Évtizedekkel azután, hogy kihaltnak vélték, leopárd tűnt fel Grúziában. A Vashlovani Természetvédelmi Körzet zoológusai először akkor kezdtek gyanakodni, amikor furcsa lábnyomokhoz riasztották őket, azok ugyanis túl nagyok voltak ahhoz, hogy hiúzoktól származzanak. Ezután kamerákkal vizslatták az erdőt, és sikerült is megpillantaniuk a Noé névre keresztelt ragadozót – adta hírül a BBC. Noé 1954 óta az első leopárd Grúziában: félő azonban, hogy ő is orvvadászok zsákmányaként végzi.
A nemes ragadozók több ezer évvel ezelőtt egész Európát benépesítették, a Kaukázusban pedig olyan nagy számban fordultak elő, hogy a grúz mitológia és folklór kiemelkedő szereplői lettek. Idővel az ember vadászétvágya megnőtt, a nagymacskák pedig a kihalás szélére jutottak. A XX. század elején a térséget járók egy-egy példányt még megpillanthattak, az ötven évvel ezelőtt Grúzia keleti felében legyilkolt egyedről azonban mindenki úgy hitte, hogy a vadászok az ország utolsó leopárdját ejtették el.
Több évtizedes csend után a kilencvenes években híre kelt, hogy a hegyekben élő emberek időnként hatalmas, macskaszerű állatokat látnak jártukban-keltükben. A veszélyeztetett állatfajok megmentésére szakosodott Noé Bárkája Központ (Nacres) zoológusainak több sem kellett: keresőexpedíciókat szerveztek a hegylakók emlegette területekre. A kutatók évekig egyetlen nagymacskát sem pillantottak meg, amikor 2003 telén értesítették őket a gyanús lábnyomokról. A felfedezésről gipszöntvényeket készítettek, amelyeket egy leopárdszakértőnek küldtek el azonosításra. A válasz egyértelmű volt, ezért a kutatók maradtak, és végül lencsevégre kaphatták Noét.

Elbénázott bankrablás – saját bombája végzett egy nővel Görögországban