Kormányzásra készül a német jobboldal

Angela Merkel CDU-elnök megkezdte az előkészületeket arra, hogy kellő pillanatban megfelelő kormánycsapattal állhasson a választópolgárok elé. Berlin bennfentes újságírókörei szerint – ha egyelőre csak árnyékkormányként is – határozottan körvonalazódik a Merkel-kabinet.

Stefan Lázár
2004. 05. 26. 18:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A CDU-vezetés előkészítő tevékenysége három pillérre támaszkodik. A vasárnapi elnökválasztás során az államfői pozícióhoz jutott jobboldali Horst Köhler sikerét biztató jelnek tartják. A július elsején hivatalba lépő elnök azonnal leszögezte ugyan, hogy távol tartja magát a pártpolitikai megnyilvánulásoktól, ezután viszont egy televíziós adásban politikai fáradtságot emlegetett az országban, és kritizálta a hosszú, meddő vitákat.
E szavakból természetesen a mögötte álló erők vonták le a következtetést: elmarasztaló megállapításai elsődlegesen a kormánypár-tokra (SPD–Zöldek) vonatkoztak, és további lendületet adnak az ellenzéknek. A CDU megítélése szerint Köhler sikere egyben Angela Merkel diadala is, hiszen ő volt az, aki Edmund Stoiber CSU-elnök terveivel szemben nem Wolfgang Schäublét, hanem a Nemzetközi Valutaalap elnökét emelte a konzervatív-liberális blokk jelöltjévé. A szövetségi gyűlésben született döntés továbberősítette Merkel pozícióját, már csak azért is, mert Stoiber kancellári reményei az elmúlt hetekben egyre inkább háttérbe szorultak, s egyre valószínűbb, hogy Gerhard Schröder kihívója 2006-ban a köztársaság első női miniszeterelnök-jelöltje lehet. Már ha a szociáldemokrata–Zöldek-koalíció egyáltalán eljut idáig. Az ellenzék reményeinek harmadik pillére ugyanis a jövő év májusában sorra kerülő tartományi választásra épül Észak-Rajna-Vesztfáliában. Ha az SPD itt is vereséget szenved, és kénytelen átadni a kormányzást a kereszténydemokrata-liberális szövetségnek, akkor a CDU/CSU/ FDP vezette tartományok kétharmados többséghez jutnak a Bundesratban, s e nyomasztó fölénnyel szemben megbénulhat a kormány munkája, így visszaléphet a Schröder-kabinet. Mindezek tudatában érthető Angela Merkel fáradozása az új kormánycsapat felállítására, amelyben a liberálisok elnökének, Gudio Westerwellének jutna a külügyminiszter és egyben az alkancellár szerepe. Nem hiába segítette államelnöki tisztséghez Köhlert e két politikus megállapodása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.