OECD-bírálat hazánk címére

Kemény bírálatokat fogalmazott meg hazánkkal szemben a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet legújabb féléves jelentése.

Munkatársunktól
2004. 05. 12. 17:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánknak a közkiadások határozottabb visszafogásával kellene megakadályoznia az államháztartás hiányának terv feletti növekedését és azt, hogy a magas deficit veszélyeztesse az euró bevezetésének időpontját – olvasható a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legújabb, féléves jelentésében. Az OECD közleménye arra figyelmeztet, hogy hazánknak várhatóan 2009-ig vagy 2010-ig kell késleltetnie az európai pénzügyi rendszerhez történő csatlakozását, miután a költségvetés 2003. évi hiánya elérte a nemzeti össztermék 5,9 százalékát. A jelentés szerint a múlt évi deficit megismétlődésének elkerülése érdekében Magyarországnak javítania kell a költségvetési folyamatokon, és erőteljesebb kötelezettséget kell vállalnia a tartós kiadáscsökkentés mellett. A gazdasági szervezet a magyar pénzügyi egyensúlyi célokat a korábbi teljesítés fényében „nagyra törőknek” minősíti, és hangsúlyozza: amennyiben a pénzügyi reformok nem szabályozzák megfelelően a kiadáscsökkentéseket, akkor az idei évre meghatározott célok teljesítése is elmarad. Az OECD jelentése a magyarországi fogyasztói árak emelkedését idén 6,9 százalékban, jövőre pedig 4,8 százalékban adja meg a 2003. évi 4,7 százalékos pénzromlással szemben.
A tanulmány nemcsak a rövid távú, de a középtávon is kiegyensúlyozottnak számító fejlődés feltételeinek megteremtését ajánlja valamennyi, az Európai Unióhoz most csatlakozott ország figyelmébe. A legnagyobb kockázati tényezőnek a szervezet azt tartja, hogy miként változik a kereslet olyan viszonyok között, amikor egyidejűleg tapasztalható a pénzpolitika fellazulása és a növekedés élénkülése. A jelentés szerint az erőteljes hazai keresletbővülés és béremelés termelési hiányokat idézhet elő, amely magával vonhatja az infláció élénkülését. Ez utóbbi a pénzpolitika szigorításához és a cégek jövedelmezőségének visszaeséséhez vezethet – írja a tanulmány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.