A tőzsdék nyitása előtt, a hírügynökségnek nyilatkozó szakértők a hét elején az európai piacok további gyengülésével számoltak. Az okok között sorolták a szaúd-arábiai merényletek okozta bizalomvesztést, az Európa-szerte a kormánypártok vereségével zárult hét végi európai parlamenti választásokat, illetve az amerikai Fed hónap végére várt kamatemelési bejelentését. A tokiói értéktőzsde Nikkei-mutatója 35,16 pontos, azaz 0,31 százalékos veszteséggel, 11 491,66 ponton zárt tegnap. A váratlanul magas amerikai külkereskedelmi hiány és a kamatemelési várakozások alaposan visszavetették a kereskedési kedvet New Yorkban: a kereskedés első percében a Nasdaq Composite index 12,36 pontos, a 30 vezető ipari részvény DJIA-mutatója 44,36 pontos veszteséget jelzett. Pesszimizmus uralta Európa részvénypiacait is a mai kereskedés során: a frankfurti DAX 1,8, a párizsi CAC 40 1,6, a londoni FTSE 100 1,2 százalékos mínuszban tartózkodott zárás előtt.
Az elemzői várakozásoknak megfelelően, a negatív tendenciát folytatva, a budapesti börze is csökkenéssel nyitott. A hazai kereskedők hangulatát tovább ronthatta a tegnapi nyilvánosságra hozott fizetésimérleg-hiány.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 5,76 pontos csökkenéssel, 11 043,76 ponton nyitott. A nap folyamán 11 ezer pont alá is süllyedő BUX a kereskedés utolsó fél órájában javult. A 10 970,23 pontos napi minimum után a pesti tőzsde indexét a kereskedés végére 4,3 milliárdos forgalom mellett 11 013,84 pontra sikerült feltornázni, ami a pénteki záróértékhez képest 0,32 százalékos gyengülést jelent. A nap egyik nagy vesztese a forgalom háromnegyedét generáló OTP lett, melylyel a nap végére 3970 forinton kereskedtek. A nap másik vesztese a 7725 forintig süllyedő Mol volt. A gyógyszerpapírokra a kivárás volt a jellemző: a Richter papírjai 0,3 százalékkal 19,600 forintig gyarapodtak, az Egis részvényei 0,1 százalékkal 8300 forintig mérséklődtek.
Nem tart tovább a Budapesti Értéktőzsde BUX indexének lendülete, és a mutató az év végén is
11 000 ponton áll majd – véli a Citigroup, ezért alulsúlyozásra ajánlja a magyar részvényeket. A Citigroup csoporthoz tartozó Smith Barney előrejelzése szerint az idei év végén a BUX továbbra is 11 ezer ponton áll majd, miközben a tőzsdei cégek eredménye 44 százalékkal emelkedik majd (2003-ban egy százalékos csökkenést könyvelhettek el) – adta hírül a NapiOnline. Az országot továbbra is alulsúlyozásra ajánló Smith Barney szerint hiába zajlott látványos rali a tőzsdén (melynek mára vége), a forint árfolyama továbbra is törékeny.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot