Véget ért a magyarok „nagy biznisze” Ausztriában és a többi jelenlegi uniós tagállamban, hiszen május elsejétől az EU-tagállamokból származó termékek utáni adó-visszaigénylési lehetőség megszűnt. Ezzel párhuzamosan a behozott árucikkek után nem kell már leróni a vámot. Mivel az EU jelenlegi és csatlakozó tagállamaival öszszevetve a Magyarországon alkalmazott 25 százalékos áfakulcs a legmagasabbak között van, így ma már csupán a különböző országok áfakulcsai közötti különbséget lehet majd kihasználni. Információnk szerint az unióban április 30-ig vásárolt termékek után az adót még három évig vissza lehet igényelni, például a Hegyeshalomnál működő AMA Kft.-n keresztül. Az osztrák és a magyar autóklub közös cégénél ehhez csupán szabályos tax free igazolás szükséges. A nem uniós tagállamokból származó termékeket pedig a csatlakozás után 175 euró értékig lehet vámmentesen behozni, s a kedvezmény még családon belül sem vonható össze.
Mivel az uniós relációban folytatott kereskedelem után a vámbevételektől a büdzsé a jövőben elesik, így a vámhatóságnak még fokozottabban kell a jövedéki termékeket kontroll alá vonnia. A bevételi tervek teljesülésében problémát jelenthet az is, hogy az EU-ba lépést követően az importáfa megfizetése némileg kiesik a kontroll alól. Eddig az importáfa beszedése nem jelentett gondot, mert azt a pénzügyőrök a vámmal együtt szedték be.
Az EU-ban a bűnözők körében a jövedéki és a mezőgazdasági szubvenciókkal történő visszaélések számítanak „slágernek”. Így a magyar hatóságoknak is fel kell készülniük az esetszámok növekedésének visszaszorítására. Jövedéki termékek között például már ez évben is 38 százalékkal nőtt a vámosok által lefoglalt cigaretták menynyisége. Ismeretes, Magyarország a dohánytermékek esetében a 2008. év végéig kapott derogációt az uniótól a közösségi adószint elérésére, így az árak addigra egyenlítődnek ki. Ezért saját piacuk védelme érdekében a jelenlegi tagállamok közül nyolc már be is jelentette, a magyar turisták nem vihetnek be ezen országokba 800 szál cigarettát. Hazánk nem élt a viszonosság elvével, holott a költségvetésnek jelentős bevétele származik jövedéki adóból. Változott a szeszes italok behozatalának és kivitelének szabálya is. Múlt szombat óta az unión belüli magánforgalomban már 110 liter sört, 90 liter bort és 10 liter tömény szeszt lehet behozni és kivinni.
Miközben nő a vámosokra háruló feladat, csökken a testület létszáma. A vámhatóságnál a csatlakozás miatt létszámcsökkentésre és átszervezésekre is sor került, hiszen a belső határokról levonul a vámszolgálat. Ugyanakkor Nagy János országos vámparancsnok korábban 300-400 fős leépítést tartott indokoltnak, ám a Medgyessy-kormány végül 808 fő sorsáról döntött.
Az EU bővítésének nemcsak a vámosok, de a vámügynökök egy része is vesztese. Ők azok, akiknek a külkereskedelem érdekében szükség volt munkájára április végéig. Leginkább azok az alkalmazottak szenvedték meg a változást, akik a bővítésig hazánk és az EU, valamint Magyarország és a csatlakozó államok közötti árucserével kapcsolatos vámügyintézést végezték. A munkájukat elvesztő vámügynökök helyzetén átképzéssel lehetett volna segíteni. Ez ugyan elindult, ám számos problémával zajlott, tudniillik a felmerülő költségek jelentős része a „hallgatókat” terhelte.
A tagság növeli a hiányt? Felmérve a magyar vállalkozások helyzetét, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) uniós integrációs stratégia kidolgozását javasolja a kormányzatnak. Az MKIK szerint az EU-tagság önmagában gyengíti az államháztartás pozícióját, a hiány minimum a GDP két százalékával egyenlő mértékben nőhet. (MTI)
Személyivel Svájcba is? Májustól a magyar állampolgárok külföldi útjaik során személyi igazolvánnyal is beutazhatnak az uniós tagállamokba, továbbá Lichtensteinbe, Izlandra és Norvégiába. Bizonyos feltételek teljesülése mellett pedig Horvátországba és Svájcba is. Azonban még ma sem biztos, hogy a többi tagállam határőrei megismerik és elfogadják majd a magyar személyi igazolványt, vagy továbbra is ragaszkodnak a korábban megismert útlevélhez. Szakértők szerint, ezért legalábbis eleinte érdemes a külföldre utazóknak személyi igazolványuk mellett útlevelüket is magukkal vinniük.