Növekszik hazánkban az ipari termelés

Nagyobb hangsúlyt kell kapnia az iparban a humánerőforrás-fejlesztésnek, a kutatás-fejlesztés támogatásának, a beruházásösztönzésnek és az állóeszköz-fejlesztésnek – állapítja meg egy tanulmány. Az ipari termelés bővül, ám növekedése exportvezérelt. A Fidesz szerint az utóbbi tény nem megnyugtató, hiszen azt egyfelől az olcsóbb forint eredményezte, másfelől eközben a belső kereslet és a beruházások visszaesése figyelhető meg. A kis- és középvállalatok s a belpiacra termelők pedig e bővülésből nem tudtak hasznot húzni.

Csákó Attila
2004. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország is megkezdte új iparpolitikájának kidolgozását az Európai Tanács felhívásának eleget téve – tette közzé hivatalos honlapján nemrég a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM). Az ipar helyzetét és problémáit feltáró tanulmány szerint a magyar iparpolitika bizonyos kényszerpályán mozog, s az uniós irányelvek adaptálása mellett a közvetlen beruházásösztönzésre, állóeszköz-fejlesztésre nagyobb hangsúlyt kell helyezzen, mint az uniós iparpolitika, amely a szellemi befektetéseket részesíti előnyben. Az MTI által közölt tanulmány rámutat, hogy a humánerőforrás-fejlesztésnek, valamint a kutatás-fejlesztés támogatásának a korábbiakhoz képest hangsúlyosabb célként kell megfogalmazódnia. Ugyancsak meg kell jelenniük az iparpolitikában a vállalati magántőke jobb mobilizálhatósága kérdéseinek, a támogatáspolitika átláthatóbbá tételével kapcsolatos feladatainak. Továbbá az erősödő versenyben a kis- és középvállalkozások helyzete újraértékelésének, a csatlakozással összefüggő többletterhek problematikájának, illetve a vállalkozásbarát feltételek kialakításának.
A dokumentumban felhívják a figyelmet a következőre: nemzetközi példák is azt bizonyítják, hogy a gyorsan felzárkózó országokban a sikeres nemzeti iparpolitikák a széles értelemben vett infrastruktúra-fejlesztéssel párhuzamosan támaszkodtak a high-tech elterjedését elősegítő kormányzati intézkedésekre. A tudásorientált fejlesztések preferálása mellett az exportorientációt, a külföldi működő tőke vonzását, a kis- és középvállalkozások versenyhátrányait ellensúlyozó és a munkaerőpiac mobilitását ösztönző intézkedéseket állították előtérbe.
Mádi László, a parlament költségvetési bizottságának tagja, fideszes politikus lapunknak elmondta: a Medgyessy-kormány eddigi kiszámíthatatlan, restrikciókkal tűzdelt politikájának kritikája ez a tanulmány. A Medgyessy-kormány kétéves tevékenysége ugyanis nem telt mással, mint az előző kabinet által létrehozott rendszerek és lehetőségek leépítésével. Hozzátette: az ipari termelés mindennek ellenére bővül, ám növekedése exportvezérelt. Ez sok szempontból nem elégséges és nem megnyugtató, hiszen azt egyfelől az olcsóbb forint eredményezte, másfelől eközben a belső kereslet és beruházások visszaesése figyelhető meg. A multik és azok beszállítói, továbbá a speciális, kis volumenű tevékenységet végzők a bővülés haszonélvezői.
A kis- és középvállalatok (kkv), illetve a belpiacra termelők e növekedésbe nem tudtak kellő súllyal bekapcsolódni, így hasznot sem tudtak realizálni abból. Számukra a Széchenyi-terv biztosíthatna lehetőséget, csakhogy a jelenlegi kormány azt is – az igazságosság ez esetben hamis elvét hangoztatva – szétverte. A politikus emlékeztetett rá: a Széchenyi-terv a korábbi vállalkozásfejlesztési támogatásokhoz képest két szempontból hozott újat. Az uniós csatlakozás előtt a versenyképesség javítása érdekében olyan pályázati lehetőségeket biztosított a kis- és középvállalkozásoknak, amelyekkel azok a korábban csak áhított beruházásaikat, technológiai fejlesztéseiket meg tudták valósítani. Ez nem kamattámogatás, illetve -kedvezmény volt, hanem kimondottan a tőkepótlást szolgálta. Egyfelől a megmozdított vállalkozói tőkéhez állami szubvenciót társított. Ezen felül pedig banki hitelt is fel lehetett venni a projekt sikeres megvalósítása érdekében. A cégek ezekkel megháromszorozhatták tőkeerejüket.
A politikus szerint a kutatás-fejlesztéssel kapcsolatban megjegyezte: korábban Európa legrosszabb – GDP-arányos – mutatójával rendelkeztünk, amit 2000–2001-ben sikerült javítani. Elszomorító, hogy a Medgyessy-kormány ésszerűtlenül osztogató, s az állami beruházásokat visszafogó politikája, valamint a magánfejlesztések támogatásának megvonása a K+F területén is károkat okozott. Mádi úgy látja, összehangolt és kiszámítható gazdaságpolitikára lenne szükség. Hozzátette: a bérekkel már nem vagyunk versenyképesek. Ahhoz viszont, hogy a magasan képzett munkaerőt igénylő tevékenységekben sikeresek legyünk, erősen ösztönözni kellene az államnak a kutatás-fejlesztést. Vannak pozitív jelek, s a magyar műszaki értelmiség a mostoha körülmények ellenére komoly kincsnek számít. Ennek ellenére sürgős állami lépésékre van szükség a helyzet javítása érdekében. Már csak foglalkoztatáspolitikai szempontból is, hiszen a K+F területén tevékenykedő cégek kiszámíthatók.



Élen a villamosgép- és műszergyártás. Tavaly az ipari termelés volumene 6,4 százalékkal volt magasabb a 2002. évinél, az ipari export 10,9 százalékkal, a belföldi értékesítés 1,1 százalékkal nőtt – derül ki a KSH adataiból. A termelés folyó áron 14 435,566 milliárd forint volt, szemben az egy évvel korábbi 13 250,631 milliárddal. Az ágazatok közül 16,3 százalékkal a feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét képviselő villamosgép-, műszergyártás emelkedett, az egyhetedét kitevő járműgyártás volumene 13,5 százalékkal nőtt. Erőteljes, 8,8, illetve 7,4 százalékos visszaesés volt megfigyelhető a kokszgyártásban, kőolaj-feldolgozásban, valamint a textília, textiláru gyártásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.