Páty képviselő-testületének a helyi népszavazásról alkotott határozata alapján szűk egy hónapon belül ezer aláírásra lesz szükség a körülbelül háromezerhatszáz szavazópolgárt számláló Pest megyei településen ahhoz, hogy ténylegesen kiírják a referendumot a helyi természetvédelmi területnek minősülő Sasfészek-tó mellett építendő raktárbázis ügyében. Bognár András, a település Budapesten élő, szocialisták által támogatott polgármestere nem kívánt bővebb tájékoztatást adni. Mint fogalmazott: a községben nem volt semmiféle probléma. Lapunk korábbi cikkére utalva hozzátette: ?Mindenről a Magyar Nemzet tehet.?
A beruházó Immodol Kft. a házak postaládáiba eljuttatott levelében arról biztosította a lakókat, hogy a veszélyes anyagokat szigorú uniós szabványoknak megfelelően és a személyes biztonságra tekintettel tárolják majd. Megnyugtatásképp hozzátették, hogy az Európa-szerte működő több ezer hasonló raktárban ?emberemlékezet óta? nem volt olyan esemény, amely a környezetet veszélyeztette volna.
? Sokáig nem sikerült megtudnunk a beruházótól, hogy valójában mit szándékoznak raktározni a területen, pedig az embereknek jogukban áll megismerni az elképzeléseket ? sérelmezte a kezdeti titkolózást Zsarnóczay István, a Zsámbéki Medence Tájvédelmi Egyesület (ZSMTE) titkára. Emlékeztetett: kezdetben kozmetikai, háztartási anyagokról beszéltek, az előzetes környezeti hatástanulmányban azonban már az említettek mellett műtrágyák, gyógyszergyártási alapanyagok, oldószerek, festékek, savak, lúgok is szerepelnek, amelyeknek folyamatosan történne a be- és kiszállítása. Fontos ? szögezte le ?, hogy az ammónium-nitrát műtrágya különböző gázokat képezve képes a robbanásra.
Magyarország 2001-ben csatlakozott az aarhausi egyezményhez. A több mint negyven ország által aláírt szerződés lényeges eleme, hogy közérdekű környezetvédelmi információnak számít minden olyan intézkedés, megállapodás, amely a természet állapotára kihatással bírhat. Ennek alapján úgy gondoljuk ? áll a ZSMTE közleményében ?, hogy a lakosságnak joga van megtudni: milyen környezeti kockázattal járó beruházás valósul meg a közvetlen közelünkben.
Az eset nem példa nélküli Páty történetében: 1995-ben a lakosok tudomást szerezve arról, hogy a falu határában galvanizáló üzem létesítésére adott engedélyt a polgármesteri hivatal, tiltakozó akciókba kezdtek. A megrendezett tüntetés után felfüggesztették a már kiadott építési engedélyt, és a lakosságához fordultak. Ekkor a falu akaratát tiszteletben tartva, nem engedélyezték az üzem megépítését.

Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el