Last minute paktum Pakson

Két nappal EU-csatlakozása előtt Magyarország megállapodást írt alá Oroszországgal a paksi atomerőmű elhasznált fűtőelemeinek kiszállításáról és újrafeldolgozásáról. A zöldek szerint a két ország delegációja üzleti érdekből kijátszotta az EU-jogszabályokat, veszélyeztetve a környezetet.

2004. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jegyzőkönyvet írt alá a paksi atomerőmű létesítésére vonatkozó 1966-os együttműködési egyezmény kiegészítéseként csütörtökön Viktor Hrisztyenko orosz ipari és energiaügyi miniszter és Kontra Ferenc moszkvai magyar nagykövet. Erre az aláírók szerint azért volt szükség, mert az egyezmény korábbi kiegészítése nem szabályozta pontosan az erőműben elhasznált fűtőelemek Oroszországba való visszavitelét, és az ügyet „kölcsönös érdekeknek megfelelő kétoldalú megállapodásban csak az EU-belépés előtt lehetett rendezni”. Az oroszok időben bebiztosították magukat, hiszen a lépést megelőzte egy közös nyilatkozat aláírása az EU és Oroszország között, hogy a meglévő fűtőelem-szállítási megállapodások hatályban maradhatnak a szombati bővítés után is. Mindamellett az Európai Bizottság kérheti a belépőktől Oroszországgal fennálló nukleáris együttműködési megállapodásaik módosítását, az Euratom pedig tárgyalásokat kezd az oroszokkal a nukleáris anyagok kereskedelmére vonatkozó megállapodásról. Az újrafeldolgozás során keletkező radioaktív hulladékokat Magyarországnak vissza kell fogadnia az orosz törvények szerint, de erre a környezetvédők szerint 1998 óta nem volt példa, pedig az orosz legfelsőbb bíróság is eljárt az ügyben.
Az Energia Klub szerint az EU-csatlakozás megcsúfolása, hogy Magyarország az európai szellemiséggel ellentétesen, a május elsejétől érvényben lévő előírásokat megkerülve, a környezeti biztonságnak és az elővigyázatosság elvére fittyet hányva „az atomszemetét az Uralba sepregeti”. A szervezet szerint a kiégett fűtőelemek visszaszállítására eddig semmilyen szerződés nem volt érvényben, ezért kellett az erőmű mellett megépíteni a kiégett kazetták átmeneti tárolóját, ahol a radioaktív anyagok ellenőrizettebb módon őrizhetők. Az EU-ban ugyanakkor csak olyan helyre engedélyezik radioaktív anyagok kiszállítását, ahol azokat a nukleáris biztonsági és környezetvédelmi előírásoknak megfelelően tárolják. Az Energia Klub és az orosz Ecodefense környezetvédelmi szervezet április 2-án nyílt levélben fordult Medgyessy Péter miniszterelnökhöz az ügyben, de a kormányfő a mai napig adós a válasszal – közölte Ámon Ada, az Energia Klub vezetője. A szervezet információi szerint a fűtőelemek újrafeldolgozása és tárolása tekintetében Oroszországban még a környezeti minimumot is figyelmen kívül hagyják. Az Ural térségében, Cseljabinszk városa mellett található újrafeldolgozó üzem ötvenéves történelme során folyókat, tavakat és megyényi területeket szennyeznek el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.