A közel-keleti kőolajtól való függőség csökkentését szorgalmazták kedden az ázsiai országok vezető kőolaj- és gázipari szakemberei és politikai döntéshozói a Malajziában tartott szakmai konferencián. A résztvevők javaslatot tettek arra, hogy az érintett országok hozzanak létre egy közös tartalékot a nagy piaci megrázkódtatások ellensúlyozására. Javasolták az együttműködést a térség saját kőolajmezőinek a felkutatásában. A konferencia résztvevői szerint mindezekre azért van szükség, hogy a magas árak és az időnként fellépő szállítási problémák ne fojtsák meg a térség gazdasági fellendülését.
A jelenlévők hangsúlyozták, hogy Ázsia kőolajigénye a következő évtizedben sokkal gyorsabban fog nőni, mint bármely igény máshol a világon, elsősorban Kína és India keresletének emelkedése miatt. A növekvő igényeket a kontinens saját termeléséből nem tudják kielégíteni
A távirati iroda az AP hírügynökségre hivatkozva idézte Jasushi Konót, a Nippon Oil Corp. vezérigazgatóját, aki úgy látja, hogy Ázsiának a külső kőolajforrásoktól való függősége a 2002. évi 62 százalékról 74 százalékra növekszik 2010-re, s a legfőbb beszerzési hely továbbra is a Közel-Kelet lesz. Szerinte az ázsiai országoknak több olajat kellene importálniuk a nem közel-keleti térségből, például Afrikából, illetve Oroszországból, ahol új beruházások vannak folyamatban a csővezetékrendszer kiépítésére.

Házasságokkal is épül a hálózat Magyar Péter és főnöke körül – videó