Aggasztó ukrajnai jogsértések

Több kárpátaljai magyar érdekvédelmi szervezet aláírásgyűjtő akcióba kezdett a múlt héten a nemzetiségi kisebbségi jogok védelme, biztosítása és kiteljesítése érdekében. Az utóbbi hetekben, hónapokban több olyan antidemokratikus lépés történt Ukrajnában, amely negatívan érintette a magyar közösséget.

Pataky István
2004. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új, a nemzetiségi kisebbségekről szóló ukrajnai törvény elfogadását szorgalmazzák egyebek mellett az aláírásokat gyűjtő magyar szervezetek. Szükségesnek tartják továbbá a nemzetiségek és nemzeti kisebbségek nemzeti-kulturális autonómiájáról szóló törvénytervezet megvitatását és elfogadását. A Bereginfó internetes honlap beszámolója szerint a szervezetek módosítani kívánják az ukrán választási törvényt is, oly módon, hogy az lehetővé tegye a nemzeti kisebbségek társadalmi szervezetei számára a jelöltlista-állítást. A nyilatkozat megfogalmazói úgy vélik, módosítani kell a nyelvtörvényt is, biztosítva a kisebbségi nyelvek differenciált használatának elvét a közigazgatási-területi egységek határain belül. Az aláírásgyűjtés kezdeményezői követelik az 1944–45-ös években megtorlást szenvedett kárpátaljai magyar és német nemzetiségű férfiak rehabilitálását is.
Néhány nappal ezelőtt a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) választmánya fogalmazott meg éles hangú állásfoglalást. A szervezet szerint nem sikerült megoldani a kárpátaljai magyarságot régóta foglalkoztató problémákat, sőt egyes esetekben visszalépés történt a nemzetiségi jogok biztosítása terén Ukrajnában. A KMKSZ felháborítónak tartja, hogy bizonyos politikai erők el akarják venni a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola épületének tulajdonjogát. „A főiskola a kárpátaljai magyarság számára rendkívüli jelentőséggel bír, így minden ellene irányuló akció a magyar népcsoport megmaradásának esélyeit csökkenti” – fogalmaz állásfoglalásában a szövetség választmánya, amely egyben felszólítja az érintetteket, hogy hagyjanak fel a tanintézmény elleni támadásokkal. A nyilatkozat megemlíti, nem rendeződött a huszti iskola ügye sem, melynek egyik fő összetevője úgyszintén a város vezetőinek azon törekvése, hogy megszerezzék a magyar iskola épületét, amely a közösség önerejéből és magyarországi támogatásból lett felújítva.
A jogsértések ügye szóba került a magyar–ukrán kisebbségi vegyes bizottság társelnökeinek tegnapi találkozóján is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.