Gyapjas lepke pusztítja az erdőket

Elárasztotta az Amerikából származó gyapjas lepke a Balaton-felvidék erdőit és szőlőit. A környéken dolgozó gazdák szerint – bár a szőlőtőkéken már nincs levél – az illetékesek nem tesznek semmit. Az ott élők attól tartanak, hogy a kártevő az idegenforgalmi szezont is veszélyezteti.

Gidró Kriszta
2004. 05. 05. 18:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmincegyezer hektárnyi erdőt károsít a Balaton-felvidéken a gyapjas lepke, a kártevő irtását a hét végén kezdik meg – mondta el lapunk kérdésére Vaspiri Ferenc, a Veszprémi Erdőfelügyelőség igazgatója. Közölte: ő maga már októberben jelezte az érintett önkormányzatoknak, hogy tavaszra óriási gondot okoz majd a gyapjas lepke, hogy a készülő költségvetésbe már bekerülhessen a védekezésre szánt összeg.
A gyapjas lepke Amerikából került Európába. A legnagyobb kárt a hernyója okozza, amely elsősorban a tölgy- és csererdőkben él. Vaspiri Ferenc szerint átlagosan tízévente túlszaporodik, ám a szakemberek nem javasolják a rovarirtó szerek használatát. Ezekből ugyanis csak a környezetkímélő típusokat lehet használni, amelyekkel azonban nem minden esetben lehet százszázalékos eredményt elérni. Az igazgató szerint a legegyszerűbb védekezési módszer az, ha hagyják élősködni a gyapjas lepke hernyóját, amely gyors tempóban falja fel a leveleket és rügyeket az erdőkben. Ha azonban a tápláléka elfogyott, akkor – néhány egyed kivételével – éhen pusztul, mielőtt bebábozódna, így a következő évben már nem jelenik meg tömegesen.
A környezetkímélő rovarirtó szerek használata nem minden esetben olyan hatékony, mint az egyszerű kivárás. Ráadásul azok az erdőkben élő más rovarokat is elpusztíthatják. A nem környezetkímélő szereket az erdő védelmében nem alkalmazzák, ezek ráadásul a vizekbe kerülve a halakat is megölhetik. A környezetkímélő szerek használata esetén pedig előfordulhat, hogy éppen annyi hernyó marad életben, amelyeknek a megmaradt táplálék már elegendő a bebábozódáshoz és a kifejlődéshez. Ebben az esetben a következő évben is óriási kárt okozhatnak az erdőkben és a mezőgazdasági területeken.
Vaspiri Ferenc elmondta: idén minden eddiginél nagyobb területen terjedt el a gyapjas lepke. Ezek a rovarok hernyóként pókhálószerű repítőeszközt növesztenek, amely segítségével a szél akár tíz-húsz kilométeres távolságba is elsodorhatja őket. Az igazgató szerint idén sokáig erős déli szél fújt, ráadásul csapadék sem esett, így lényegesen nagyobb távolságra eljutottak a hernyók. Az erdőfelügyelőség tudomása szerint a hernyók a Balaton és a 8-as főút közötti területet fertőzték meg. Mint az igazgató elmondta, ez a terület már túl nagy ahhoz, hogy tétlenül szemléljék a rovarok pusztítását. Éppen ezért tegnap délelőtt a Veszprém megyei védelmi bizottság úgy döntött: pénzalapot különítenek el a védekezésre. Eddig mintegy 30 millió forint gyűlt öszsze, amelyből 2700 hektárnyi erdőt mentesíthetnek. A rovarirtást a hét végén kezdik meg.
A további erdőterületek mentesítéséhez még 17 millió forintra van szükség; a megyei közgyűlés elnöke a védelmi bizottság ülésén ígéretet tett rá, hogy előteremtik az összeget. A bizottság emellett felkérte a települési jegyzőket, hogy jelezzék a környékbeli gazdák felé: a termőföldeken is szükséges a védekezés.
Vaspiri Ferenc szerint ezzel az idegenforgalmi szezon sincs már veszélyben. A turisták számára azért kellemetlen a rovar, mert a bőrhöz érve a hernyó gyulladást okozhat. A hét végén kezdődő irtás azonban ezt a veszélyt is megszünteti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.