Menekültkálvária Angliában

Részben beigazolódott az a várakozás, hogy amint május elsejével tíz új taggal bővül az Európai Unió, azonnal megjelennek a brit kikötőkben, repülőtereken az új európai állampolgárok. Már május elsején egyetlen hajón több mint tíz autóbusznyi beutazó érkezett Doverbe.

Jotischky László
2004. 05. 12. 18:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új beutazási szabadság sokak számára tragédiát jelent. A menedékkérő vagy a politikai menekült megfogalmazás nem vonatkozhat egyetlen uniós tagország polgárára sem. Az Európai Uniónak ugyanis értelemszerűen nem lehet olyan tagja, ahonnan politikai, vallási, faji okokból menekülni kell. A brit kormány azonban – miután tavaly közölte, hogy azonnal beengedi a munkavállalókat az új tagállamokból – nem rendezte azok ügyét, akik hónapokon, éveken át várnak arra a döntésre, hogy menekültnek nyilvánítják-e őket vagy sem. Mindeközben a brit adófizetők vendégei, hiszen nem szabad munkát vállalniuk. Ügyükben egy csapásra meghozta a döntést május elseje: nem számítanak többé menekülteknek. Következésképp kilakoltatják őket ingyenes szállásukról, és nem kapnak megélhetési segélyt sem. Mindezt pedig csak a múlt hónapban hozták tudomásukra. Két vagy három hét alatt kellett munkát, lakást találniuk. Érthető, hogy a legtöbb esetben ez nem sikerült. A határidőt ugyan két héttel kiterjesztették, de ez is túl rövid idő.
Precedensteremtő per vette kezdetét a londoni főbíróságon. Hét évvel ezelőtt érkezett Nagy-Britanniába egy szlovákiai roma család. Tagjainak menedékkérelmét eredetileg elutasították, aztán fellebbeztek, s a végleges döntés még mindig nem született meg. A szlovákiai romák arra hivatkoztak, hogy hazájukban származásuk miatt üldözik őket. Az öttagú családdal csak néhány hete közölték, hogy május elsejétől, mint uniós állampolgárok, nem számíthatnak menekültstátusra, s ezért el kell hagyniuk az ingyenes szállást, ha pedig nem tudnak megélhetésükről gondoskodni, az országot is. Szociális segély nem jár nekik, amíg a család legalább egy felnőtt tagja nincs alkalmazásban.
Ha a bíróság úgy dönt, hogy hosszabb időt kell adni a panaszos családnak az állás- és lakáskeresésre, ez a határozat automatikusan kiterjed mindenki másra is, azaz azokra, akik mindeddig döntésre vártak menekültkérelmük ügyében. A média, főképp az ellenzéki sajtó szerint a brit kormány elhanyagolta ezt a kérdést, és ezzel felesleges zűrzavart kelt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.