Közel egy évtizede tagja Ausztria az Európai Uniónak, míg Magyarország még csak most ismerkedik az EU jelentette kihívásokkal. Éppen ezért sokakban fogalmazódik meg aggodalom a jövőt illetően. Mit gondol, a május elsején csatlakozott országok kellőképpen felkészültek a közös munkára?
– Magyarország az elmúlt években nagyon sokat tett azért, hogy létrejöhessen az Európai Unió eddigi legnagyobb bővítése. Az önök eredményei rendkívül sokat jelentenek számomra, a további sikerek érdekében azonban nagyon komoly munkára lesz még szükség. Úgy érzem ugyanis, hogy jócskán akadnak még megoldásra váró problémák, melyek enyhítése érdekében nélkülözhetetlen, hogy országaink a jövőben is érdemben együtt tudjanak működni.
– A kibővített unió eközben európai parlamenti választásokra készül. Milyen belpolitikai üzenete van ön szerint a június 13-i megméretésnek?
– Az európai uniós választásoknak rendkívül nagy a jelentőségük. Az embereknek látniuk kell ugyanis, hogy döntésükön nem kevesebb múlik, mint hogy kik fogják képviselni országaink érdekeit a közös brüsszeli döntések során. Márpedig Európa politikáját ott formálják. Az embereket ugyanakkor nemcsak arra kell rávenni, hogy elmenjenek szavazni, hanem nagyon fontos az is, hogy valódi öntudatuk alakuljon ki.
– Brüsszelben hosszú ideje dúl a vita az uniós alkotmány megszövegezése körül, s egyre valószínűbb, hogy némely tagország tiltakozása miatt a kereszténység nem fog a közös értékek között szerepelni. Hogy áll jelenleg a folyamat?
– A kibővített Európának rendkívül nagy szüksége van a közös alkotmányra. Optimista vagyok, s abban reménykedem, hogy június közepén, tehát még az ír elnökség alatt pontot tehetünk a vita végére.
Ankara még nem csatlakozhat. Az osztrák külügyminiszter szerint Törökország még nem érett meg arra, hogy az Európai Unió tagjává váljon, ugyanakkor az EU sem elég érett még a befogadásához. Benita Ferrero-Waldner ezt szombaton a wachaui Európa Fórumon jelentette ki. Az immáron tizedik alkalommal megrendezett ausztriai tanácskozáson a néppárti külügyminiszter a nyugat-balkáni országok és az Európai Unió közötti szorosabb kapcsolatok kialakítása mellett foglalt állást. Emlékeztetett arra, hogy Ausztria minden szomszédos országnak segített abban, hogy az EU tagjává váljon. (MTI)