Folytatódó elbocsátások a hazai cégeknél

Úgy tűnik, nem érnek véget az egy-két éve elkezdődött létszámleépítések és gyárbezárások. A foglalkoztatási hivatal adatai szerint hazánkban az idén áprilisig már több mint 13 ezer főt bocsátottak el.

Dénes Zoltán
2004. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legutóbb a Philip Morris jelentette be, hogy bezárja egri dohánygyárát; a döntés következtében 334 ember veszítette el munkahelyét.
Két nappal korábban pedig a székesfehérvári Garzon Bútor Rt. adta hírül, hogy az idén immár másodszor létszámcsökkentésre kényszerül: a vállalkozásnak év elején még 207 szakembere volt, ez március–áprilisban 135 főre, a mostani létszámleépítést követően pedig alig 35 főre csökkent. Ezzel egy időben egy másik dunántúli cég, a Danubia Mohácsi Bútoripari Rt. is jelezte, hogy a kedvezőtlen gazdasági környezet miatt létszámleépítésre kényszerül, ezért a cégnél 65 munkahely szűnik meg. Korábbi döntésének megfelelően még ebben a hónapban 560 dolgozót bocsát el a szombathelyi Marc cipőgyár, s ezek után már csak 400 embernek tudnak munkát adni.
Az idén egyébként létszámleépítésről döntött többek közt a Parmalat (94 fő), a Pannonplast (700 fő), a Philips (400 fő), a Hajdú-Bét (1600 fő), a Mezőgép Rt. (260 fő), az ICN Magyarország Rt. (140 fő) és a Mátra Cukor Rt. (110 fő) is. Ugyancsak év elején közölte az Imperial Tobacco, hogy bezárja a Debreceni Dohánygyárat; a roló lehúzása után 380 ember nézhetett új munka után.
Továbbra is bizonytalan a diósgyőri DAM Steel több mint ezer, és a Tokodi Üveggyár több mint 300 dolgozójának helyzete. A diósgyőri DAM Steelt működtető BNA Kft. felszámolóbiztosa, Varga Jenő arról tájékoztatta lapunkat, hogy a mai napig 243 főnek mondtak fel.
Megjegyezte: jelenleg még mérlegelik azt, hogy érdemes-e június 30-ig várni, ugyanis a dolgozók munkaállományban tartása havonta körülbelül 100 millió forintos kiadást jelent, s ez komoly károkat okoz a hitelezőknek. Ezért a dolgozók megtartásában elsősorban az egyik legnagyobb hitelező, a CIB Bank türelme játszik szerepet.
Varga Jenő szerint az 1200 dolgozó munkahelyének megtartása teljesen elképzelhetetlen, még akkor is, ha sikeresen zárul a privatizáció, mivel az újrainduláshoz maximum 800–850 fő további foglalkoztatása szükséges. A Tokodi Üveggyárban még mindig folynak a csődegyezségi tárgyalások, s egyre kisebb a remény, hogy újra tudják indítani a nagy múltú vállalatot. Szakértők szerint az idén a gyárbezárások száma nőhet, s újabb vállalatok vihetik el olcsóbb munkaerőt kínáló országokba gyártásukat. Ebből a szempontból a legveszélyeztetettebb helyzetben a feldolgozóiparban dolgozók vannak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.