BÉT: itt a rali vége?

Az elemzői várakozásoknak megfelelően, a negatív tendenciát folytatva, a Budapesti Értéktőzsde csökkenéssel nyitotta a hetet. A hazai kereskedők hangulatát tovább ronthatta a Magyar Nemzeti Bank által tegnap nyilvánosságra hozott, kiugróan magas fizetésimérleg-hiány. A BUX tegnap 11 ezer pont alá is süllyedt.

Dénes Zoltán
2004. 06. 15. 18:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tőzsdék nyitása előtt, a hírügynökségnek nyilatkozó szakértők a hét elején az európai piacok további gyengülésével számoltak. Az okok között sorolták a szaúd-arábiai merényletek okozta bizalomvesztést, az Európa-szerte a kormánypártok vereségével zárult hét végi európai parlamenti választásokat, illetve az amerikai Fed hónap végére várt kamatemelési bejelentését. A tokiói értéktőzsde Nikkei-mutatója 35,16 pontos, azaz 0,31 százalékos veszteséggel, 11 491,66 ponton zárt tegnap. A váratlanul magas amerikai külkereskedelmi hiány és a kamatemelési várakozások alaposan visszavetették a kereskedési kedvet New Yorkban: a kereskedés első percében a Nasdaq Composite index 12,36 pontos, a 30 vezető ipari részvény DJIA-mutatója 44,36 pontos veszteséget jelzett. Pesszimizmus uralta Európa részvénypiacait is a mai kereskedés során: a frankfurti DAX 1,8, a párizsi CAC 40 1,6, a londoni FTSE 100 1,2 százalékos mínuszban tartózkodott zárás előtt.
Az elemzői várakozásoknak megfelelően, a negatív tendenciát folytatva, a budapesti börze is csökkenéssel nyitott. A hazai kereskedők hangulatát tovább ronthatta a tegnapi nyilvánosságra hozott fizetésimérleg-hiány.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 5,76 pontos csökkenéssel, 11 043,76 ponton nyitott. A nap folyamán 11 ezer pont alá is süllyedő BUX a kereskedés utolsó fél órájában javult. A 10 970,23 pontos napi minimum után a pesti tőzsde indexét a kereskedés végére 4,3 milliárdos forgalom mellett 11 013,84 pontra sikerült feltornázni, ami a pénteki záróértékhez képest 0,32 százalékos gyengülést jelent. A nap egyik nagy vesztese a forgalom háromnegyedét generáló OTP lett, melylyel a nap végére 3970 forinton kereskedtek. A nap másik vesztese a 7725 forintig süllyedő Mol volt. A gyógyszerpapírokra a kivárás volt a jellemző: a Richter papírjai 0,3 százalékkal 19,600 forintig gyarapodtak, az Egis részvényei 0,1 százalékkal 8300 forintig mérséklődtek.

Nem tart tovább a Budapesti Értéktőzsde BUX indexének lendülete, és a mutató az év végén is
11 000 ponton áll majd – véli a Citigroup, ezért alulsúlyozásra ajánlja a magyar részvényeket. A Citigroup csoporthoz tartozó Smith Barney előrejelzése szerint az idei év végén a BUX továbbra is 11 ezer ponton áll majd, miközben a tőzsdei cégek eredménye 44 százalékkal emelkedik majd (2003-ban egy százalékos csökkenést könyvelhettek el) – adta hírül a NapiOnline. Az országot továbbra is alulsúlyozásra ajánló Smith Barney szerint hiába zajlott látványos rali a tőzsdén (melynek mára vége), a forint árfolyama továbbra is törékeny.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.