Páty lakóinak elegük lett a titkolózásból

A helyi lakosok és környezetvédő szervezetek kezdeményezésére megkezdődhet a hivatalos aláírásgyűjtés a Pest megyei Pátyon a létesítendő vegyianyag-raktár elleni népszavazás kiírásáért. Az emberek jó része úgy véli, kevés információt kapott a majdani tényleges tevékenységről.

Munkatársunktól
2004. 05. 26. 15:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Páty képviselő-testületének a helyi népszavazásról alkotott határozata alapján szűk egy hónapon belül ezer aláírásra lesz szükség a körülbelül háromezerhatszáz szavazópolgárt számláló Pest megyei településen ahhoz, hogy ténylegesen kiírják a referendumot a helyi természetvédelmi területnek minősülő Sasfészek-tó mellett építendő raktárbázis ügyében. Bognár András, a település Budapesten élő, szocialisták által támogatott polgármestere nem kívánt bővebb tájékoztatást adni. Mint fogalmazott: a községben nem volt semmiféle probléma. Lapunk korábbi cikkére utalva hozzátette: ?Mindenről a Magyar Nemzet tehet.?
A beruházó Immodol Kft. a házak postaládáiba eljuttatott levelében arról biztosította a lakókat, hogy a veszélyes anyagokat szigorú uniós szabványoknak megfelelően és a személyes biztonságra tekintettel tárolják majd. Megnyugtatásképp hozzátették, hogy az Európa-szerte működő több ezer hasonló raktárban ?emberemlékezet óta? nem volt olyan esemény, amely a környezetet veszélyeztette volna.
? Sokáig nem sikerült megtudnunk a beruházótól, hogy valójában mit szándékoznak raktározni a területen, pedig az embereknek jogukban áll megismerni az elképzeléseket ? sérelmezte a kezdeti titkolózást Zsarnóczay István, a Zsámbéki Medence Tájvédelmi Egyesület (ZSMTE) titkára. Emlékeztetett: kezdetben kozmetikai, háztartási anyagokról beszéltek, az előzetes környezeti hatástanulmányban azonban már az említettek mellett műtrágyák, gyógyszergyártási alapanyagok, oldószerek, festékek, savak, lúgok is szerepelnek, amelyeknek folyamatosan történne a be- és kiszállítása. Fontos ? szögezte le ?, hogy az ammónium-nitrát műtrágya különböző gázokat képezve képes a robbanásra.
Magyarország 2001-ben csatlakozott az aarhausi egyezményhez. A több mint negyven ország által aláírt szerződés lényeges eleme, hogy közérdekű környezetvédelmi információnak számít minden olyan intézkedés, megállapodás, amely a természet állapotára kihatással bírhat. Ennek alapján úgy gondoljuk ? áll a ZSMTE közleményében ?, hogy a lakosságnak joga van megtudni: milyen környezeti kockázattal járó beruházás valósul meg a közvetlen közelünkben.
Az eset nem példa nélküli Páty történetében: 1995-ben a lakosok tudomást szerezve arról, hogy a falu határában galvanizáló üzem létesítésére adott engedélyt a polgármesteri hivatal, tiltakozó akciókba kezdtek. A megrendezett tüntetés után felfüggesztették a már kiadott építési engedélyt, és a lakosságához fordultak. Ekkor a falu akaratát tiszteletben tartva, nem engedélyezték az üzem megépítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.