Helyzeti fölény

k ö n y v e s h á z

2004. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bármennyire sablonos és megszokott is az alábbi dicséret, mégis azzal kell kezdenünk, hogy Furkó Zoltán könyve valóban nélkülözhetetlen. Mégpedig nemcsak azért, mert mindent összefoglal, elmond a rádióról meg a televízióról, hanem azért is, mert rendkívül tárgyilagos: pártatlan és egyértelmű. A könyv nagy érdeme, hogy jó arányérzékkel tudja öszszefoglalni az eddigi eredményeket, statisztikákat. Igen fontos megállapítása például a következő: „A Magyar Rádió háború előtti vezetőit dicséri, és a magas színvonalat bizonyítja, hogy nem vált politikai kiszolgálóvá, a német megszállásig megőrizte semlegességét.”
A háború után hatalomra került kommunisták persze nem így viselkedtek. Furkó idéz egy svájci elemző, Claude Schubiger 1941-ben megjelent Rádióhullámok háborúja című könyvéből, amely rámutat arra, hogy „a világon az első propagandaadásokat a Szovjetunió indította Anglia, Németország és Japán irányába…” Természetesen nemcsak a kommunisták használták fel a rádiót a maguk agitációs céljaira, hanem a németek is, egyszóval minden diktatúra – ahogy ma is, sőt egyre inkább.
Külön érdeme Furkó Zoltán könyvének, hogy lépésről lépésre nyomon követi és bemutatja a rendszerváltoztatás utáni rádió és tévé körüli hercehurcákat és botrányokat is. Hangsúlyozom, hogy hitelesen teszi ezt, hiszen az események meghamisítása, pártpolitikai szempontból való elferdítése igen gyakran már a történés pillanatában bekövetkezett. Emlékezzünk például Göncz Árpád Parlament előtti kifütyülésére. A hazug propagandával ellentétben Furkó egyértelműen megírja: „Október 23-án Göncz Árpád a forradalom évfodulóján a Kossuth téren beszédet készült mondani. A hozzá közel álló 56-os társai azonban kifütyülték. Göncz némi tanácstalanság után elvonult a térről.” Az úgynevezett „médiaháború” eseményeit is szinte napról napra rögzíti, és így zárja a krónikát az 1994-es esztendőben: „A választások után a Horn-kormány leváltotta az előző korszak médiavezetőit, pontosabban folytatta a visszarendeződést, amit Boross Péter miniszterelnöksége végén elkezdett Csúcs László és Nahlik Gábor felmentésével.” Furkó Zoltán szomorúan levonja a következtetést: „Ezzel a médiaháború első szakasza véget ért a balliberális tábor helyzeti fölényével.”
Erről van szó valóban: a helyzeti fölényről. A rádiót és a tévét mindig az uralja, aki helyzeti fölényben van.
(Furkó Zoltán: Háború és béke rádióban és televízióban. Ajtósi Dürer Könyvkiadó, Budapest, 2004. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.