A törvényjavaslat bevezetné a „távol tartás intézményét”, azaz lehetővé tenné, hogy az erőszaktevőnek vagy annak, aki ezzel alaposan gyanúsítható, hatóságilag megtiltsák, hogy egy bizonyos ideig felkeresse a család közös használatú lakását. A korlátozás néhány naptól akár véglegesen is elrendelhető lenne. Harrach Péter hangsúlyozta: a gyermekek és nők bántalmazása súlyos probléma, hatékony megoldásra van szükség, a jelen kísérlet nem az. Arról nem is beszélve, hogy a tűzoltó megoldás mellett a probléma hosszú távú kezelésére is szükség van, ez, pedig nem lehet más, mint a családi közösség megerősítése. A tervezetet Harrach Péter szerint civil szervezetek kezdeményezésére húzódozva alkotta meg az Igazságügyi Minisztérium.
A volt miniszter úgy vélte: a családon belüli erőszak problémáját alapvetően kétféleképpen közelítik meg: feminista és családcentrikus módon – jegyezte meg. Az előbbiek csak az egyénre figyelnek, a családi közösség nem fontos számukra, pedig ennek védelme nélkül nem szabad a tervezetről tárgyalni. Sokan hajlamosak egy apai pofont is erőszaknak minősíteni. Ez az egyik problémája a törvénytervezetnek – hangsúlyozta. Mivel bizonyítási eljárás nincs, ezért nem nyújt védelmet a visszaélésekkel szemben sem. Így megunt férjek kerülhetnek az utcára – fogalmazott Harrach Péter, aki reméli, hogy a bírói gyakorlat talán képes lesz kiküszöbölni ezeket a hiányosságokat. Szerinte azonban vitathatatlan, hogy a távol tartásnak sokszor nem feszültségcsökkentő, hanem feszültségnövelő hatása lesz a családban. Az új eszköz preventív hatású lehetne, de miután ez a magyar jogban most szerepelne először, szükség lett volna hatástanulmányokra – vélekedett Harrach Péter.
Úgy fogalmazott: kérdés, hogy vajon képesek vagyunk-e a családon belüli erőszak problémáját hosszú távon, gyökereiben orvosolni, vagyis az okokat megkeresve megoldást találni. A megoldást a jól működő családok segítésében látja. A jelenlegi kormány viszont pont azokat a korábbi intézkedéseket gyengíti, amelyek a működőképes családot támogatták és ösztönözték – szögezte le. Ilyennek tartja például a gyermekek után járó adókedvezmény csökkentését.
Harrach Péter nem tartja jónak a törvénytervezet elnevezését sem, mert az a „család” fogalmának pozitív tartalmát gyengíti. Mint mondta: Európában sokkal elterjedtebb a „lakáson belüli erőszak” kifejezés.
A jogszabálytervezettel kapcsolatban több módosító indítvány is a parlament elé került. Az ezekről való döntést azonban a hét elején a szocialista képviselők kérésére elhalasztották. A nők és a gyermekek bántalmazása folyamatosan jelen lévő probléma a magyar társadalomban. A családon belüli erőszak látenciája mintegy négy és félszeres, vagyis két ismertté vált jogsértésre további kilenc titokban tartott jut – derül ki az Országos Kriminológiai Intézet kutatásából.

A legismertebb magyar meteorológus is megszólalt a pokoli hőhullámokkal kapcsolatban