Elégedetlen hazánkkal az Európai Bizottság?

Az idén a magyar államadósság meghaladhatja a GDP hatvan százalékát – tartalmazza az Európai Bizottság elemzése. Ez pedig azt jelenti, hogy a 25 uniós tagállam közül egyedül hazánk nem képes teljesíteni egyetlen maastrichti kritériumot sem. A hazai felzárkózási programban – amelyet a Pénzügyminisztérium (PM) készített – még az szerepel, hogy a magyar államadósság a GDP 59,4 százalékát teszi ki az idén, azaz épphogy a 60 százalékos követelményszint alatt marad. Az EB viszont úgy látja, hogy hazánk a bruttó államadósságra vonatkozó kritériumot is megszegi az idén. Becslésük szerint az államadósság aránya 2004-ben elérheti a 60,4 százalékot.

Hunyor Erna
2004. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról a Magyar Nemzet beszámolt, figyelmeztető eljárást indít hazánk ellen az Európai Bizottság a magas államháztartási hiány miatt. A bizottsági bejelentés szerint az intézkedés azokat az uniós tagállamokat érinti, amelyek tavalyi államháztartási hiánya túllépte hazai össztermékük három százalékát. Az Európai Unió pénzügyi egyensúlyának megőrzésére hivatott egyezmény ugyanis ebben a mértékben határozza meg az egyes országok államháztartási hiányának megengedhető felső határát. A most megindított eljárás hátterében az áll, hogy a közép- és kelet-európai régió új uniós tagállamai közül tavaly Csehország után hazánkban volt a legmagasabb az államháztartás hiánya. A PM előrejelzése az idei évre 1183,5 milliárd forintos deficitet vár, a költekezés a GDP 5,8 százalékát teszi ki. A prognózis alapján az első félévi deficit meghaladja az ezermilliárd forintot, amely egyben azt jelenti, hogy az év első hat hónapjában az egész évre tervezett hiány majdnem 90 százaléka megvalósul.
Az Ecofin soron következő, július 5-i ülésén, több új tagországhoz hasonlóan, valószínűleg hazánk ellen is elindulhat az úgynevezett túlzottdeficit-eljárás. A jelentés végleges változatát ezen a napon hozzák nyilvánosságra, miután azt az Ecofin elfogadta. Amennyiben a jelentésben a 60,4 százalékos adat szerepelne az EB értékelésében, az nemcsak azt jelentené, hogy az idén a magyar gazdaság egyetlen maastrichti követelményt sem teljesít, hanem komoly presztízsveszteséget eredményez, és tovább ronthatná az egyébként sem kedvező befektetői megítélést. A gazdasági és pénzügyi bizottság szakemberei azzal sem voltak túlságosan elégedettek, hogy a magyar államháztartás hiányát csak 2008-ra csökkentenék a GDP három százaléka alá, ugyanis a többi tagállam mindezt 2006-ra vállalta.
Július ötödikén eldől az is, hogy mely országok ellen indít eljárást az EU. Jelenleg a 25 tagországból 12-ben az idénre várható államháztartási deficit meghaladja a GDP három százalékát. Az Ecofin döntésénél kulcskérdés lehet, hogy hogy elfogadják-e az évi 0,5 százalékos hiánycsökkentésre alapozott konvergenciaprogramunkat. Ha nem, akkor az Ecofin automatikusan elindítja az ilyenkor szokásos eljárást, amelynek részletei szintén július 5-én látnak napvilágot. A deficiteljárás során az Ecofin ajánlásokat tehet a hiány csökkentésére, ám közvetlen szankciót nem alkalmazhat a most csatlakozott országokkal szemben.
Lapunk korábban arról is beszámolt, hogy egy év leforgása alatt a feltörekvő piacok közül csak Iránnak és Magyarországnak nőtt az országkockázati besorolása. A londoni The Economist elemzése szerint – amelyet 2003. májustól 2004. májusig terjedő időszak különböző gazdasági mutatói alapján készítettek, s harminc országot vizsgáltak meg –, hazánk még a háborús zónának minősíthető Izraelnél is kockázatosabbnak tekinthető.

A nemzeti tervekkel összhangban lesznek az Európai Bizottság ajánlásai arra, hogyan kell megszüntetni a nagy államháztartási hiányt hat országban a májusban csatlakozott tíz közül – mondták az EU székhelyén tegnap a Reuters hírügynökségnek. A bizottság úgy foglalt állást, hogy az ezekhez az országokhoz intézendő ajánlásaikban elfogadják az ő menetrendjüket a túl nagy hiány csökkentésére. Elfogadjuk a konvergenciaprogramjukban lévő célokat – mondta a nevének elhallgatását kérő tájékoztató. Az EU-hoz való csatlakozás különleges körülmény, így hát azon új EU-tagoknak, amelyeknek az EU-ban érvényes küszöböt, a GDP 3 százalékát meghaladó államháztartási hiányuk van, nem kell a helyzetet azonnal korrigálniuk – folytatta. Az EU bizottsága ma adja ki értékelését a tíz új tagállam középtávú költségvetési terveiről, más szóval a konvergenciaprogramjaikról, és közli költségvetés-politikai ajánlásait is. A tíz új tag közül tavaly Lengyelországnak, Csehországnak, Szlovákiának, Magyarországnak, Ciprusnak és Máltának volt nagyobb az államháztartási hiánya az EU stabilitási és növekedési paktumában előírt 3 százaléknál, a GDP-hez viszonyítva. A háromszázalékos határt betartani az euróövezeti tagok számára szankciókkal fenyegetett kötelesség, a többi EU-tag számára pedig követendő eljárás. (MTI)



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.