Közleményben tudatta a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM), hogy a mezőgazdasági termelők földhasználati és állattartási támogatásának előfinanszírozásáról szóló, május 19-én aláírt rendeletet a Magyar Hivatalos Közlönykiadónak kihirdetésre megküldte. Az FVM közlése szerint a rendelet mintegy 46 milliárd forint előre hozott támogatás kifizetését teszi lehetővé. A pénzeszközök hozzájutásának előfinanszírozását pedig a Kereskedelmi és Hitelbank Rt., az Országos Takarékpénztár és Kereskedelmi Bank Rt., a CIB Közép-európai Nemzetközi Bank Rt., a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Rt., a vele ügynöki megállapodást kötött takarékszövetkezetek, valamint a konstrukcióban részt vevő faktorengedéllyel rendelkező takarékszövetkezetek a minisztériummal megkötött megállapodás alapján végzik, ellentétben az egyes sajtóorgánumokban – köztük lapunkban – megjelent, más irányú információval. Benedek Fülöp, az agrártárca közigazgatási államtitkára ezzel szemben egy korábbi nyilatkoztában megnevezte a négy pénzintézetet, és elmondta azt is, hogy a kifizetésekben részt vesz egy lízingcég is, amelyet nem nevezett meg.
A Magyar Nemzet május 18-i számában írt arról, hogy az előfinanszírozásban a Magyar Agrárkamara (MAK) közreműködésével részt vesz a Kvantum Investment Rt., amelynek vezérigazgatója Máhrné Kazareczki Éva, Máhr Andrásnak, az FVM helyettes államtitkárának a felesége. Megírtuk, hogy a MAK, a Kvantum és még egy cég – amelynek tulajdonosa a Kvantum – konzorciumot hozott létre, és hirdetéseket jelentetett meg megyei lapokban azzal, hogy a rajta keresztül bonyolított előfinanszírozás lehetőséget biztosít a termelők számára, hogy a meghirdetett időpontnál korábban, már május 15-től – tíz munkanapon belül, négy százalék faktorálási díj ellenében – hozzájussanak a támogatási előleg 96 százalékához. Az FVM az előfinanszírozásról szóló rendeletet május 19-én írta alá, tehát a Kvantum május 15-től kötött szerződései rendelet hiányában köttettek. Ilyen aláírt szerződés lapunk birtokában is van.
Lengyel Zoltán fideszes parlamenti képviselő az esetet botrányosnak és törvénytelennek nevezte, hiszen az előfinanszírozásról szóló rendelet – amelynek egyébként késett a kinyomtatása – megjelenése előtt volt alkalma a Kvantum Rt.-nek szerződéseket kötni. Szerinte az esetből mind Máhr Andrásnak, mind Kazareczki Évának le kellene vonnia a következtetéseket, mert köztisztviselőként és állami érdekeltségbe tartozó cég vezetőjeként megengedhetetlen az ilyen magatartás. A gazdákat ugyanis a konzorcium megvezette, és akik engedtek a mézesmadzag csábításának, most egy, az agrártárca közleményének értelmében semmis szerződés birtokában végképp nem tudják, hogyan juthatnak törvényesen a támogatáshoz.

Hatalmas tűz lett egy bográcsozásból Debrecenben, több ember kórházba került