Kéktó ma is piszkos hullámokat vet

Becslések szerint legalább 60-100 millió forintot vesztett el Szigetszentmiklós a csatornázási beruházás során történt illegális hulladéklerakás miatt. Az önkormányzat ? érthetetlen módon ? a tavaly őszi jogerős ítélet ellenére sem tesz lépéseket, hogy visszaszerezze a pénzt a Balla Dániel által vezetett cégtől, a beruházást végző Pest Megyei Víz és Csatornamű Építő Kft.-től ? állítják a helyi környezetvédők. Márciusban Víg Anikó levélben kért írásbeli tájékoztatást a polgármester asszonytól a környékbeliek nevében. Fodor Antalné leszögezte: a település árában adta el a szennyezett Kéktó utcai területet. Az illetékes környezetvédelmi hatóság egyelőre fontolgatja a törvénysértést elkövető cég megbírságolását. Öröm az ürömben, hogy a csaknem évtizede kezdődött környezetkárosítás következményeinek szakszerű felszámolása lassan befejeződik: az új tulajdonos kifogástalan munkát végez.

Laczik Erika
2004. 05. 26. 15:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Bíróság tavaly ősszel jogerősen is ítéletet hirdetett a szigetszentmiklósi csatornaberuházás során elkövetett környezetszennyezés ügyében, pontot téve ezzel egy több mint fél évtizede húzódó vitára. A bíróság megállapította: Szigetszentmiklóson a beruházás kivitelezője, a Balla Dániel vezette Pest Megyei Víz és Csatornamű Építő (PMVCS) Kft. környezetszennyezést követett el, amikor az építkezés közben keletkezett aszfalttörmeléket szabálytalanul helyezte el. A bíróság az elsőfokú határozatot megerősítve kötelezte a felperest, azaz a Balla vezette kft.-t ?a teljes aszfalthulladék-mennyiség kitermelésére és a kitermelt hulladékok a környezetvédelmi hatóságok által feljogosított kezelőnek történő átadására?. A határidőt két évben szabták meg. Azonban a csaknem másfél ezer köbméternyi ? két és fél ezer tonnányi ? aszfalttörmelék és a legalább ugyanannyi betontörmelék illegális elhelyezésének mégis a település issza meg a levét, s a mentesítés költségeit nem a kár okozójának kell viselnie. Ugyanis az önkormányzat még a jogerős ítélet megszületése előtt, 2003 nyarán túladott a szennyezett területeken ? természetesen a mentesítés költségeire való tekintettel, mélyen áron alul ? állítja Víg Anikó, akinek nagy szerepe van abban, hogy az illegális hulladéklerakás ügye egyáltalán nyilvánosságra került.
Környezetszennyezés közpénzből
A csaknem háromhektáros Kéktó utcai telekért ? ahová az aszfalttörmelék legnagyobb részét lerakták ? mindössze 50 millió forintot kért az önkormányzat, a teljes vételárat a vevőnek ez év június 30-ig kell törlesztenie. A környékbeliek képviseletében Víg Anikó elmondta: ingatlanszakértők szerint a város minimum 60-100 millióval rövidítette meg önmagát ezzel a tranzakcióval. Nem értik, a város miért adott túl a jogerős ítélet megszületése előtt az ingatlanon. Hiszen a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség 2002 júliusában kelt elmarasztaló határozatát 2003 februárjában a Környezet- és Természetvédelmi Felügyelőség helybenhagyta. Ezekben már megállapították a Balla vezette cég felelősségét. A Pest Megyei Víz és Csatornamű Építő Kft. ezután fellebbezett, az önkormányzat pedig gyorsan túladott a Kéktó utcai megszüntetett szennyvíztisztítón, ahová az aszfalt- és betontörmeléket hordták.
Az új tulajdonos, Strohmayer Attila kifogástalanul elvégezte a kármentesítést: a közelmúltban a környezetvédelmi hatóság és az ÁNTSZ helyszíni szemléjén megállapította: a körülbelül 1500 köbméternyi aszfalthulladék és legalább ugyananynyi betontörmelék kitermelése megtörtént, az aszfalttörmeléket az új tulajdonos újbóli feldolgozásra a hatóság által megjelölt cégnek az előírt határidőre átadja, az illegálisan lerakott hulladék elszállítása a napokban megkezdődik. A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség a kitermelt aszfalttörmeléket megvizsgáltatja, ugyanis ha az kátrányt tartalmaz, a megváltozott szabályozás szerint is veszélyes hulladéknak minősül ? ez esetben a Balla Dániel vezette cégre nemcsak az engedély nélküli hulladéklerakásért, de a veszélyes hulladékok kezelésére vonatkozó jogszabályok megsértéséért is környezetvédelmi bírságot róhatnak ki ? közölte Kónya Károly, a szakhatóság igazgatója. Mint elmondta, ennek nagysága több tényezőtől függ, de hasonló ügyben volt már példa 100 milliós bírság kiszabására is. A kérdésre, hogy az őszi jogerős ítélet megszületése óta miért nem intézkedtek a törvénysértést elkövető cég ellen, elmondta: mivel időközben törvényváltozás történt, az ügy bonyolultabbá vált. De a hatóság elsőként arról kívánt meggyőződni, hogy a környezetkárosítás felszámolása folyamatban van-e. Hangsúlyozta azt is: a felügyelet célja többek között, hogy szankciók útján akár, de megpróbálja visszaszorítani az effajta ?költségkímélő? vállalkozói mentalitást.
A helyiek nem értik: a kivitelező PMVCS bíróság által jogerősen megállapított felelősségét miért nem vizsgálja senki, hogyan lehetséges, hogy a cégnek és felelős vezetőjének, Balla Dánielnek a haja szála sem görbül meg, a törvénysértés következményeit pedig végső soron az adófizetők viselik, hiszen a telek eladásából ? az illegálisan lerakott hulladék miatt ? jóval kevesebb pénz folyik be a település kaszszájába. Fodor Antalnénak, a település polgármesterének írott levelükben amellett, hogy erre a kérdésre kérik a választ, azt indítványozzák: az önkormányzat egy független ingatlanszakértővel becsültesse fel az eladott terület értékét szennyezésmentes állapotban. A vételár és a valós érték közötti különbözetet hajtsák be a törvénysértést elkövető kft.-n. Az összeget pedig tegyék a környezetvédelmi alapba. Fodor Antalné, Szigetszentmiklós polgármestere kérdésünkre csak annyit kívánt elmondani: nem érti, hogy mi a környékbeliek gondja, hiszen a hulladékot kitermelik és elszállítják. Hogy ezt ki teszi meg, a végeredmény szempontjából teljesen mindegy. Arra a felvetésre, hogy a település súlyos tízmilliókkal járhatott volna jobban, ha a bírósági ítélet szerinti felelős végzi el a mentesítést, és a jogerős ítélet előtt nem áron alul adják el a telket, kifejtette: a képviselő-testület döntött az eladásról, nem ő. A csaknem háromhektáros területet szerinte árában adták el, s mivel a vevő késett egy részlet befizetésével, így 2,7 millió forinttal több folyik be a kasszába a büntetőkamat miatt. Mint hangsúlyozta: a hozzá írt panaszos levelet ? késedelemmel ugyan, de ? megválaszolta, részletesen is kifejtve álláspontját. Víg Anikó viszont állítja: a mai napig nem kapott írásbeli választ a közmeghallgatáson és levélben is feltett kérdéseire.
Rekultiválás Balla módra
Lapunk már 2001 nyarán hírt adott a szigetszentmiklósi és a szomszédos Szigethalmot is érintő környezetszennyezésről. Szigethalmon azóta is öt méter magasságot is elérő, nyolc méter széles, hatszáz méter hosszú aszfalttörmelékhegy magasodik közvetlenül a Mátyás utcai sorházak előtt. Szigetszentmiklóson pedig, alig 30 méterre a Kis-Dunától, focipályányi területet borított az aszfalttörmelék. A kilencvenes évek közepén elhagyott szennyvíztisztító területére került, illegálisan lerakott veszélyes hulladéknak akkor még nem volt gazdája.
A Magyar Nemzet munkatársának Víg Anikó már akkor arról számolt be: évekig jártak oda a teherautók, amelyeknek a rendszámát felírták.
A szigetszentmiklósi csatornaépítés 1995-ben kezdődött. Balla Dániel két cég révén is érintett volt a Csepel-sziget több településén folyó munkákban: a Pest Megyei Víz és Csatornamű Építő Kft. ? amelyben nemcsak ügyvezető, de jelentős részben tulajdonos is a vállalkozó ? volt a szigetszentmiklósi, másfél milliárdos beruházás kivitelezője. De akkoriban őt találjuk az illegális hulladéklerakóul szolgáló, Kéktó utcai elhagyott szennyvíztisztító kezelői, valamint az Észak-Csepel-szigeti Víz- és Csatornamű (ÉCSVCS) Kft. ügyvezetői posztján is. A cég döntően önkormányzati tulajdonban van, és a már elkészült hálózatokat üzemelteti.
Házi Imre, a szigetszentmiklósi önkormányzat környezetvédelmi szakértője kérdésünkre megerősítette: az elhagyott szennyvíztisztító rekultivációjával annak idején, még a csatornaberuházás előtt az ÉCSVCS-t bízták meg. A munka meg is kezdődött, ezzel az egykor elzárt terület nyitottá vált. A hatóságok által engedélyezett rekultivációs terv szerint a föld feletti építményeket el kellett bontani, a kétszintes derítőt és a föld alatti műveket földdel kellett volna feltölteni. Csak hát valahogy aszfalt került a ?levesbe?. Strohmayer Attila szavaiból kiderült az is: a rekultiváció teljes mértékben rá maradt, a föld feletti műveket éppen a napokban bontja el, az aszfalt- és betontörmelék kitermelésével már végzett. A vállalkozó egyébként szeretné megtartani az egész területet: itt akarja felépíteni otthonát.
Mint már 2001-ben megírtuk: a Magyar Nemzet birtokába kerülő rendőrségi, ügyészségi dokumentumok, környezetvédelmi felügyelőségi iratok és az érintettek egybehangzó állításai szerint 1996 és 1999 között Balla Dániel alvállalkozói hordtak aszfalttörmeléket és más útfelbontásból származó anyagokat a Kéktó utcai telepre. A később tanúként feltűnő tucatnyi szomszéd 1998-ban jelezte először a környezethatóságnak, hogy valami nincs rendben a terület körül. Állításuk szerint akkoriban naponta 15-20 teherautó fordult meg ott, zömében aszfaltot rakva le. A bejelentés nyomán kivonuló környezetvédelmi szakhatóság emberei azonban csak 25 tonna aszfalttörmeléket azonosítottak, mivel csak egynapi mennyiséget ?találtak meg? a helyszínen. A korábban lerakott törmeléket földréteg borította. Akkori tényfeltáró írásunk szerint bírság kiszabására azért nem került sor, mivel a felügyelet vezetése több hibát is elkövetett, így másodfokon végül megsemmisítették a bírságot kiszabó határozatot. Majd vezetőváltás történt a szakhatóságnál, és az új igazgató ismét vizsgálatot indított a környezetszennyezés ügyében.
2001 nyarára megállapították: nem megfelelően végezték el az önkormányzati tulajdonú szennyvízüzem rekultivációját, hiszen annak engedélyezésekor nem volt szó aszfaltlerakásról. A felügyelőség azonban nem tudta kétséget kizáróan megállapítani, hogy a környezeti helyreállítást végző ÉCSVCS Kft. vagy a szennyvízhálózatot építő PMVCS Kft., esetleg az ez idáig igen elnéző önkormányzat felel-e az illegális lerakásért ? írta meg 2001-ben lapunk. Az őszi jogerős bírósági ítélet azonban egyértelműen a Pest Megyei Víz és Csatornamű Építő Kft. felelőssége mellett foglal állást.
Aszfaltnak, kárnak nincs gazdája
Balla Dániel lapunk kérdésére már 2001-ben is szilárdan tagadta, hogy köze lenne az illegális hulladéklerakáshoz. Ezen álláspontját a cégét elmarasztaló, immár jogerős ítélet ellenére is tartja. Mint kifejtette: egyetlen rendőrségi vizsgálatnak sem sikerült bebizonyítania, hogy ő vitte volna a területre az aszfalttörmeléket. (Székely Zoltán egykori kisgazda képviselő ? akit Balla feljelentése alapján ítéltek el, és vesztegetés miatt jelenleg is fogházbüntetését tölti ? három feljelentést tett Balla Dániel ellen a Csepel-szigeti csatornaberuházások miatt. Ezek egyike éppen a szigetszentmiklósi környezetszennyezés tárgyában történt. A rendőrség valóban lezárta a nyomozást ? de bűncselekmény hiányában. Ugyanis a megváltozott törvényi szabályozás szerint az aszfalttörmelék már nem tartozott a veszélyes hulladékok közé ? mondta Futó Barnabás ügyvéd.)
Balla Dániel hangsúlyozta: az általa kitermelt ? akkor még veszélyes hulladéknak számító ? aszfalttörmelék törvényes elhelyezéséről papírjai vannak. Arra a kérdésre, hogy ez esetben miért nem tudta meggyőzni ártatlanságáról a Fővárosi Bíróságot, csak annyit mondott: ez más kérdés, nem akarta ezt az egész ügyet ?tovább húzni?. Balla Dániel egyébként mossa kezeit: elmondása szerint ő a környezetvédelmi szakhatóság előírásainak megfelelően hozzálátott a terület rekultivációjának előkészítéséhez, megcsináltatta a terveket, és egy külsős cégtől árajánlatot is kért, a rekultivációt 10 millió forint alatti összegért vállalták volna. Arról már nem tehet, hogy az önkormányzat időközben eladta a területet. Ezzel az ő felelőssége megszűnt ? állítja. Strohmayer Attila tájékoztatása szerint neki már eddig is jó néhány milliójába belekerült a mentesítés, pedig saját gépeivel végzi. Csak a törmelék elszállítása, lerakása kerül hatmillió forintba, és akkor még nem beszéltünk a méregdrága kitermelésről, ami a munka legnagyobb részét jelenti. Úgy véli: a terület mentesítését egy külsős cég 30-50 millió forint alatt nemigen végezte volna el. Hozzátette azt is: a környéken élőknek nincs okuk aggodalomra, az ÁNTSZ vizsgálata szerint a víz nem szenynyeződött. A vállalkozó egyébként azt tervezi: ha a környezetvédelmi hatóság és a környékbeliek is hozzájárulnak, az aszfalthulladékot ledarálja, és saját költségén rendbe hozza belőle a Kéktó utcai kivezető utat. Ez ugyanannyiba kerülne, mint az elszállítás, és még hasznot is hajtana a településnek.
Víg Anikó elmondta: Varjú László (MSZP) országgyűlési képviselőt is megkeresték a Kéktó utcai telek ügyében, aki mélyen felháborodott a szennyezett területről készült fotók láttán. Varjú felvette a kapcsolatot Fodor Antalné polgármester asszonnyal ? tette hozzá. A helyiek azt mondják: örülnek, hogy Strohmayer Attila munkájának köszönhetően megtisztult a Kéktó utcai telek, de a várost érő veszteségbe nem fognak belenyugodni. Hiszen bőven lenne hova tenni a különbözetet, sajnos akad még környezetvédelmi gond a térségben. De erkölcsileg is megengedhetetlen, hogy a környezetkárosítást az elkövető megússza, követendő példát nyújtva ezzel másoknak. Víg Anikó leszögezte: a közigazgatási hivatalhoz fordulnak jogorvoslatért, és ha ott sem érnek célt, az ombudsman segítségét kérik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.