Tábornokok tárgyalása

MTI
2004. 05. 27. 16:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint három órán át tárgyalt egymással tegnap Észak- és Dél-Korea katonai küldöttsége, amelyeket a koreai háború (1950–1953) óta most először tábornokok vezettek. A szerdai megbeszélés helyszíne az északi országrész volt, egy üdülőhely a Gyémánt-hegységben, nem messze a demilitarizált övezettől. Az Észak- és Dél-Korea határa mentén lévő fegyvermentes övezetben folytatott eszmecsere egyik legfontosabb témája az volt, miképpen kerülhetők el a megosztott ország között a tengeri incidensek a Koreai-félszigettől nyugatra, a Sárga-tengeren. A Sárga-tengeren az utóbbi években a halászati szezonban mindkét oldalon több halottal és sebesülttel járó összecsapások zajlottak le. A legutóbbi súlyos incidens 2002-ben történt, akkor hat dél-koreai tengerész vesztette életét.
A hírügynökségek beszámolói szerint a találkozó végül csekély haladást hozott, de újabb megbeszélés kitűzésével fejeződött be. A felek megállapodtak, hogy június 3-án Dél-Koreában újra találkoznak. A tárgyaláson öttagú küldöttségek vettek részt. A dél-koreai delegáció vezetője felvetette, hogy forró drótos kapcsolatot kellene létrehozni a két állam katonai vezetése között. Ugyancsak szorgalmazta, hogy hozzanak létre egy állandó jellegű fórumot a feszültség csökkentése és a kölcsönös bizalom erősítése érdekében. Egyelőre nem ismeretes, hogy az észak-koreai küldöttség miképpen reagált a dél-koreai felvétésekre. A két Korea jogilag még mindig háborúban áll egymással, mert az 1950–53-as háborút nem békeszerződés, csak tűzszünet zárta le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.