Kevesen mentek el szavazni az új tagállamokban

Szavazói apátia és alacsony választási részvétel – gyakorlatilag így lehetne jellemezni az európai parlamenti választásokat az új tagállamokban. Az egyetlen kivételt Málta jelenti, ahol a szavazópolgárok több mint 80 százaléka adta le voksát. Az első adatok az ellenzék győzelmét mutatják Csehországban, Lettországban és Szlovéniában is.

Tudósítóinktól
2004. 06. 14. 21:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehetősen alacsony részvétel jellemezte az európai parlamenti választásokat a májusban csatlakozott tíz új tagállamban: a Gallup számításai szerint csupán a szavazók 28,7 százaléka vette a fáradtságot, hogy vasárnap – az első EP-választáson – elmenjen szavazni. A negatív csúcsot kétségkívül Lengyelország és Szlovákia tartja: míg északi szomszédunknál este hat órakor alig 20 százalékos volt a részvételi arány, addig a lengyel szavazóknak csupán 15,4 százaléka adta le a voksát.
Az új tagállamok többségében egyébként az ellenzék sikerét hozták az európai választások. Csehországban a Polgári Demokratikus Párt (ODS) az exit pollok szerint a szavazatok 31 százalékát söpörhette be, a szintén ellenzéki Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja 17, a legerősebb kormányerő, a Cseh Szociáldemokrata Párt 10,5, a parlamenten kívüli Függetlenek Szövetsége–Európai Demokraták, valamint a Függetlenek 10 és 8,5, míg a kisebbik koalíciós párt, a Kereszténydemokrata Unió–Csehszlovák Néppárt nyolcszázaléknyi szavazatot kapott. Így a polgári demokraták 9, a kommunisták 5, a szociáldemokraták és a függetlenek–európai demokraták 3–3, míg a kereszténydemokraták és a függetlenek 2–2 mandátumot szereznének az Európai Parlamentben. A választási részvétel ugyanakkor meglehetősen alacsony, mintegy 29 százalékos volt.
Szlovéniában is – meglepetésszerű – győzelmet arattak a jobbközép pártok. Az első exit pollok szerint az Új Szlovénia–Keresztény Néppárt (NSi) és a Szlovén Demokrata Párt (SDS) a szavazatok 22, illetve 17,5 százalékát szerezte meg, ami az országnak járó 7 mandátumból 4 elnyerését jelenti. A kormányon lévő balközép koalíció két pártja, a Szlovénia Liberális Demokráciája (LDS) és a Szlovénia Nyugdíjasainak Demokrata Pártja (DeSUS) együttesen 22,3 százalékot, azaz 2 mandátumot ért el.
Litvániában az európai parlamenti választáson a szavazatok 23,3 százalékát a Viktor Ouspaskitch orosz származású politikus által alapított Munka Párt kapta, derült ki a szavazóhelyiségből távozó voksolók kikérdezése nyomán. Az exit poll szerint második helyen 12,7 százalékkal a kormányzó Litván Szociáldemokrata Párt végzett, harmadik Litvánia Konzervatív Pártja a voksok 11,5 százalékával, negyedik a Liberális és Centrumszövetség 8,5 százalékkal, és ötödik a Paraszt és Új Demokrácia Szövetség, amely az előrejelzés szerint a voksok 4,9 százalékát kapja. A szavazáson a választásra jogosultak 39,43 százaléka vett részt. Lettországban az első adatok szerint az ellenzéki pártok vezettek a választásokon – jelentette még a szavazás ideje alatt a LETA lett nemzeti hírügynökség. A megkérdezettek 29 százaléka a jobboldali-liberális Haza és Szabadság pártra szavazott, 20,67 százalék a jobbközép Új Időt, a néhány hónapja menesztett elnök, Einars Repse pártját választotta. A miniszterelnök vezette Zöldek és Földművesek Szövetségére csak 6,51 százalék adta a voksát, a koalíciós partner Néppártra pedig 5,45 százalék.
Miközben az első adatok az új tagállamokban mindenütt szavazói apátiát és ennélfogva alacsony részvételi arányt mutattak, Máltán kimagasló volt a szavazók száma. A választási bizottság adatai szerint a szigetországban a voksolásra jogosultak 82,37 százaléka adta le szavazatát az EP-választásokon. Az előrejelzések egyébként a kormányzó Nemzeti Párt visszaesését mutatták, amely a szavazatok 41 százalékát szerezte meg, szemben az ellenzéki Máltai Munkáspárttal, amely a voksok 48 százalékát söpörte be. Cipruson – ahol szintén kimagasló volt a részvételi arány, hiszen a szavazásra jogosultak 70 százaléka adta le voksát – a sziget újraegyesítését elutasító görög pártok megerősödve kerültek ki a szavazásból. A kommunista Akel a szavazatok 29,8 százalékát kapta, a Papadopulosz elnök vezette jobbközép Demokrata Párt pedig a voksok 15,3 százalékát.



Adamkus továbbjutott. Valdas Adamkus volt államfő és Kazimiera Prunskiene, a független Litvánia első miniszterelnöke kerül az elnökválasztás második fordulójába a vasárnapi első fordulón leadott szavazatok 31 százalékának feldolgozása alapján. A hetvenhét éves Valdas Adamkus exelnök, akit a 2003. januári elnökválasztáson nagy meglepetésre vereséget szenvedett Rolandas Paksasszal szemben, vasárnap a szavazatok 27,54 százalékát kapta, míg a 61 éves Prunskiene asszony, aki Paksas támogatását élvezi, 22,56 százalékot kapott a litván választási bizottság által közzétett hivatalos részeredmények szerint. Rolandas Paksasnak az alkotmány megsértése miatt kellett távoznia az elnöki tisztségből. Régóta dúl a vita: Adamkus egészségi állapotáról, hogy el tudja-e látni az államfői teendőket. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.