A Fidesz nyert minden megyében

Mind a 19 megyében, valamint a fővárosban is a Fidesz listájára adták le a legtöbb voksot a választópolgárok vasárnap – derül ki az Országos Választási Iroda (OVI) tájékoztatójából a szavazatok 100 százalékos öszszesítése után. A legsúlyosabb vereséget Vas megyében szenvedték el a szocialisták: itt a voksok 56,71 százalékát kapta az ellenzék, és mindössze 27,28 százalékát az MSZP.

Munkatársainktól
2004. 06. 15. 19:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ficzere Lajos, az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöke szerint az európai normáknak megfelelően, a korábbi választásokhoz képest lényegesen nyugodtabb körülmények között zajlott a hét végi voksolás. Értékelése szerint a szavazással öszszefüggő, a grémiumhoz érkezett bejelentések alapján nem történt olyan esemény, amely érdemben befolyásolta volna az állampolgárokat alkotmányos joguk gyakorlásában. Ficzere közölte: abban az esetben, ha a most megválasztott képviselők közül valaki tagja a magyar parlamentnek is, akkor az unió által előírt összeférhetetlenség miatt az érintettnek le kell mondania valamelyik képviselői helyéről. Ennek értelmében a 2002. évi országgyűlési választásokon egyéni mandátumot szerző Surján László (Fidesz) és Szájer József (Fidesz) választási körzetében időközi választásokat kell tartani, amennyiben az uniós testületet választják, míg a pártlistán mandátumot szerzett képviselők esetében a listán soron következő képviselő lép a helyükbe. A választás eredményeinek százszázalékos feldolgozása után megállapítható, hogy a Fidesz vezette szövetség mind a 19 megyében, valamint a fővárosban is besöpörte a szavazatok többségét. A Fidesz-listára a legnagyobb arányban a nyugati országrészben szavaztak (Vasban 56,71– 27,28, Győr-Moson-Sopronban 55,24–29,38, Zalában 54,57– 28,83 a százalékos eredmény a Fidesz és az MSZP között), de például Hajdú-Biharban (53,84– 31,36) is kiemelkedően szerepelt az ellenzéki párt. A kormánykritika jellemző példája Bács-Kiskun megye is, ahol a szavazók 56,38 százaléka a Schmitt Pál vezette listára, a Kovács László vezette MSZP-re pedig 27,39 százalék voksolt.
Az ellenzéket 2002-ben sokkoló fővárosi eredmények tükrében különösen értékes lehet, hogy Budapesten is sikerült megelőzni a szocialistákat (39,29–36,19). Az OVI közlése szerint az összes budai kerületben inkább az ellenzékkel szimpatizáltak, csakúgy, mint a belvárosban (V., VI., VII., VIII., IX. kerületekben), valamint a XVI. és a XVII. kerületben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.