Varsó sem ellenzi a kettős többséget?

A kormányközi konferencia tegnapi tanácskozásának középpontjában kétségkívül a szavazási rendszer, pontosabban a minősített szavazattöbbség ügye állt. Lengyelország a brüsszeli megbeszélésen közölte: nem zárja ki, hogy támogatná a kettős többség elvét.

Hírösszefoglaló
2004. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EU alkotmányos szerződéséről tárgyaló kormányközi konferencia tegnap megtartott miniszteri fordulóján már egyetlen ország sem ellenezte, hogy az uniós döntéshozatali eljárásokban a kettős többség módszerét alkalmazzák – közölte a tanácskozás után Kovács László külügyminiszter. Ez azt jelentené, hogy a minősített szavazattöbbséget az egyes tagországokra jutó szavazati súlyok helyett a tagállamok száma, illetve az általuk képviselt népességarány szerint határoznák meg. Kovács László szerint ezt a megoldást a kormányközi konferencia mostani fordulóján 26 küldöttség támogatta (24 jelenlegi tagállam, valamint Bulgária és Románia), Lengyelország pedig úgy nyilatkozott, hogy „nem zárja ki”. Továbbra is nyitott maradt azonban a szavazati küszöbarányok kérdése, amely most már minden jel szerint csak a kormányközi konferencia állam- és kormányfői szintű fordulójában fog eldőlni.
Az alkotmány tervezetét kidolgozó konvent azt javasolta, hogy egy döntést akkor tekintsenek elfogadottnak, ha azt a tagállamok legalább 50 százaléka támogatja, s ugyanezek az országok egyúttal az unió összlakosságának legalább a 60 százalékát képviselik. A tagállamok egy része azonban nincs megelégedve ezekkel az arányokkal, és szeretné elérni, hogy a küszöböket magasabban határozzák meg. A kettős többség módszerét Magyarország is elfogadja, de azt szeretné, ha a két arány azonos lenne. Egyébként mindent el tud fogadni az alkotmánytervezetben, amiről eddig közmegegyezés alakult ki, új problémákat pedig nem kíván felvetni. Az ülésen a magyar külügyminiszter úgy foglalt állást, hogy az intézményi kérdéseket egyetlen átfogó csomag részeként kell kezelni. Kitért arra, hogy Magyarország tartja magát ahhoz az elvhez, amely szerint mindegyik tagország egy – szavazati joggal rendelkező – biztost delegálhasson az Európai Bizottságba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.