Pár napos hallgatás után a román gazdasági minisztérium tagadta, hogy elhalasztja az ország földgáz-szolgáltatói eladását, amit egyébként az egyik lehetséges vevő kért. A hivatalos minisztériumi közlemény szerint be fogják tartani az eredeti, július közepére eső határidőt, ameddig be kell adni a nem kötelező ajánlatokat.
Romániában öt nemzetközi gázipari csoport adott be márciusban előzetes ajánlatot a Distrigaz Sud SA és a Distrigaz Nord SA gázszolgáltatók privatizációjára. Négy cég, az orosz Gazprom, az olasz Enel, a francia Gaz de France és a német Ruhrgas mindkét román gázszolgáltatóra, míg a német Wintershall csupán a Distrigaz Nordra adott be nem kötelező érvényű ajánlatot. A román kormány 30-30 százalékos részesedést kínál eladásra, mely részesedést a győztes ajánlattevőnek a későbbiekben tőkeemeléssel 51 százalékra kell növelnie. A kiírás szerint egy-egy résztvevő mindkét részesedésre pályázhat, de csak az egyiket veheti meg. A Distrigaz Sud Románia déli részén – beleértve Bukarestet is – évente 5 milliárd köbméter földgázt értékesít 2,5 millió fogyasztónak. A cégnek 13 600 kilométer vezetéke van, árbevétele tavaly 14 305 milliárd lej volt. A Distrigaz Sud vezetékrendszerének mintegy 43 százaléka szorul felújításra. Ennek becsült költsége 550 millió euró. A Distrigaz Nord Erdélyt és Moldova egy részét látja el, évente 3,8 milliárd köbmétert ad el 1,3 millió fogyasztónak.
Vezetékhálózata 17 ezer kilométer, az árbevétele tavaly 11 992 milliárd lej volt. Szakértők szerint jelenleg a világ legnagyobb gáztermelő vállalata, a Gazprom az egyik legesélyesebb érdeklődő. Az európai földgázigényeket negyedrészben fedező Gazprom tavaly 53 milliárd köbméter földgázt adott el Európában, ebből 37,8 milliárdot a nyugat-európai, 15,18 milliárdot közép-európai országoknak, ezen belül 2,94 milliárd köbmétert Magyarországnak. Az orosz óriás nemrég bejelentette: az a szándéka, hogy diverzifikálja és kiterjeszti fő tevékenységeit, felgyorsítja és nagy energiákat fektet a cseppfolyós földgáz projektek fejlesztésébe és egy új típusú üzemanyag gyártásába. A vállalat legfőbb piacának Európát tekinti, ezért nagy valószínűséggel mindent megtesz majd valamelyik román gázszolgáltató megszerzéséért.
A nagy francia állami áramszolgáltató, az EdF privatizálása valószínűleg halasztást szenved. A kormányzat a jelek szerint hajlik a szakszervezetekkel való további egyeztetésekre, és elképzelhető, hogy egy évvel eltolják az EdF magánosítását. Erre utal Nicolas Sarkozy francia gazdasági és pénzügyminiszter hétvégi nyilatkozata a Le Monde című francia lapnak – jelentette az MTI.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok