Tegnap FVM-es forrásokra hivatkozva megírtuk, hogy az idei 290 milliárdos agrártámogatási előirányzatból mintegy 190 milliárd forintot lehet ténylegesen felhasználni, ráadásul a nemzeti kiegészítések nem szerepelnek az idei agrárköltségvetésben, és több más tétel sem lesz felhasználható. Így például a Nemzeti vidékfejlesztési terv uniós és hazai milliárdjait sem használhatják fel a gazdálkodók.
Horváth Gábor szerint nem szabad elfelejteni, hogy az unióban gazdasági évhez kapcsolódnak a támogatások – ami január– februári fizetést feltételez –, de ennek átvétele nálunk nem látszik, és ha a hazai hozzáállás nem változik, akkor jövőre is könnyen megismétlődhet, ami idén, hogy 100 milliárd forint hiányzik majd az agrárköltségvetésből. A főtitkár szerint érdemes lenne az NVT- és AVOP-forrásokat átcsoportosítani a SAPARD forrásokra, mert azok áfája visszaigényelhető.
Az elmondottakkal egyetértett Bagi Béla, a Magosz alelnöke is, aki rámutatott: nem szerencsés reménybeli, lehívható brüsszeli pénzeket teljes egészében úgy kezelni, mintha felhasználhatók lennének, mert ez eddig egyetlen tagországnak sem sikerült. Jelentős költségvetési pénzek nélkül egyre inkább a nettó befizetői státus felé sodródunk – reagált a költségvetési lyukakra Bagi –, ha ugyanis nem leszünk képesek lehívni kellő agrártámogatást, akkor ez az állapot bekövetkezhet. Azt is meg kell értetni a dezinformált lakossággal, hogy ha nem a magyar termelőket támogatják, akkor nettó befizetőkként más tagországok termelőit lesznek kénytelenek segíteni.
A Fidesz álláspontja szerint a körülbelül 31 milliárdnyi nemzeti támogatást további 50 milliárd forinttal kellene kiegészíteni, és a kormánynak lehetővé kellene tennie, hogy az agrártámogatások áfája ne csak május elsejétől, hanem visszamenőlegesen, január elsejétől legyen visszaigényelhető, és az AVOP-forrásokat is a SAPARD-pénzekhez hasonlóan sorolják ebbe a kategóriába – nyilatkozta Lengyel Zoltán fideszes képviselő. Németh Imre lapunknak az idei költségvetés felhasználásról elmondta: a pénzek lehívása jó ütemben halad, és a minisztérium kalkulációi szerint 2005. január végére kifizetik a teljes 290 milliárd forintot. A 2005-ös költségvetésről érdemben nem nyilatkozott, de megjegyezte, hogy abban is biztosítják a kellő támogatásokat és társfinanszírozási feltételeket.
Az egységes területalapú támogatás iránti kérelem benyújtásának június 15-i határideje június 30-ra változott – közölte az FVM. A tárca közleménye utal arra, hogy az Európai Közösségek Bizottságának rendelete lehetőséget ad az újonnan belépő tagállamoknak, hogy a területalapú támogatási kérelmek benyújtási határidejét igény szerint, de legfeljebb július 15-ig meghosszabbítsák.
Bérelhető a tejkvóta
Hamarosan megkezdi az agrártárca a tejkvóta értékesítését és bérbeadását – jelentette be tegnap Németh Imre agrárminiszter. A pályázatos rendszerű állami tejkvóta-értékesítés során 54 millió liter beszállítási és 120 millió liter közvetlen értékesítésű tejkvóta megvételére, illetve bérbeadására nyílik lehetőség. Pályázatot nyújthat be az a termelő, aki legalább 20 forintot ad literenként a tejért az áfát is megfizetve. Kedvezményes tejkvótát azok a termelők bérelhetnek, akik tejkvótájukat igazoltan önhibájukon kívül veszítették el. Egy igénylő legfeljebb 50 ezer liter beszállítási és 10 ezer liter közvetlen értékesítési tejkvótát bérelhet. Ha az igénylő a bérelhetőnél nagyobb mennyiségű tejkvótára tart igényt, akkor a bérelhető mennyiségen felül jogosult kvótavásárlásra is. A tejkvóta éves bérleti díja literenként egy forint plusz áfa, a bérleti kötelezettség két évre szól. A bérleti időszakot követően a bérelt tejkvótát a termelő kedvezményes áron megvásárolhatja – mondta Németh.