Magánakció készül az OPEC ellenében

Szaúd-Arábia a Kőolaj-exportáló Országok Szövetségének (OPEC) június 3-i ülésén ismét azt fogja javasolni, hogy a szervezet naponta 2-2,5 millió hordóval több olajat dobjon piacra. A világ egyik legnagyobb termelője már eldöntötte: kétmillió tonnával mindenképpen növeli kapacitását.

Hírösszefoglaló
2004. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Némileg csökkentette az olaj világpiaci árát tegnap az a bejelentés, mely szerint Szaúd-Arábia OPEC-határozat nélkül is felemeli termelését június elsejétől. A szakértők most azt várják, hogy a szervezet legnagyobb termelőjének példáját más tagországok is követik.
Ismeretes: szűkös tartalékok és a hirtelen megnövekedett fogyasztás miatt tartósan 40 dollár közelébe emelkedett nyersolajár letörésére a szaúdiak már pénteken előálltak a kvótanövelés tervével, az OPEC azonban, a várakozásokkal ellentétben, a hét végi tanácskozásán nem döntött az ügyben, hanem következő ülésére halasztotta a kérdést. A piac egyértelműen azt várja, hogy a tagországok Szaúd-Arábia mellé álljanak, az OPEC-en belül azonban egyelőre nem körvonalazódik egységes álláspont. Líbia és Venezuela olajipari minisztere például elvetette a tervet, mondván, a jelenlegi magas árból minimum 8 dollárt a közel-keleti bizonytalan helyzet miatti félelemnek kell betudni, és felhívta a figyelmet arra, hogy az OPEC jóváhagyása nélkül egyetlen tagország sem határozhat.
A legfejlettebb ipari államok a világgazdaság megtorpanásától tartanak. A G8-ak ipari miniszterei vasárnap hosszasan tanácskoztak arról, hogy határozatban szólítsák fel az OPEC-et a kitermelés fokozására, nagy kérdés azonban, hogy a már most is kvóta felett termelő országok képesek-e a kívánt szintre emelni kapacitásukat. A Magyar Rádió tudósítása szerint a National Geographic magazin német kiadásában megjelent: a csökkenő olajkészletek miatt hamarosan tetőzik a világ olajkitermelése, aminek válság és újabb árrobbanás lesz a következménye.



Megtorpanhat a növekedés. Az év végéig a nemzetközi olajpiacon két szélsőséges eset tűnik elképzelhetőnek: vagy marad a jelenlegi magas árszint, vagy a hordónkénti ár 25 dollárra esik – olvasható az Ecostat kutatóintézet legújabb jelentésében, mely szerint a drága olaj kedvezőtlen hatása elsősorban az euróövezetben érződik. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.