Günter Pleuger német ENSZ-nagykövet elmondta, az angolszász határozattervezet egy évre adna felhatalmazást a nemzetközi katonai erőnek Irakban, s ezt a mandátumot az iraki ideiglenes kormányzat kérése szerint meg lehetne hosszabbítani. Más források szerint a közép-keleti ország legfontosabb természeti kincsével, a kőolajjal is az ideiglenes kormányzat rendelkezne, nemzetközi ellenőrzés mellett. A német külügyminisztérium szóvivője szerint Németország bizonyos feltételek mellett kész támogatni a határozatot, előfeltétel azonban az, hogy „hiteles szuverenitásátruházásról” legyen szó. Gerhard Schröder német kancellár hétfőn Berlinben kijelentette: az új iraki kormánynak lehetőséget kell biztosítani arra, hogy biztonsági és gazdasági kérdésekben is döntsön, miután ismét élhet majd a szuverenitás jogosítványaival.
A tervezetről brit tájékoztatás szerint csak azt követően folytatnak beható vitát és szavaznak, hogy Lahdar Brahimi, a főtitkár iraki megbízottja visszatér Irakból és várhatólag a hónap végén jelentést tesz a tanácsnak.
*
Mindeközben olyan videofelvételek kerültek napvilágra, melyek azt bizonyítják, hogy valóban egy esküvő résztvevője volt az a több mint negyven áldozat, akiket a múlt héten lőttek le amerikai katonák a nyugat-iraki Mogr el-Dib faluban. Az amerikai fegyveres erők korábban azt közölték, hogy nem találták esküvő nyomait a faluban. A túlélők az ennek ellenkezőjét bizonyító felvételeket az amerikai APTN televíziós hírszolgálatnak adták át. A lakodalomról készült felvételek a vőlegény egyik unokatestvérétől származnak. Az amerikaiak a videón felismertek több szemtanút, akikkel a támadás után ők is készítettek interjút. Olyan tarka ágynemű is látható, amilyet Irakban ünnepi alkalmakkor használnak.
Irak több pontján tegnap változatlanul folytak a harcok: Bagdad Szádrváros nevű síita negyedében tizennyolc iraki vesztette életét, tizenkettő pedig megsebesült síita milicisták és amerikai katonák öszszecsapásaiban. A harcokban részt vevő amerikai egység parancsnoka ezzel szemben 26 iraki harcos megöléséről számolt be. Az amerikai főhadiszállás komplexumát körülvevő „zöld zóna” bejáratánál bekövetkezett robbanásban négy személy életét vesztette. Ezt megelőzően három iraki, köztük egy gyermek halt meg Bagdadban egy házi készítésű pokolgép felrobbantásától, amelyet egy amerikai konvoj útjában helyeztek el.
Belehalt sebeibe egy merényletben megsérült amerikai katona tegnap reggel, így kettőre emelkedett az egy nappal korábban Fallúdzsában elkövetett robbantás halálos áldozatainak száma. Az amerikai hadsereg közleménye szerint több amerikai katona és egy polgári személy is megsebesült a Bagdadtól ötven kilométerre lévő városban. Nedzsefben legkevesebb húsz iraki harcos megsebesült síita milicisták és amerikai katonák összecsapásaiban. Szemtanúk szerint a város egyik főterén olyan hevesek voltak a harcok, hogy lerombolták a tér és egy temető közötti acélkerítést.
Az észak-iraki Moszul központjában tegnap négy pokolgép robbant egy időben: a robbanószerkezetek négy moziban léptek működésbe. A merényletekhez minimális mennyiségű robbanószert használtak, így senkinek sem esett bántódása. Szaddám Huszein rendszerének bukása óta több iraki mozitulajdonos panaszkodik arra, hogy fenyegetés éri, mert „szabados erkölcsű” filmeket mutat be.
Powell bocsánatot kért. Colin Powell amerikai külügyminiszter bocsánatot kért az iraki fogolykínzásokért egy dán napilapban tegnap nyilvánosságra hozott levelében, és ígéretet tett arra, hogy az ügyben igazságot fognak szolgáltatni. George Bush amerikai elnök és a külügyminiszter is korábban már bocsánatot kért azoktól az iraki foglyoktól, akikkel amerikai katonák a bagdadi Abu Graib börtönben kegyetlenkedtek. „Az elnök bocsánatot kért az amerikai nép nevében. Ezt a bocsánatkérést meg fogjuk erősíteni. Szívemből mondom: nem hagyjuk elintézetlenül az ügyet. Igazságot fogunk szolgáltatni” – szögezte le Powell. (MTI)
Elnöki beszéd. George W. Bush amerikai elnök a támogatottságát felmorzsoló kudarcok után nagy ívűnek tervezett beszédben vázolta fel stratégiáját Irak jövőjéről. Az elnök hétfőn este (közép-európai idő szerint kedd éjszaka) a pennsylvaniai Carlisle-ban, a szárazföldi hadsereg vezérkari akadémiáján mondta el beszédét. Az utóbbi hetek iraki fejleményei sok fejfájást okoztak Washingtonban az Abu Graib börtönben elkövetett visszaélések újabb és újabb leleplezéseitől a kerbalai és nedzsefi harcokon át a szíriai határ menti faluban történt véres incidensig. (MTI)