Nehéz idők

E G Y H É T E U R Ó P Á B A N

Lóránt Károly
2004. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rájár a rúd mostanában az amerikaiakra és európai barátaikra, de a kritikusaik sem érezhetik túlságosan kényelmesen magukat. Az iraki foglyokkal kapcsolatos botrány, amelynek kirobbantása feltehetően az amerikai elnökválasztási kampány kezdetét jelenti, lényegesen túlnő azon, amelyet elindítói terveztek. Mindenképpen érinti például a NATO jövőjét. Az Isztambulban júniusban tartandó NATO-csúcson ugyanis alapvető kérdés lesz, hogy a NATO részt vesz-e, és ha igen milyen formában az iraki rendezésben. A döntést még nehezebbé teszi, hogy egy esetleges beavatkozásról a lakosságot, vagy legalábbis a parlamenteket is meg kell győzni. Ez, még ha az egyes kormányok a részvétel mellett döntenének is, nem lesz könnyű feladat, hiszen az európai közvélemény döntő többsége az elejétől fogva elutasította az amerikai beavatkozást, a foglyokkal való bánásmód napvilágra kerülése pedig még inkább megerősíthette abbéli meggyőződését, hogy az iraki háború nem Európa ügye. Egy brüsszeli NATO-tisztségviselő, arra a kérdésre, hogy mit gondol az iraki foglyokkal kapcsolatos bánásmódról, azt felelte: „Az elmúlt negyedszázadban ez a legnagyobb károkozás… Az európaiak szemében Amerika elvesztette morális hitelét.”
A NATO-csúcsra való felkészülés keretében, a következő hetekben kemény tárgyalások várhatók. Az Egyesült Államok mindenképpen szeretné elérni a NATO részvételét, mert ezzel az iraki beavatkozás nemzetközivé válna, csökkentve az Egyesült Államok szerepét. Aligha hihető azonban, hogy a Bush-adminisztráció újraválasztása az európai NATO-partnerek érdekében állna, és az amerikai beavatkozást leginkább ellenző két állam, Franciaország és Németország is, legalábbis a kiszivárgó hírek szerint, változatlanul fenntartja azt a nézetét, hogy a NATO iraki beavatkozása „rossz ötlet” lenne. Ugyanakkor mindenki érzi, hogy Amerika teljes cserbenhagyása sem elfogadható alternatíva. Ebben a helyzetben sok függ attól, hogy Kofi Annan ENSZ-főtitkár képes lesz-e arra, hogy egy, a Biztonsági Tanács támogatását is bíró javaslattal álljon elő. Aligha hihető ugyanis, hogy a Biztonsági Tanács és a mérsékelt arab államok jóváhagyása nélkül elfogadható megoldást lehetne találni az egyre jobban elmérgesedő iraki helyzetre. Ebben a helyzetben az európai NATO-tagországok akkor lesznek képesek az európai közvéleményt és a geopolitikai realitásokat is többé-kevésbé kielégítő megoldást találni, ha részvételüket egy ENSZ rendezési terv keretébe illesztik. Ehhez azonban minden bizonnyal egy másik Amerikára vagy legalábbis egy másik amerikai kormányra lenne szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.