Átütő sikerként, nagy győzelemként értékelték a Fidesz vezetői az Európai Parlamenti választás eredményét. Schmitt Pál listavezető és Szájer József, a Szabad Európa lista második helyezettje köszönetet mondott mindenkinek, aki a Fideszre szavazott és aki segítette kampányukat. Schmitt Pál hangsúlyozta: az, hogy több szavazatot kapott a Fidesz, mint a kormánykoalíció pártjai összesen, nagy felelősséggel tölti el őket, hiszen a legerősebb párttá váltak. Felkérte a rivális politikai erőket, hogy mielőbb üljön össze a 24, EP-be bejutott magyar képviselő, és egyeztessék, hogy miként tudják leghatékonyabban képviselni a magyar érdekeket. – Vegyük fel néha mindannyian a piros-fehér-zöld mackófelsőt – hangoztatta Schmitt. Szájer József azt emelte ki, hogy a Fidesz az egyik legnagyobb nemzeti delegáció lesz az Európai Néppárt frakciójában. Hozzátette: az Európai Parlament legnagyobb pártját megpróbálják majd meggyőzni, hogy a magyar nemzeti érdekeket minél teljesebben érvényesítsék. – Megfogadjuk, hogy mi, fideszes képviselők a 15 milliós magyar nemzet érdekeiért fogunk küzdeni az Európai Parlamentben – fogalmazott Szájer. Arról is szólt, hogy azokat a magyarokat is képviselni fogják, akik még nem tagjai az Európai Uniónak. A budapesti Andrássy Gyula Egyetem előtt is mintegy ezer fő ünnepelte a Fidesz győzelmét.
Az MSZP szavazói nem voltak eléggé motiváltak – jelentette ki a választási eredményt értékelve Medgyessy Péter miniszterelnök. A kormányfő szerint a szocialista szavazók azért nem mentek el kellő számban, mert „úgy érzik, hogy a kormány teszi a dolgát”. Medgyessy szerint az eredmény biztatás a kormány számára, hogy még keményebben folytassa azt, amit elkezdett. Hangsúlyozta: a reformok tekintetében semmiféle kétséget nem támasztott benne az eredmény. Tovább folytatják az igazságtalanságok csökkentését, illetve ezt megelőzően a modernizáción keresztül erőgyűjtés következik.
Magyarországon nagyobb bizalmat kaptak a kormánypártok, mint az EU más országaiban – jelentette ki Kovács László, az MSZP elnöke, külügyminiszter, értékelve az EP-választásokat. Úgy vélte: szoros eredmény született, mert szerinte csak egy mandátumon múlott, hogy nem lett döntetlen. Fontosnak nevezte, hogy „a békétlenséget szítók nem szereztek többséget az európai stílussal szemben.” Elmondta: céljuk, hogy helyreálljon az ország bizalma, „nem fogjuk újraszámoltatni a feladatokat, és nem zárjuk le a hidakat.”
Liberális áttörésként értékelte Kuncze Gábor azt, hogy pártja két mandátumot szerzett. Kiemelte annak jelentőségét is, hogy a ciklus közepén az SZDSZ támogatottsága két százalékkal növekedett, annak ellenére, hogy ebben az időszakban általában a kormánypártokkal szembeni protestszavazatok szoktak dominálni. Demszky Gábor szerint újra van erős liberális párt, és kiderült, hogy a hazai politikai tér háromosztatú: liberális, baloldali és konzervatív. Az EP-lista vezetője hangsúlyozta: a párt ’94 óta nem ért el ilyen jó eredményt országos szinten. Reményét fejezte ki, hogy belpolitikai szinten meg tudják valósítani legfontosabb törekvésüket az alacsonyabb adókért. Budapest főpolgármestere ugyanakkor külön gratulált az MDF-nek, a másik „kicsi” pártnak, és a választásokon nyertes Fidesznek. Demszky Gábor hangsúlyozta, hogy az Európai Parlamentben együtt kíván működni mind a Magyarországon megválasztott képviselőkkel, mind a Szlovákiában, Ausztriában és Szlovéniában esetlegesen megválasztott magyar ajkú politikusokkal.
– Megvan! Ezzel kezdte sajtótájékoztatóját Dávid Ibolya, az MDF elnöke, majd bejelentette, a demokrata fórum szövetségeseivel együtt mandátumot szerzett. A politikus ezután gratulált a választás győztesének, a Fidesznek, és köszönetet mondott azoknak „akik elmentek szavazni annak ellenére, hogy a politika mindent megtett azért, hogy elvegye a kedvüket ettől.” Dávid Ibolya úgy értékelte: az MDF most megkapta azt a hitelesítést, legitim hátteret, amely 1998 óta nem volt a párt mögött. Mint mondta, a Demokrata Fórum megkerülhetetlen ereje lett a magyar belpolitikának, és iránytűje az európai konzervatív politikának.
– Az igazi megméretés 2006-ban vár ránk – hangsúlyozta, hozzáfűzve: az EP-választás egyértelmű üzenete, hogy a Fórumnak folytatnia kell az elkezdett munkát, mivel van esély arra, hogy Magyarországnak normális közélete legyen.
Utazók
Fidesz: Schmitt Pál, 2. Szájer József, 3. Surján László, 4. Schöpflin György, 5. Barsiné Pataky Etelka, 6. Gyürk András, 7. Dr. Becsey Zsolt László, 8. Járóka Lívia, 9. Glattfelder Béla, 10. Őry Csaba, 11. Pálfi István, 12. Gál Kinga.
MSZP: 1. Kovács László, 2. Horn Gyula, 3. Lévai Katalin, 4. Harangozó Gábor, 5. Kósáné Kovács Magda, 6. Tabajdi Csaba Sándor, 7. Gulyásné Gurmai Zita, 8. Fazakas Szabolcs, 9. Herczog Edit. (Kovács László és Horn Gyula korábban jelezte: lemond a strasbourgi képviselői helyről. A lista 10. helyén Dobolyi Alexandra, a 11. helyen Hegyi Gyula szerepel.)
SZDSZ: 1. Demszky Gábor, 2. Szent-Iványi István.
MDF: 1. Dávid Ibolya. (A pártelnök jelezte, hogy lemond mandátumáról, ezért a listán második Olajos Péter utazik.)