Rt., az Országos Takarékpénztár és Kereskedelmi Bank Rt., a CIB Közép-európai Nemzetközi Bank Rt., a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Rt., a vele ügynöki megállapodást kötött takarékszövetkezetek, valamint a konstrukcióban részt vevő faktorengedéllyel rendelkező takarékszövetkezetek a minisztériummal megkötött megállapodás alapján végzik, ellentétben az egyes sajtóorgánumokban – köztük lapunkban – megjelent, más irányú információval. Benedek Fülöp, az agrártárca közigazgatási államtitkára ezzel szemben egy korábbi nyilatkoztában megnevezte a négy pénzintézetet, és elmondta azt is, hogy a kifizetésekben részt vesz egy lízingcég is, amelyet nem nevezett meg.
A Magyar Nemzet május 18-i számában írt arról, hogy az előfinanszírozásban a Magyar Agrárkamara (MAK) közreműködésével részt vesz a Kvantum Investment Rt., amelynek vezérigazgatója Máhrné Kazareczki Éva, Máhr Andrásnak, az FVM helyettes államtitkárának a felesége. Megírtuk, hogy a MAK, a Kvantum és még egy cég – amelynek tulajdonosa a Kvantum – konzorciumot hozott létre, és hirdetéseket jelentetett meg megyei lapokban azzal, hogy a rajta keresztül bonyolított előfinanszírozás lehetőséget biztosít a termelők számára, hogy a meghirdetett időpontnál korábban, már május 15-től – tíz munkanapon belül, négy százalék faktorálási díj ellenében – hozzájussanak a támogatási előleg 96 százalékához. Az FVM az előfinanszírozásról szóló rendeletet május 19-én írta alá, tehát a Kvantum május 15-től kötött szerződései rendelet hiányában köttettek. Ilyen aláírt szerződés lapunk birtokában is van.
Lengyel Zoltán fideszes parlamenti képviselő az esetet botrányosnak és törvénytelennek nevezte, hiszen az előfinanszírozásról szóló rendelet – amelynek egyébként késett a kinyomtatása – megjelenése előtt volt alkalma a Kvantum Rt.-nek szerződéseket kötni. Szerinte az esetből mind Máhr Andrásnak, mind Kazareczki Évának le kellene vonnia a következtetéseket, mert köztisztviselőként és állami érdekeltségbe tartozó cég vezetőjeként megengedhetetlen az ilyen magatartás. A gazdákat ugyanis a konzorcium megvezette, és akik engedtek a mézesmadzag csábításának, most egy, az agrártárca közleményének értelmében semmis szerződés birtokában végképp nem tudják, hogyan juthatnak törvényesen a támogatáshoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.