Colleville-sur-Mer amerikai katonai temetőjében, ahol mintegy tízezer amerikai katona alussza örök álmát, az 1944. júniusi partraszálláskor vívott harcokban elesett amerikai katonák tiszteletére rendeztek amerikai–francia megemlékezést. A megemlékezéseknek külön hangsúlyt adott, hogy az elmúlt évben súlyosan megterhelte az amerikai–francia kapcsolatokat az iraki háború. Megfigyelők szerint az amerikai elnök felhasználta az alkalmat, hogy emlékeztesse európai szövetségeseit az Egyesült Államok felszabadító szerepére, amit a második világháborúban játszott.
Fontos diplomáciai előrelépésként értékelik ugyanakkor, hogy az ünnepségeken először vett részt orosz elnök Vlagyimir Putyin személyében, és jelen volt az egykori ellenség, Németország mai vezetője, Gerhard Schröder kancellár is.
*
Chirac hangsúlyozta beszédében, hogy a felszabadításnak köszönhetően Európa békében, szabadságban és demokráciában újra egyesülhetett. Az államfő minden francia nevében köszönetet mondott, és biztosította Bush elnököt, hogy Franciaország népe baráti, testvéri érzelmeket táplál, és nagy hálát érez az amerikaiak iránt.
A partraszállás napjának (D-day) hatvanadik évfordulóján tartott megemlékezések tetőpontja, központi eseménye volt az az ünnepség, amelyet a tizenöt államból érkező huszonkét állam- és kormányfő részvételével rendeztek délután a La Manche csatorna partján levő Arromanches-ban. A biztonsági erők mintegy húszezer tagja vigyázott a vezető államférfiak biztonságára.
Most először vett részt a normandiai partraszállásról tartott emlékünnepségen német kancellár Gerhard Schröder, illetve orosz elnök Vlagyimir Putyin személyében. Schröder a központi ünnepség után részt vett a ranville-i temetőben tartandó koszorúzáson, s koszorút helyez el a második világháborúban meghalt német katonák emlékére is. Az eseménysorozat közös francia–német ünnepséggel zárult Caenban, ahol mind Chirac francia államfő, mind pedig Schröder német kancellár beszédet tartott. Az 1944 júniusában lezajlott normandiai csatában hatvanezer szövetséges és hetvenötezer német katona esett el, továbbá húszezer civil vesztette életét.
Jacques Chirac francia elnök és II. Erzsébet angol királynő együtt emlékezett meg a normandiai partraszállás során elesett brit katonákról Bayeux városában, a brit katonai temetőben. Tony Blair kormányfő is részt vett a megemlékezésen, és nemzedéke nevében köszönetet mondott a brit háborús veteránoknak. II. Erzsébet, aki egyben Kanada államfője is, megemlékezett vasárnap a franciaországi Courseulles-sur-merben, a normandiai partraszállásban részt vevő kanadai katonák partot érésének helyén a normandiai harcokban elesett mintegy ötezer kanadairól. Jean-Pierre Raffarin francia kormányfő és Aleksander Kwasniewski lengyel elnök is lerótta háláját és tiszteletét „Európa hőseinek” a franciaországi Urville lengyel temetőjében. Raffarin úgy fogalmazott, hogy a normandiai harcokban részt vett lengyelek „előkészítették Lengyelország visszatérését a nagy európai családba”.
Az orosz elnök a hitleri Németország fölött aratott közös győzelem fontos hozzájárulásaként méltatta a második front megnyitását vasárnapi üzenetében. „Önök a Vörös Hadsereg harcosaival együtt szétzúzták az agresszort, visszaadva a békét és a szabadságot Európa népeinek. Hadseregeink találkozása az Elbánál 1945 tavaszán a bajtársi testvériség megtörhetetlenségét és az igazságosság diadalát jelképezte” – üzente a volt szövetséges frontharcosoknak az orosz államfő, aki szerint ezek a partnerhagyományok elősegítik az együttműködést a mai közös fenyegetésekkel szemben.
Francia–amerikai remények. Jacques Chirac francia és George W. Bush amerikai elnök egyaránt reméli, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa hamarosan elfogadja Irakkal kapcsolatos újabb határozatát. A két államfő szombaton kora este a francia elnöki palotában találkozott. Chirac rendkívül ingatagnak nevezte az iraki helyzetet, amellyel kapcsolatban – mint mondta – országaik között voltak nézetkülönbségek, de abban egyetértenek, hogy békére van szükség. Kifejezte azt a reményét, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa napokon belül elfogadja Irakkal kapcsolatos új határozatát. (MTI)