Némileg csökkentette az olaj világpiaci árát tegnap az a bejelentés, mely szerint Szaúd-Arábia OPEC-határozat nélkül is felemeli termelését június elsejétől. A szakértők most azt várják, hogy a szervezet legnagyobb termelőjének példáját más tagországok is követik.
Ismeretes: szűkös tartalékok és a hirtelen megnövekedett fogyasztás miatt tartósan 40 dollár közelébe emelkedett nyersolajár letörésére a szaúdiak már pénteken előálltak a kvótanövelés tervével, az OPEC azonban, a várakozásokkal ellentétben, a hét végi tanácskozásán nem döntött az ügyben, hanem következő ülésére halasztotta a kérdést. A piac egyértelműen azt várja, hogy a tagországok Szaúd-Arábia mellé álljanak, az OPEC-en belül azonban egyelőre nem körvonalazódik egységes álláspont. Líbia és Venezuela olajipari minisztere például elvetette a tervet, mondván, a jelenlegi magas árból minimum 8 dollárt a közel-keleti bizonytalan helyzet miatti félelemnek kell betudni, és felhívta a figyelmet arra, hogy az OPEC jóváhagyása nélkül egyetlen tagország sem határozhat.
A legfejlettebb ipari államok a világgazdaság megtorpanásától tartanak. A G8-ak ipari miniszterei vasárnap hosszasan tanácskoztak arról, hogy határozatban szólítsák fel az OPEC-et a kitermelés fokozására, nagy kérdés azonban, hogy a már most is kvóta felett termelő országok képesek-e a kívánt szintre emelni kapacitásukat. A Magyar Rádió tudósítása szerint a National Geographic magazin német kiadásában megjelent: a csökkenő olajkészletek miatt hamarosan tetőzik a világ olajkitermelése, aminek válság és újabb árrobbanás lesz a következménye.
Megtorpanhat a növekedés. Az év végéig a nemzetközi olajpiacon két szélsőséges eset tűnik elképzelhetőnek: vagy marad a jelenlegi magas árszint, vagy a hordónkénti ár 25 dollárra esik – olvasható az Ecostat kutatóintézet legújabb jelentésében, mely szerint a drága olaj kedvezőtlen hatása elsősorban az euróövezetben érződik. (MTI)