Nem utaznak delegáltak

A T. Ház döntése szerint szavazatszámláló bizottságok nélkül bonyolítják le a külképviseleteken az európai parlamenti választást. Az Országgyűlésben tegnap ismét téma volt az otthonteremtési program és a postahivatalok bezárása. Az MDF központi közbeszerzési hivatal létrehozását kezdeményezi.

Munkatársainktól
2004. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lesznek szavazatszámláló bizottságok a külképviseleteken a június 13-i európai parlamenti (EP) választáson – erről döntött az Országgyűlés tegnap. A 202 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, egy tartózkodás mellett elfogadott javaslat értelmében a külképviseleteken létrehozott választási irodák végzik majd el a szavazatszámláló bizottságok munkájának egy részét. A voksolás végeztével az urnát lezárják, és felbontás nélkül juttatják haza az Országos Választási Bizottsághoz. A tegnap elfogadott módosítás a vasárnapi négypárti egyeztetésnek megfelelően szabályozza a júniusi választás rendjét. A Ház kérte a törvény sürgős kihirdetését. A parlamenti szavazás előtt felszólaló Lamperth Mónika belügyminiszter azt hangsúlyozta, hogy a módosítással a magyar állam a szavazatszámláló bizottságok tagjainak utazási és szállásköltségét, valamint napidíját takaríthatja meg. A kormány javaslatát az MSZP, az MDF és az SZDSZ támogatta, a Fidesz nem szavazott. A nagyobbik ellenzéki párt így nem akadályozta meg a módosítást, amelyhez a Ház kétharmadának támogatására volt szükség.
Egy pedagóguscsalád példáján keresztül mutatta be Pánczél Károly (Fidesz) az otthonteremtési program megcsonkításának következményeit. Elmondta: a kedvezményes hitelek megszüntetése következtében több tízezer család az elszegényedés útjára lépett. Veres János pénzügyi államtitkár viszont azzal érvelt, hogy a kamattámogatások mértéke nem csökkent. Selmeczi Gabriella (Fidesz) a parlagfű-mentesítésre szánt adóforintok eltűnését kérte számon az agrártárcán. Németh Imre agrárminiszter úgy válaszolt: az egyszázalékos szja-felajánlásokból származó 835 millió forintból az Országgyűlés döntése értelmében 500 milliót használnak fel parlagfűirtásra, és ehhez a tárca még hozzátett 200 milliót. „Muszkaföldön lassan jár a posta” – idézte a klasszikus Karády-dalt a negyvenes évekből Hörcsik Richárd (Fidesz) annak kapcsán, hogy a 600 főnél kisebb lélekszámú településeken megszüntették a postahivatalokat. A politikus szerint ez a döntés rossz üzenet, azt jelenti, hogy az ott élő emberekre nincs szükség. A pénzügyi államtitkár azzal magyarázta a mobil postahivatalok létrehozását, hogy a Magyar Postának fel kell készülnie a piaci versenyre, ezért volt szükség a racionalizálásra. Gusztos Péter (SZDSZ) levélben fordul a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatójához, mert nyilatkozata szerint „ilyen félreértés okán tűnik úgy, mintha a hivatal háborúellenes és zöldszervezeteket figyelt volna meg”. Gusztos ezt azután nyilatkozta lapunknak, hogy azonnali kérdéssel fordult Kiss Péter kancelláriaminiszterhez. Az SZDSZ-es politikus az NBH tavalyi évkönyvére hivatkozva azt kérdezte: valóban megfigyelte-e a hivatal ezeket a szervezeteket, s ha igen, milyen indokok alapján? Kiss Péter válaszában azt állította: a kiadvány félreértésre ad okot, az NBH nem tartotta megfigyelés alatt a szóban forgó csoportokat.
A versenyszabályok megsértése, úgy tűnik, gyakorlattá kezd válni a közpénzekre kiírt pályázatokon, különösen az autópálya-építések esetében – mondta napirend előtt Dávid Ibolya (MDF), utalva a Gazdasági Versenyhivatal elmarasztaló döntéseire és bírságaira. A bírság mára beépült az árakba – vélte –, ezért az MDF azt javasolja, hogy büntethetővé kell tenni a tisztességtelen piaci magatartást és a tisztességtelen piacszerzést. A párt szükségesnek tartja egy központi közbeszerzési hivatal létrehozását is, amely a mindenkori kormányoktól függetlenül bonyolítaná le a közbeszerzést.
Csillag István gazdasági miniszter szerint a tisztességtelen piaci magatartás büntethetővé tétele nem időszerű. Szerinte nem igaz, hogy túl drágán épülnek az autópályák.



Erősít az MFB. A Ház módosította az Állami Számvevőszékről (ÁSZ) szóló törvényt, amelynek nyomán a számvevőszék a jövőben maga készítheti költségvetését, s ezt a kormánynak változtatás nélkül kell a parlament elé terjesztenie. Az ÁSZ ellenőrzését ezután az Országgyűlés elnöke által felkért független könyvvizsgáló végzi. A módosítás megszünteti a számvevőszék jogát arra, hogy ellenőrizze az MNB érme- és bankjegykibocsátásra vonatkozó adatait. A Ház 338 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el az Európai Részvénytársaságról szóló törvényjavaslatot. A parlament 194 igen szavazattal, 141 voks ellenében fogadta el a pénzügyi szolgáltatásokhoz kapcsolódó egyes törvények módosítását, amely egyebek mellett lehetővé teszi az Erős János vezette Magyar Fejlesztési Bank Rt. számára a tulajdonszerzést a tervek szerint privatizálandó magyar Export-Import Banknál és a Magyar Export Hitel Biztosítónál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.