Jó esélye van az Európai Néppártnak, hogy a június 10–13-án esedékes választásokat követően ismételten a legnagyobb frakciót mondhassa magáénak az Európai Parlamentben (EP). Az Európai Politikai Tanulmányok Központja elemzése szerint a néppártiak várhatóan a legnagyobb erő maradnak; őket követik a szocialisták, akik némileg növelhetik képviselőik számát a strasbourgi parlamentben. A neves brüsszeli kutatóintézet azon a véleményen van, hogy az EP politikai csoportjai közül a mostani választások legnagyobb vesztese a Zöldek és az Egyesült Baloldal lesznek, amelyek hat, illetve tíz hellyel kevesebbre számíthatnak a jövő héten esedékes európai parlamenti választások után.
A közvélemény-kutatások egyébként egyértelműen azt mutatják, hogy a legtöbb uniós tagállamban a választópolgárok várhatóan voksaikkal kívánják büntetni az éppen aktuális kormányt, így a legtöbb helyen az ellenzék sikerét hozhatják az európai parlamenti választások. Az EOS Gallup Europe elnevezésű, belgiumi központú közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a választásra jogosultak figyelmeztető jelzéseket küldenek majd a kormánypártoknak – függetlenül attól, hogy az adott országban éppen baloldali vagy jobboldali erő van-e hatalmon.
*
Ez a tendencia Lengyelországban és Németországban lehet a legerősebb: a lengyeleknél a kormányzó baloldali koalíció például alig hat százalékra számíthat, épp átlépve ezzel a parlamentbe jutáshoz szükséges ötszázalékos küszöböt. Német földön is az ellenzék sikerére lehet számítani, hiszen míg a kormányzó szociáldemokratáknak 25 százalékot jósolnak, addig a kereszténydemokrata CDU/CSU várhatóan a szavazatok 49 százalékát söpörheti be. Nagy-Britanniában az euroszkeptikus konzervatívok előretörésére lehet számítani, akik akár 30 százalékot is kaphatnak, ezzel szemben Tony Blair miniszterelnök Munkáspártja a voksok 23 százalékára esélyes. A felmérés szerint hasonló tendenciák figyelhetők meg Csehországban, Litvániában és Magyarországon is.
A szavazók voksai egyébként a jobboldali kormányokat is „sújthatják”. Ez várhatóan leginkább Franciaországban lesz szembetűnő, ahol a konzervatív kormánypárt, az UMP jelenleg 20 százalékon áll, szemben a szocialisták 28 százalékával. A felmérés szerint Hollandiában, Portugáliában, Észtországban és Szlovákiában is hasonló szavazói figyelmeztetésben részesülhetnek a kormánypártok.
A „kivétel erősíti a szabályt” szellemében ugyanakkor lesznek olyan országok is, ahol a közvélemény-kutatás által felvázolt tendencia várhatóan nem érvényesül. Ezek közé tartozik Dánia, Finnország, Málta, Írország és Szlovénia, ahol a felmérés szerint a kormányzó pártok megőrzik vezető pozíciójukat. Spanyolországban is kitart még a márciusi győzelmi lendület: a kormányzó szocialisták ugyanis 48 százalékra számíthatnak, megelőzve ezzel a konzervatív néppártot, amely jelenleg 37 százalékon áll.
Phil Collins kórházba került
