Főügyészségi óvás a Malom Center ügyében

Ferch Magda
2004. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Legfőbb Ügyészség sajtóközleményéből értesültünk arról, hogy a kecskeméti Malom Center elvi építési engedélyének megadása miatt a Legfőbb Ügyészség „további eljárásra visszaküldte az iratokat a Bács-Kiskun Megyei Főügyészséghez. A főügyészség ennek alapján óvást nyújtott be Kecskemét megyei jogú város jegyzőjéhez – Peredi Katalinhoz – mint elsőfokú építési hatósághoz” azért, mert az elvi építési engedélyt úgy adta ki, hogy a tervezett beruházásnak nem volt meg a jogerős környezetvédelmi engedélye. A megyei főügyészség május 20-án megóvta az épületre kiadott építési engedélyt is, és indítványt tett az erről szóló határozat felfüggesztésére.
A Kecskemét történelmi városközpontjától százméternyire, a lebontott gőzmalom – helyi védettséget élvező ipartörténeti emlék – helyén épülő, 43 199 négyzetméter összterületű kereskedelmi és szórakoztatóközpontról van szó ismét. Az építkezés ellen számos szakmai és civil szervezet emelt szót. Több vizsgálat indult a tavaly ősszel lefolytatott elvi építési engedélyezési eljárást illetően. Több környezetvédő társadalmi szervezet fellebbezett az idén április 26-án kiadott és 24 órán belül jogerőre emelt építési engedély ellen, kérve, hogy tekintsék ügyfélnek. Az egyik hivataltól a másikig vándorló aktacsomag már jókora köteget tehet ki. Az építkezés megkezdődött. Az elvi építési engedélyt tavaly szeptember 23-án úgy adta ki a kecskeméti önkormányzat illetékes hivatala a történelmi városközponttól százméternyire épülő hatalmas épületre, hogy megadottnak tekintette a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) egyértelműen elutasító határozatát, mert az három vagy négy napot késett. A jogerős környezetvédelmi engedély viszont, amely feltétele lett volna az elvi építési engedély megkérésének, nem állt rendelkezésre.
A megyei főügyészség korábban is vizsgálta ezt az ügyet a helyi építészkamara és a közigazgatási hivatal kérésére, de akkor nem emelt óvást. Peredi Katalin kérdésünkre közölte: még nem tud nyilatkozni arról, hogy helyt ad-e az óvásoknak vagy sem. Ha alaposnak tartja az elvi építési engedélyre vonatkozó óvást, vissza kell vonnia az engedélyt. Ha nem, fel kell terjesztenie összes iratát a megyei közigazgatási hivatalnak, és ott bírálják el – tájékoztatott Erdei Attila, a helyi építészkamara képviselője.
Az építkezést azonban akkor is fel kell majd függeszteni, ha a főjegyző nem tartja alaposnak az építési engedélyre vonatkozó óvást – tájékoztatta lapunkat Szabó Ferenc megyei főügyészhelyettes.
A főjegyző asszony munkatársaival még vizsgálja, ki tekinthető ügyfélnek, tehát kit illet meg a fellebbezési, keresetindítási jog azon társadalmi szervezetek közül, amelyek az építési engedély kiadása ellen emeltek szót. (A rendeleteket lásd: Ki rajzolja meg Kecskemét városképét? Magyar Nemzet, 2004. május 13.) A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal az építési engedély kiadásához is megtagadta szakhatósági hozzájárulását, azt mégis kiadta a főjegyző – a beruházó által szerzett szakvéleményre hivatkozva. A KÖH – ellentétben azzal a tájékoztatással, amit néhány nappal korábban kaptunk tőlük – mégsem lép fel e döntés ellen, nem kér felügyeleti intézkedést a megyei közigazgatási hivataltól!
A terület, ahol az építkezés folyik, nyilvántartott régészeti lelőhely. Az építési engedély szerint a beruházó köteles szerződést kötni a területileg illetékes múzeum régészeti osztályával a megelőző feltárás elvégzésére – a munkálatok megkezdése előtt. A múzeumtól szerzett információ szerint a beruházó régészeti felügyeletre, és nem megelőző feltárásra, kötött szerződést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.