Én nem tudom...

Kristóf Attila
2004. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én nem tudom, igaza van-e Paul Johnsonnak, a kitűnő konzervatív angol történésznek, amikor Isten nyomában című könyvében komolyan felveti azt a kérdést, hogy egyes nemes emberbarát állatoknak, a kutyáknak és a lovaknak van-e lelkük, s rájuk is vár-e a túlvilág, amiről mi, emberek lényegében semmit sem tudunk. Ha tőlem kérdeznék, hogy Natasának van-e lelke, azt felelném, ha nekem van, akkor neki is, legalábbis több mint hétéves ismeretség után nehezen tudnám elképzelni, hogy én létezem, s örök életre aspirálok, ő meg csak úgy, mintha sosem lett volna, elenyészik a semmiben.
Az ember persze hajlamos rá, hogy a lelket összetévessze a szeretettel, s azt az emberközpontúságot, amelyet a jóindulatú kutyák tanúsítanak, antropomorf jelleggel ruházza fel. Az sem egyértelmű, hogy a gazda és a kutya kapcsolata mely esetekben hasonló a szülő és a gyermek viszonyához. Egy félelmetes, nagytestű bullmasztif iránt aligha viseltetnék apaihoz hasonló érzelmekkel, gondolom én, ugyanakkor látom, hogy adott esetben a legveszedelmesebb külsejű kutyák is úgy viszonyulnak szeretett gazdájukhoz, mint a gyermekek, s ez a ragaszkodás viszonzásra talál.
Natasa elmúlt hétéves, a szokvány kutyakorszámítás szerint ő már egy érett hölgy, tehát elvileg nem viselkedhet úgy, mint egy csecsemő. Olykor mégis úgy viselkedik, különösen akkor, amikor fél.
Az utóbbi időkben többször megfordultunk az állatorvos-tudományi egyetemen, s bár ott Natasát – egy-egy oltáson kívül – különösebb atrocitás nem érte, már a kapuban bizonyos aggodalomnak adja jelét. Ez abból áll, hogy a pórázát a szájába veszi, és int a fejével, hogy jobban tennénk, ha indulnánk hazafelé. A váróhelyiségben az izgalomtól remegni kezd. Most néhány hete, amikor egy nyakán lévő duzzanat miatt kerestük fel a sebészetet, én is aggódtam, ő pedig mintha megérezte volna, fölmászott az ölembe, s a vállgödrömbe fektette állát; közben éreznem kellett, ahogy megállíthatatlanul remeg. Úgy volt, hogy altatásos műtétre lesz szükség, közben a szeme is begyulladt, s több héten át naponta tizennyolc alkalommal kellett mindkét szemébe műkönnyet és gyulladásgátlót csöppenteni. A kezelést példásan tűrte, és nagy megkönnyebbülésemre a nyakán lévő daganat a betervezett műtét napjára felszívódott. Közben teljes bizalommal volt irántam, ha azt mondtam, csöpi, máris leült elém, és fölfelé nézett, várva a műkönnyet és a szemkenőcsöt.
Az állatorvosi klinikán a sebészet és a szemészet ugyanazon a tanszéken van, így a műtét betervezett napján dupla szerencsénk lett, egyrészt a szemész-sebész főorvos nyomát sem találta a kelevénynek, másrészt Natasa mindkét szeme rohamos javulásról tanúskodott. A műtét tehát elmaradt, de előtte több mint másfél órát vártunk tele aggodalommal. Aggodalmam ellenére látnom kellett, hogy jobb kutyabetegnek lenni, mint emberbetegnek, az állatorvosok, a professzortól kezdve a gyakornokig, több együttérzést és szeretetet tanúsítanak betegeik és azok gazdái iránt, mint amit az SZTK-rendelőkben általában tapasztalhatunk.
Natasa ekkor is a nyakamba mászott és remegett, hasonlóan több kis és nagy kutyához, akiket gazdájuk vagy műtétre hozott, vagy értük jött, hogy hazavigye őket. Elérzékenyítő volt nézni, amikor kinyílt a kezelő ajtaja, és az ápolók ölben hozták ki a frissen műtött, az altatástól még kissé bódult palotapincsit, dobermant vagy német juhászt. Volt, amelyik a saját lábán jött bicegve, s amikor megpillantotta a gazdit, a szemében felfénylett az, amit legszívesebben léleknek neveznék. Elemi erejű szeretet volt ott jelen minden esetben. Egy megemelkedett állapot jellemezte az egész aktust: ahogy a gerincműtött palotapincsi kis kosárkájában remegve gazdája kezére hajtotta a fejét, vagy amikor a begipszelt lábú német juhász az érte jött öregasszony ölébe bújt, s amikor a gazdák szeme könnybe lábadt. Jó volt ott lenni, bár még inkább jó volt épségben távozni Natasával, aki vígan vitte a szájában a pórázt, s rögvest behúzott a szemközti állatpatikába, hogy csokidropszot vegyek neki.
Hogy miért fénylik fel a lélek ilyenkor sokkal inkább, mint az ember-ember viszonyban, én nem tudom…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.