Bécs munkára biztat

Bár a belépéshez szükséges tárgyalási fejezetek lezárása után mind a tíz, tagságra pályázó ország csatlakozott az Európai Unióhoz, a hátralévő feladatok láttán a bővítési folyamat korántsem tekinthető lezártnak. A jövő kihívásairól Schönbrunnban, a napokban megtartott Európa-koncertet megelőző percekben kérdeztük Benita Ferrero-Waldner osztrák külügyminisztert.

György Zsombor
2004. 06. 07. 17:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel egy évtizede tagja Ausztria az Európai Uniónak, míg Magyarország még csak most ismerkedik az EU jelentette kihívásokkal. Éppen ezért sokakban fogalmazódik meg aggodalom a jövőt illetően. Mit gondol, a május elsején csatlakozott országok kellőképpen felkészültek a közös munkára?
– Magyarország az elmúlt években nagyon sokat tett azért, hogy létrejöhessen az Európai Unió eddigi legnagyobb bővítése. Az önök eredményei rendkívül sokat jelentenek számomra, a további sikerek érdekében azonban nagyon komoly munkára lesz még szükség. Úgy érzem ugyanis, hogy jócskán akadnak még megoldásra váró problémák, melyek enyhítése érdekében nélkülözhetetlen, hogy országaink a jövőben is érdemben együtt tudjanak működni.
– A kibővített unió eközben európai parlamenti választásokra készül. Milyen belpolitikai üzenete van ön szerint a június 13-i megméretésnek?
– Az európai uniós választásoknak rendkívül nagy a jelentőségük. Az embereknek látniuk kell ugyanis, hogy döntésükön nem kevesebb múlik, mint hogy kik fogják képviselni országaink érdekeit a közös brüsszeli döntések során. Márpedig Európa politikáját ott formálják. Az embereket ugyanakkor nemcsak arra kell rávenni, hogy elmenjenek szavazni, hanem nagyon fontos az is, hogy valódi öntudatuk alakuljon ki.
– Brüsszelben hosszú ideje dúl a vita az uniós alkotmány megszövegezése körül, s egyre valószínűbb, hogy némely tagország tiltakozása miatt a kereszténység nem fog a közös értékek között szerepelni. Hogy áll jelenleg a folyamat?
– A kibővített Európának rendkívül nagy szüksége van a közös alkotmányra. Optimista vagyok, s abban reménykedem, hogy június közepén, tehát még az ír elnökség alatt pontot tehetünk a vita végére.



Ankara még nem csatlakozhat. Az osztrák külügyminiszter szerint Törökország még nem érett meg arra, hogy az Európai Unió tagjává váljon, ugyanakkor az EU sem elég érett még a befogadásához. Benita Ferrero-Waldner ezt szombaton a wachaui Európa Fórumon jelentette ki. Az immáron tizedik alkalommal megrendezett ausztriai tanácskozáson a néppárti külügyminiszter a nyugat-balkáni országok és az Európai Unió közötti szorosabb kapcsolatok kialakítása mellett foglalt állást. Emlékeztetett arra, hogy Ausztria minden szomszédos országnak segített abban, hogy az EU tagjává váljon. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.