Jó lesz a búzatermés

Ismét ingadoztak a 23. héten a nemzetközi piacokon mértékadó chicagói tőzsdén a főbb gabonafélék jegyzései. A búzapiacon a decemberi lejárat 144,4 dollárról 141,1 dollárra csökkent. A Budapesti Árutőzsdén (BÁT) a 23. héten több mint 40 százalékkal nőtt a forgalom.

Nagy Ottó
2004. 06. 14. 17:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az USDA (Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium) jelentése szerint a jó és kiváló minősítésbe eső termény aránya 41 százalék, amely ismét romlást mutat az ezt megelőző heti 44 százalékhoz képest. Az árak leginkább a hét elején emelkedtek a kukorica és a szója jegyzéseivel párhuzamosan, amit főleg az időjárás számlájára lehet írni. A hét további részében azonban lassú lemorzsolódás jellemezte a piacot, amely a közelgő betakarításnak és a csökkenő európai áraknak tudható be. A takarmánykukorica jegyzései ugyancsak emelkedtek a 23. héten, a decemberi lejárat 116-ról 121,2 dollárra. Az időjárás alakulása befolyásolja most leginkább az árakat. A heti export 689 000 tonna lett, mely elmaradt a várakozásoktól. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a fő gabonafélék kereskedését az időjárási piac határozza meg, a búza észak-amerikai és európai betakarításáig szűk sávban mozgó árak várhatók. A szójadarapiacon pünkösd után felugrottak az árak azokra a hírekre, hogy Kína mégis stabilizálni tudja gazdaságát. A hét végére azonban a hírek ereje kifulladt, az időjárás ismét szárazra fordult, ami az árak megnyugvásához vezetett. A hallisztpiacon mérséklődtek az árak, mivel a dél-amerikai halászat jó ütemben halad, miközben a kereslet továbbra sem túl erős. A halászati kvóta (4,5 millió tonna) lassan kimerül, eddig 3,3 millió tonna halat fogtak, így várhatóan 2-3 hét múlva ismét tilalmat vezethetnek be, amely eltarthat akár októberig is. A dollárban kifejezett árak kis erősödést mutatnak, ami a dollárárfolyam gyengülésével magyarázható.
A Budapesti Árutőzsdén a 23. héten több mint 40 százalékkal nőtt a forgalom. Elsősorban a takarmánykukorica iránt volt nagy az érdeklődés, de megnőtt az egyéb termékek ázsiója is. Összesen 513 kontraktusnyi üzlet született 1,601 milliárd forint értékben. Az egységes búzapiacon stabilizálódtak az árak. Egyre több az értekezés a búzaárak és a várható termés alakulásáról; a többség egyetért abban, hogy 1,5-2 millió tonnás többlet várható. Ennek a mennyiségnek a külpiaci értékesítése problémákat okozhat, mert Ukrajna és a környező országok is jelentős exportálható tételekkel rendelkeznek.
A hazai piacon az elmúlt héten kisebb profitrealizálás állította meg az árcsökkenést. A nyitott kötésállomány 515 kontraktusról 523 kontraktusra emelkedett. A takarmánykukorica piacán csökkentek az elszámolóárak. Az egyetlen ótermésű lejárat, a júliusi termin 1620 forinttal mérséklődött 34 910 forintra. A fizikai piacon a kereslet kissé alábbhagyott, amely az árak mérséklődését okozta. Ezenfelül a várható kedvező gabonatermés is hozzájárult ahhoz, hogy a határidős takarmánykukorica ára is gyengüljön. A nyitott kötésállomány a hét eleji 999 kontraktusról 1015 kontraktusra emelkedett.
Az elmúlt héten (24.) a búza úgy kezdte a kereskedést, hogy az ára augusztusra 300 forintot csökkent. Ezt kedden úgy folytatta, hogy szeptemberi jegyzése 30 forinttal
25 500 forintra mérséklődött, a többi jegyzés nem változott, így az augusztusi ár maradt 25 300 forint. Szerdán a gabonapiacon a búza árai enyhén nőttek, az augusztusi határidő 200 forinttal 25 500 forintra erősödött. Csütörtökön tovább tartott az enyhe emelkedés, ami az augusztusi jegyzés újabb 200 forintos emelkedését eredményezte. Pénteken a gabonapiacon a búza árai enyhén nőttek, az augusztusi határidő 100 forinttal 25 800 forintra erősödött.
Rázósabb hete volt a kukoricának, amelynek az első kereskedési napon a júliusi ára 70 forinttal
34 840 forintra mérséklődött, a decemberi pedig 200 forinttal 27 ezer forintra nőtt. Aztán a júliusi jegyzés további 40 forinttal mérséklődött, a decemberi termin viszont elvesztette előző napi 200 forintos nyereségét. Az utolsó kereskedési napon a kukorica júliusi ára 230 forinttal
35 800 forintra csökkent, a novemberi 26 600 forintra nőtt. Pénteken augusztusra a takarmánybúza 22 700, a takarmányárpa 22 400 forint volt. A napraforgó októberi ára 550 forinttal 56 250 forintra emelkedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.